Festiwal Fantastyki 16.06.2023 Poznań
pl
ProgramLineup Kup bilet

Strona główna » Strefa Naukowa

Strefa Naukowa

Jeśli sądzicie, że Pyrkon to wyłącznie atrakcje związane z fantastyką, to niezawodny znak, że jeszcze nie byliście w Strefie Naukowej! To miejsce na pyrkonowej mapie, gdzie znajdziecie odpowiedzi na nurtujące Was pytania oraz odkryjecie wiele zagadek i tajemnic, które skrywa przed nami wszechświat. 

Jesteście ciekawi, czy podróże z prędkością światła i teleportacja są możliwe? Fascynują Was inne wierzenia? A może zastanawiacie się, jak powstaje zorza polarna? Na te – i na wiele innych – pytań znajdziecie odpowiedzi w Strefie Naukowej! 

Naukowcy, znani popularyzatorzy oraz sympatycy nauki odwiedzą Festiwal Fantastyki Pyrkon, by w prosty i zrozumiały sposób wyjaśnić Wam naukowe teorie, zawiłe równania oraz inne zagadnienia, które spędzają sen z powiek nie tylko fanom science-fiction. 

Strefa Naukowa to nie tylko prelekcje! Znajdziecie tu również Stację Nauka, gdzie będziecie mieć możliwość porozmawiania z prelegentami i zadania pytań, na które nie wystarczyło Wam czasu lub odwagi. Nie zabraknie także innych wydarzeń towarzyszących – od wystaw i pokazów, przez Hutę Miedzi, aż po symulator lokomotywy i nocne oglądanie nieba!

Strefa Naukowa na Pyrkonie 2023

Następny post
Następny post

Co się będzie działo na Pyrkonie 2023? 

Stacja Nauka

Stacja Nauka to niesamowite miejsce w Strefie Naukowej, które po raz pierwszy pojawiło się na Pyrkonie w 2019 roku i zostało bardzo ciepło przyjęte. Zapewni Wam ono możliwość spotkania się i porozmawiania z zaproszonymi gośćmi i prelegentami – specjalistami oraz pasjonatami najróżniejszych dziedzin nauki. 

Jeśli po prelekcji wciąż nurtują Was jakiekolwiek pytania, a z jakiegoś powodu nie zadaliście ich podczas wykładu, to teraz będziecie mieć idealną sposobność, aby zamienić kilka słów z prowadzącym. Jeśli więc – niczym Hermiona Granger – pragniecie rozwiewać nurtujące Was kwestie i poszerzać swoją wiedzę z interesującej Was dziedziny, to koniecznie zatrzymajcie się przy Stacji Nauka i nie bójcie się zagadywać naszych gości! 

Huta Miedzi

Także w tym roku, w Strefie Naukowej czeka na Was Huta Miedzi! Jeśli jesteście ciekawi w jaki sposób stworzono miecz, którym Achilles zabił Hektora oraz skąd pochodziły złoża, dzięki którym wylano brązowe tabliczki, na jakich zapisano prawa sięgające czasów Hammurabiego, to Huta Miedzi jest miejscem, w którym znajdziecie odpowiedzi nie tylko na te pytania, ale również wiele więcej! 

W Hucie Miedzi (znajdziecie ją dokładnie tam, gdzie rok temu – pod otwartym niebem, w drodze z pawilonu 5A do 8A) sprawdzicie się nie tylko podczas pracy w mini-kamieniołomie, ale również spróbujecie wytopić miedź oraz brąz przy pomocy prostego pieca hutniczego. Mało? Własnoręcznie stworzycie miedzianą biżuterię, którą potem możecie komuś podarować lub samemu ją nosić. 

Atrakcje Huty Miedzi

Huta Miedzi organizowana jest przez członków Instytutu Nauk Geologicznych PAN z Wrocławia.

Koło Naukowe Inżynierów Transportu Publicznego i symulator lokomotywy

PUTcab to projekt zespołu studentów Politechniki Poznańskiej zrzeszonych w Kole Naukowym Inżynierów Transportu Publicznego. Celem projektu jest stworzenie kompletnej kabiny maszynisty, umożliwiającej symulację prowadzenia pociągu. Symulator standardem wykonania ma w przyszłości odpowiadać wymaganiom stawianym symulatorom wykorzystywanym w procesie szkoleń maszynistów.

Na tegorocznym Pyrkonie będziecie mogli poczuć się jak prawdziwi maszyniści i sprawdzić swoje siły w prowadzeniu pociągu. Nie myślcie, że to takie proste! Spróbujcie się nie wykoleić i – co chyba w tym wszystkim najtrudniejsze – dotrzyjcie na stację docelową zgodnie z rozkładem jazdy! 

Niebezpiecznik.pl

Niebezpiecznik.pl to największy w Polsce serwis poświęcony w całości tematyce bezpieczeństwa, głównie komputerowego. Specjalnie dla Was przygotuje – oprócz ciekawej prelekcji Piotra Koniecznego – szereg atrakcji związanych z bezpieczeństwem w środowisku cyfrowym, które z pewnością przypadną Wam do gustu.

Strefa Naukowa to miejsce, gdzie fantastyka i nauka łączą siły, aby w interesujący i przyjemny sposób popularyzować naukę. Przyjdźcie i zanurzcie się w fascynującym świecie, gdzie granice między rzeczywistością a wyobraźnią stają się płynne.

UWAGA: W widoku edytora blok prezentuje nieaktywny, przybliżony wygląd. Poprawne wyświetlanie następuje w widoku frontendowym strony.