Festiwal Fantastyki 13-15.06.2025 Poznań
pl
Goście Kup bilet

Oj, będzie się działo! Stowarzyszenie Rzecznicy Nauki kontynuuje stałą współpracę ze Strefą Naukową!

Z przyjemnością pragniemy ogłosić, że Strefa Naukowa zacieśnia współpracę ze Stowarzyszeniem Rzecznicy Nauki. Chcecie wiedzieć, co to oznacza? Otóż jeszcze więcej przygotowanych specjalnie dla Was prelekcji!

Rzecznicy Nauki – kim są? 

Rzecznicy Nauki

To grupa naukowców, których serca rozpala pasja do nauki i popularyzowania jej. Nie tylko tworzą naukę, ale także łączą ją z umiejętnością mówienia w prosty sposób o skomplikowanych rzeczach. Sprawia to, że ich prelekcje są przystępne, a do ich zrozumienia nie jest potrzebny doktorat z fizyki kwantowej i wiedza pokroju doktora Bannera.

Z chęcią angażują się w różne działania popularyzatorskie. W końcu – jak twierdzą – komunikacja naukowa to jeden z filarów nowoczesnego społeczeństwa, które opiera się na wiedzy.

Skąd wziął się pomysł na Stowarzyszenie Rzecznicy Nauki? Po pierwsze, z braku w polskiej przestrzeni medialnej trwałej platformy, która łączy dziennikarzy naukowych oraz osoby poszukujące sprawnej komunikacji naukowej z odpowiednio wykształconymi i doświadczonymi naukowcami-popularyzatorami. Po drugie, z chęci zorganizowania polskiego środowiska popularyzatorów nauki, aby mogli mówić silniejszym, a przez to bardziej słyszalnym głosem.

Rzecznicy Nauki – działalność

Rzecznicy Nauki są doświadczonymi komunikatorami nauki. Uczestniczą w kolejnych polskich edycjach konkursu FameLab, organizują setki różnorodnych wydarzeń popularnonaukowych, są zawodowymi mówcami, a dodatkowo częstymi gościniami i gośćmi programów telewizyjnych oraz autorkami i autorami niezliczonych doniesień medialnych. W końcu wiedzą doskonale, jak odkrycia i fakty naukowe przedstawić prosto i zrozumiale, ale bez ujmowania im poprawności.

Za swoją dotychczasową działalność zdobyli nagrodę Popularyzator Nauki 2018, w kategorii Instytucja, która zazwyczaj zarezerwowana jest dla centrów nauki, planetariów i im podobnych placówek.

Rzecznicy Nauki na Pyrkonie

Zapewne wielu z Was zdaje sobie sprawę, że Rzecznicy Nauki mają długą i bogatą historię współpracy ze Strefą Naukową. Współtworzą ją od 2019 roku, a jako prelegenci występowali już w 2017 oraz 2018 roku. Ich punkty programu zawsze cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, przyciągając tłumy spragnionych wiedzy słuchaczy. 

Jeśli jesteście ciekawi, z jakimi tematami prelekcji pojawią się na tegorocznym Pyrkonie Rzecznicy Nauki, to… wcale nie musicie czekać na ogłoszenie programu! Możemy uchylić Wam, drodzy Pyrkonowicze, rąbka tajemnicy i zdradzić to i owo. 

Przedstawiamy zatem to, co czeka specjalnie na Was w Strefie Naukowej: 

  1. dr hab inż. Bartosz Walter: „eSmieci i iOdpady – wstydliwe efekty komputerowej rewolucji”
  2. dr Marcelina Jureczko „Czy seks po grzybkach jest bezpieczny?”
  3. Anna Kotlińska „Poród diabła”
  4. dr hab. Aleksandra Ziembińska-Buczyńska „Mikrobiologiczni agenci Asgardu, czyli mikroby do zadań specjalnych”
  5. Beata Kawczyńska „Usłyszeć morderstwo. O tym jakie informacje zakodowane są w głosie i dlaczego wszyscy nie znosimy jego brzmienia”
  6. dr Paweł Jedynak „Nie daj się nabrać – czyli jak naprawdę pracują naukowcy?”
  7. Natalia Leciejewska „Testosteron – władca ognia i płomieni!”
  8. dr Mariusz Gogól „Jak wygląda umieranie?”
  9. dr Mikołaj Fedorowicz „Naukowy pudelek vol.2 – Here we go again!”
  10. Mateusz Kęsy „Karły i mutanty- czyli efekt globalizacji”
  11. dr Monika Aksamit-Koperska „Lem vs rzeczywistość”

Interesuje Was ich działalność? Koniecznie zajrzyjcie na ich social media (i zostawcie po sobie ślad!) oraz stronę internetową – gwarantujemy, że nie pożałujecie! A zatem… z kim widzimy się na wymienionych prelekcjach?

Awatar autora

O autorze

Martyna Halbiniak

Twierdzi, że nie śpi, bo sen jest świetnym substytutem kawy dla ludzi, którzy mają nadmiar wolnego czasu. Jest też zdania, że czekolada nie pyta - ona po prostu rozumie. Wieczna studentka z wrodzoną niechęcią do dorosłości, bo lubi się ze swoim wewnętrznym nerdem... tfu, dzieckiem. Z zapałem godnym lepszej sprawy przetwarza kawę na literki. Lubi rodzynki w serniczku i cynamon w jabłeczniku.