Festiwal Fantastyki 14.06.2024 Poznań
pl
GościeGuests Kup bilet

11 wspaniałych – Rzecznicy Nauki wkraczają na scenę!

Crème de la crème bloku naukowego – jedenastu naukowców, specjalistów w swoich dziedzinach, przybędzie na Pyrkon i poprowadzi prelekcje specjalnie dla was!

dr hab Aleksandra Ziembińska-Buczyńska

Nauczyciel akademicki z Politechniki Śląskiej, jamnikolub, czekoladoholiczka, mikrobiolog oraz popularyzator nauki. Zawodowo tropi bakterie, które można niecnie wykorzystać do użytecznych celów w biotechnologii i bardzo lubi o tym opowiadać w różnej formie, byle „po ludzku”. Człowiek-orkiestra, zaangażowana w kilka projektów naukowych i edukacyjnych oraz kilkanaście aktywności popularnonaukowych i społecznych, testując nowości w tym temacie i szkoląc w nich innych. Dyrektor Centrum Popularyzacji Nauki Politechniki Śląskiej, członek Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki i zastępca przewodniczącego Rady Upowszechniania Nauki PAN.

Natalia Leciejewska

Jest doktorantką w Katedrze Fizjologii, Biochemii i Biostruktury Zwierząt na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Interesuje się fizjologią wysiłku fizycznego. Fascynują ją granice naszych fizycznych możliwości, jak również to, w jaki sposób możemy te bariery pokonać. W pracy zagląda do wnętrza komórek, by dowiedzieć się jak funkcjonują i sprawdzić czego jeszcze o nich nie wiemy. Głównym tematem jej badań jest wpływ nowych środków anabolicznych (czyli popularnych „sterydów”) oraz innych substancji poprawiających wydolność na działanie naszego organizmu. Zanim stała się naukowcem na pełen etat, rywalizowała sportowo w tajskim boksie jako reprezentantka kadry narodowej. Wolne chwile zajmują jej treningi, popularyzowanie nauki jako Rzecznik Nauki, zagłębianie się w twórczość Tolkiena i poszukiwanie roślin, których nie ma jeszcze w swojej domowej dżungli.

dr Małgorzata Krzeczkowska

Adiunkt na Wydziale Chemii UJ w Krakowie; na co dzień zajmuje się metodologią nauk przyrodniczych. Lubi uczyć; entuzjastka edukacji nieformalnej. Popularyzatorka nauki jako Rzecznika Nauki.

dr Marcelina Jureczko

Jest doktorem nauk inżynieryjno-technicznych w dyscyplinie inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka. Wykłada na Politechnice Śląskiej, której jest absolwentką. Z wykształcenia biotechnolożka. W swojej pracy naukowej zajmuje się zagadnieniem toksyczności farmaceutyków obecnych w środowisku wodnym oraz poszukuje sposobów na ich usuwanie. Kieruje grantem badawczym, na realizację którego pozyskała finansowanie z Narodowego Centrum Nauki w ramach konkursu Preludium 19 (UMO-2020/37/N/ST8/01077). Jej pasją jest popularyzowanie nauki. Współtworzyła treści do „Kalendarza Naukowego” oraz współpracowała z wieloma mediami o zasięgu ogólnopolskim (Super Polsat, Radio Kraków, Radio Katowice, Czwórka – Polskie Radio, Newsweek Polska, Forum Akademickie, PAP – Nauka w Polsce). Jej artykuły popularnonaukowe przyniosły jej I i II miejsce w konkursie „O nauce po ludzku”. Jest finalistką „Three Minute Thesis” i półfinalistką „FameLab” – konkursów na najlepszą prezentację popularnonaukową. Brała udział w pierwszym polskim Science Slam oraz Pierwszym Śląskim Stand-upie Naukowym. Od 2020 jest członkinią Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki. W 2021 otrzymała nagrodę dla najlepszych popularyzatorów nauki „POP Science”. Więcej o jej działalności można znaleźć na stronie:

https://www.facebook.com/Marcelina-Jureczko-108851200689784

dr hab Bartosz Walter

Jest inżynierem oprogramowania i faktycznie zdarza mu się programować, ale przede wszystkim ciekawi go samo życie programów, dlatego znacznie częściej po prostu uważnie im się przygląda. Programy, podobnie jak ludzie, rosną i zmieniają się, a szczególnie pasjonujące są procesy ich starzenia oraz wymyślanie sposobów na ich odmładzanie. Poza tym Bartek bardzo lubi pracować ze studentami, czytać pięć książek naraz i dawać nowe życie wszelkim zepsutym sprzętom. W wolnych chwilach majsterkuje, a kiedyś być może w końcu zagra w pewną grę, na którą od 15 lat ciągle brakuje mu czasu.

dr Anna Wierzbicka

Z wykształcenia jest leśnikiem, biologiem i nauczycielem. Na co dzień bada zwierzęta leśne i uczy studentów jak uczyć innych o lesie. Studiowała w Poznaniu (Uniwersytet Przyrodniczy i Uniwersytet im. Adama Mickiewicza) i tu już została. Prowadzi badania nad roztoczami: mechowcami żyjącymi w glebie i kleszczami atakującymi ludzi i przenoszącymi choroby. Interesuje ją ich ekologia – związki z innymi zwierzętami i typami lasów. O mechowcach i ich ekologii napisała też doktorat. Zajmuje się również edukacją leśną i stosunkiem społeczeństwa do lasu, dzikich zwierząt i zrównoważonego rozwoju.

Na co dzień prowadzi badania, pisze publikacje, jeździ na konferencje, prowadzi szkolenia – zwykłe życie naukowca. Przybliża też innym naukę jako członek Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki i  Stowarzyszenia Edukatorów Leśnych. Gdy nie pracuje to podróżuje, gotuje, czyta książki i uczy się chińskiego.

dr Ania Łosiak

Geolożka planetarna pracująca w Instytucie Nauk Geologicznych Polskiej Akademii Nauk, specjalizująca się w badaniach powierzchni Marsa i kraterów uderzeniowych na Ziemi. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, Michigan State University oraz Uniwersytetu w Wiedniu, pracowniczka University of Exeter. Stypendystka Fulbrighta, Marie Sklodowska-Curie Actions Individual Fellowship i grantów NCN oraz Fundacji dla Nauki Polskiej, czasem wykłada (geochemię i impaktologię) na International Space University.

Beata Kawczyńska

Jest neurologopedą klinicznym, trenerem głosu i Rzeczniczką Nauki.
Zajmuje się wszystkim, co związane z komunikacją – od kwestii technicznych: jak układać język, jak połykać, jak oddychać (bo nawet to niektórzy robią to źle), po rzeczy nieco bardziej skomplikowane: jak nauczyć się języka, kiedy własny mózg nam w tym przeszkadza. Jeżeli mówisz prawidłowo, ale nie rozumiesz mowy innych, rozumiesz mowę doskonale, lecz nie potrafisz wydusić z siebie słowa lub w najdrobniejszych szczegółach umiesz opisać jabłko, ale kompletnie nie potrafisz go czasem nazwać – korepetycje z komunikacji prowadzone przez Beatę są właśnie dla Ciebie! Na co dzień pracuje z pacjentami w każdym wieku, a chętnych uczy też sekretnego języka perswazji.
Wie, dlaczego przedmioty są okrągłe, a nie kółkowate. Zna też język, który zamienia ludzi w GPS-y.
Prywatnie uwielbia wszystko, co paranormalne. Zmiennokształtni, ghule, wróżki zębuszki czy też ośmiornice z kosmosu nie są dla niej niczym niecodziennym.

dr Mikołaj Fedorowicz

Członek Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki, fan Neuroshimy, fanatyk Battlestar: Galactica i Hellraisera oraz biotechnolog, obecnie próbujący uzyskać tytuł doktora biochemii w Instytucie Biochemii i Biofizyki PAN. Naukę popularyzuje od jakiegoś czasu – początkowo błąkając się po takich instytucjach: jak Szkoła Festiwalu Nauki czy Centrum Nauki Kopernik. Ostatnio założył z przyjaciółmi Fundację Marsz dla Nauki, i tam ma okazję pogodzić nerda z naukowcem m.in. przez współorganizowanie Science Game Jamu (konkursu na projekt popularnonaukowej planszówki). Zamiłowanie do popularyzacji najprawdopodobniej wynika z tego, że uwielbia mówić. Często za dużo i za głośno. Jeżeli nie mówi, to nurkuje, tańczy rock&rolla lub próbuje żonglować.

dr Mariusz Gogól

Doktor nauk biologicznych, biochemik, popularyzator nauki. Prowadzi na YT edukacyjny kanał „Zlewka Totalna – korepetycje biomedyczne” oraz kanał popularnonaukowy „Nauka Totalna”. Współpracuje m.in z „Gościem Niedzielnym”, „Tygodnikiem Powszechnym”, Państwowym Wydawnictwem Naukowym, Fundacją Adamed SmartUp. Jest częstym gościem na kanale Copernicus. Współpracował z Tomkiem Rożkiem przy tworzeniu jego książki „Akademia Superbohaterów”. Był gościem wielu wydarzeń popularnonaukowych, m.in: Kongresu Społecznej Odpowiedzialności Nauki – „Nauka dla Ciebie”, Nocy Naukowców w Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym czy Pyrkonu w 2019 roku.

Mateusz Kęsy

Doktorant w Pracowni Pszczelnictwa Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Wykładowca w Wyższej Szkole Bankowej oraz Collegium da Vinci w Poznaniu, a także Multimedialnym Centrum Natura w Ostrołęce. Nauczyciel przedmiotów przyrodniczych w Szkole Podstawowej „Skrzydła” w Poznaniu oraz w  edukacji domowej. Uczestnik IV Wyprawy Naukowej na Sumatrę (2017) w ramach konkursu „Lasy Świata” Wydziału Leśnego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Autor kilkunastu publikacji naukowych oraz popularnonaukowych, jednej książki oraz jednego zgłoszenia patentowego, a także kilkudziesięciu doniesień konferencyjnych. Czynny popularyzator nauki z wieloletnim doświadczeniem, trzykrotnie nagradzany przez Państwową Agencję Prasową oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w konkursie „Popularyzator Nauki”. Wykonawca w kilkudziesięciu projektach naukowych i edukacyjnych realizowanych w Polsce oraz za granicą. Członek Komitetu Organizacyjnego VI Ogólnopolskiej Konferencji Młodych Naukowców „Nauka dla środowiska przyrodniczego ze szczególnym uwzględnieniem terenów chronionych” odbywającej się w Poznaniu oraz VI, V, IV i III Pszczelarskiej Konferencji Młodych Naukowców organizowanej w Zgorzelec-Goerlitz. Stypendysta Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia naukowe (2016/2017). Członek Stowarzyszeń: Rzecznicy Nauki oraz Centrum Promocji Ekorozwoju. Koordynator programu „Miododajne Miasta”, którego celem jest realizacja warsztatów przyrodniczych na terenie szkół oraz zaangażowanie uczniów we własne projekty naukowe sprzyjające ochronie przyrody, w tym pszczół.

Awatar autora

O autorze

Bartosz Kupajczyk

Człowiek Stacjonarny. CEO własnego łóżka. Gdybym miał powiedzieć, co cenię w życiu najbardziej, powiedziałbym, że spanie 16h na dobę.