Festiwal Fantastyki 14.06.2024 Poznań
pl
GościeGuests Kup bilet

Strona główna » Strefa Naukowa

Strefa Naukowa

Jeśli sądzicie, że Pyrkon to wyłącznie atrakcje związane z fantastyką, to niezawodny znak, że jeszcze nie byliście w Strefie Naukowej! To miejsce na pyrkonowej mapie, gdzie znajdziecie odpowiedzi na nurtujące Was pytania oraz odkryjecie wiele zagadek i tajemnic, które skrywa przed nami wszechświat. 

Jesteście ciekawi, czy podróże z prędkością światła i teleportacja są możliwe? Fascynują Was inne wierzenia? A może zastanawiacie się, jak powstaje zorza polarna? Na te – i na wiele innych – pytań znajdziecie odpowiedzi w Strefie Naukowej! 

Naukowcy, znani popularyzatorzy oraz sympatycy nauki odwiedzą Festiwal Fantastyki Pyrkon, by w prosty i zrozumiały sposób wyjaśnić Wam naukowe teorie, zawiłe równania oraz inne zagadnienia, które spędzają sen z powiek nie tylko fanom science-fiction. 

Strefa Naukowa to nie tylko prelekcje! Znajdziecie tu również Stację Nauka, gdzie będziecie mieć możliwość porozmawiania z prelegentami i zadania pytań, na które nie wystarczyło Wam czasu lub odwagi. Nie zabraknie także innych wydarzeń towarzyszących – od wystaw i pokazów, przez Hutę Miedzi, aż po symulator lokomotywy i nocne oglądanie nieba!

Strefa Naukowa na Pyrkonie

Następny post
Następny post

Co się będzie działo na Pyrkonie 2024? 

Stacja Nauka

Stacja Nauka to niesamowite miejsce w Strefie Naukowej, które po raz pierwszy pojawiło się na Pyrkonie w 2019 roku i zostało bardzo ciepło przyjęte. Zapewni Wam ono możliwość spotkania się i porozmawiania z zaproszonymi gośćmi i prelegentami – specjalistami oraz pasjonatami najróżniejszych dziedzin nauki. 

Jeśli po prelekcji wciąż nurtują Was jakiekolwiek pytania, a z jakiegoś powodu nie zadaliście ich podczas wykładu, to teraz będziecie mieć idealną sposobność, aby zamienić kilka słów z prowadzącym. Jeśli więc – niczym Hermiona Granger – pragniecie rozwiewać nurtujące Was kwestie i poszerzać swoją wiedzę z interesującej Was dziedziny, to koniecznie zatrzymajcie się przy Stacji Nauka i nie bójcie się zagadywać naszych gości! 

Dostępny Pyrkon

Na Pyrkonie – w ramach akcji “Dostępny Pyrkon” – Strefa Naukowa zabierze nas w edukacyjną podróż, podczas której będziemy mieli szansę spojrzeć na świat oczami osób z niepełnosprawnościami. To wyjątkowa okazja do zrozumienia, jakie wyzwania stawia przed nimi życie oraz jak niezwykle kreatywni i silni są ludzie radzący sobie z różnymi niepełnosprawnościami. 

Co więcej, to właśnie znani influencerzy, którzy na co dzień poświęcają się edukowaniu oraz inspiracji innych, będą naszymi przewodnikami w tej podróży. Dowiemy się, jak wygląda życie osób z niepełnosprawnościami, z jakimi trudnościami borykają się na co dzień, jakie innowacje i rozwiązania pomagają im przekształcić wyzwania w możliwości oraz jak możemy wspierać osoby z niepełnosprawnościami.

To będzie wyjątkowy moment pełen inspiracji, nauki i wzajemnego zrozumienia, który na pewno pozostawi trwały ślad w naszych sercach i umysłach.

Konkurs “Pyrkonowa Strefa Naukowa” 

W tym roku już po raz trzeci odbył się konkurs “Pyrkonowa Strefa Naukowa”, w którym odważni śmiałkowie – mający nie tylko wiedzę, ale i odwagę, by spróbować swoich supermocy – mogli walczyć o możliwość dołączenia do prelegentów Strefy Naukowej podczas nadchodzącego Pyrkonu. 

Tegoroczna edycja okazała się wyjątkowa – dwie uczestniczki uzyskały taką samą liczbę głosów, podczas Pyrkonu 2024 usłyszymy dwie zwycięskie prelekcje: 

  • Maja Rosińska „Psychologia ubioru – czyli co mówi o nas szata i czy naprawdę nie zdobi człowieka.

    Psychologia ubioru to dziedzina, która bada, dlaczego nosimy to, co nosimy i jaki wpływ mają na nas ubrania. Podczas tej prelekcji zastanowimy się, co mówią o nas nasze ubrania – co mówią styliści, co nam się wydaje, a co mówią na ten temat badania naukowe.
  • Karolina Szybińska „Czy podczas przyszłych wojen będą walczyć ludzie, czyli jak rozwój SI wpływa na bezpieczeństwo międzynarodowe?”

    Już od paru lat liderzy biznesowi i politycy na całym świecie przedstawiają sztuczną inteligencję w kategoriach projekcji siły narodowej. Kiedy my zastanawiamy się jak SI pomoże nam odrobić pracę domową czy zastąpi nas w przyszłości w pracy, na świecie w tej samej chwili są prowadzone badania jak dzięki SI zwiększyć potęgę wojskową państwa. Jeśli zastanawiasz się czy i jak organizacje międzynarodowe zamierzają uregulować prawnie SI oraz jak przyczyni się do zmiany kierunku konfliktów, to trafiłeś w dobre miejsce. Prelekcja będzie aktualizowana na bieżąco od czasu pomysłu aż do samego Pyrkonu, żeby ukazać najświeższe informacje i sprawdzić czy rzeczywiście „ten, kto zostanie liderem [sztucznej inteligencji], będzie władcą świata”.

Jeśli chcecie bliżej zapoznać się tematem prelekcji, to koniecznie zerknijcie do postu konkursowego, gdzie zamieściliśmy filmy naszych uczestników! 

Strefa Naukowa to miejsce, gdzie fantastyka i nauka łączą siły, aby w interesujący i przyjemny sposób popularyzować naukę. Przyjdźcie i zanurzcie się w fascynującym świecie, gdzie granice między rzeczywistością a wyobraźnią stają się płynne.

UWAGA: W widoku edytora blok prezentuje nieaktywny, przybliżony wygląd. Poprawne wyświetlanie następuje w widoku frontendowym strony.