Festiwal Fantastyki 14.06.2024 Poznań
pl
Mapa Program Kup bilet

Znany i lubiany polski autor na Pyrkonie? Michał Gołkowski gościem Strefy Literackiej!

Kolejny gość Strefy Literackiej jest znany i lubiany przez wielu, w przeciwnym wypadku nie wydałby tyle książek, że sam nie do końca jest w stanie spamiętać, ile ich w sumie jest. Michał Gołkowski – bo o nim mowa – po raz kolejny pojawi się na Festiwalu Fantastyki Pyrkon!

Michał Gołkowski – kim jest? 

Michał Gołkowski to urodzony w 1981 roku w Sochaczewie polski pisarz fantastyki oraz powieści historycznych. Na swoim koncie ma także wiele felietonów oraz esejów. Z wykształcenia jest lingwistą, a z zamiłowania historykiem wojskowości i antropologiem kultury. Pracuje jako symultaniczny tłumacz języka angielskiego i rosyjskiego. Nieobcy jest mu również język ukraiński. 

Najszybsze pióro polskiej fantastyki. Debiutował w nie tak znów odległym 2013 roku, powieścią „Ołowiany Świt”, która ukazała się nakładem wydawnictwa Fabryka Słów. Akcja książki osadzona jest w uniwersum literackim gry „S.T.A.L.K.E.R.” – nawiązującym do wydarzeń historycznych związanych z katastrofą w Czarnobylu. Od tego czasu zasypuje wydawnictwo iście hurtową liczbą co najmniej dwóch-trzech książek rocznie.

Autor zdjęcia: Tomasz Gotfryd.

Wciąż poszerzający się zakres jego tematów krąży pomiędzy tematyką wojenną, thrillerem psychologicznym, groteską, powieścią grozy, historią oraz wręcz rasowym, krwistym fantasy. Książki spływają mu z palców na klawiaturę tak szybko, że – jak sam twierdzi – przeważnie sam nie pamięta ile ich wydał.

Od pewnego czasu zaangażowany – jakby mało tego było! – w prace dwóch spółek gamedevowych: Sylen Studio oraz Red Square Games, zajmujących się produkcją gier wideo, RPG oraz planszowych na podstawie jego wciąż poszerzanej, pogłębianej i rozciąganej poza granice przyzwoitości twórczości.

Michał Gołkowski na Pyrkonie! 

Michał Gołkowski sam określa się jako niezrównany prelegent oraz mówca, potrafiący bez zająknięcia i powtórzeń poprowadzić godzinny wykład o praktycznie każdej tematyce – od formowania się organizacji przestępczych we wczesnym okresie poradzieckim aż do technikę oblężniczą starożytnego Babilonu. Co my na to? Zdecydowanie potwierdzamy, że Michał prelegentem jest niesamowitym: charyzmatycznym oraz obdarzonym niebanalnym poczuciem humoru. Nic więc dziwnego, że punkty programu z jego udziałem cieszą się niesłabnącą popularnością.

O czym opowie nam w tym roku? Tę zagadkę odkryjemy przed Wami już niedługo!

Awatar autora

O autorze

Martyna Halbiniak

Twierdzi, że nie śpi, bo sen jest świetnym substytutem kawy dla ludzi, którzy mają nadmiar wolnego czasu. Jest też zdania, że czekolada nie pyta - ona po prostu rozumie. Wieczna studentka z wrodzoną niechęcią do dorosłości, bo lubi się ze swoim wewnętrznym nerdem... tfu, dzieckiem. Z zapałem godnym lepszej sprawy przetwarza kawę na literki. Lubi rodzynki w serniczku i cynamon w jabłeczniku.