Festiwal Fantastyki 13-15.06.2025 Poznań
pl
Goście Kup bilet

Heweliusze Nauki zaprezentują na Pyrkonie pokazy naukowe oraz Science Busking! 

Jeśli marzycie o tym, aby móc dotknąć nauki i na własne oczy obserwować przeróżne eksperymenty naukowe, to mamy dla Was świetną wiadomość! Na tegorocznym Pyrkonie pojawią się Heweliusze Nauki, którzy poprowadzą pokazy Science Buskingu i dwa pokazy naukowe w Sali Ziemi.

Czym właściwie jest Science Busking? 

Science Busking odbywa się często na festiwalach, piknikach i podobnych imprezach. To tak zwane Kuglarstwo Naukowe (busker to z angielskiego artysta uliczny, a kuglarzami z kolei byli, a nawet nadal są, wędrowni artyści, którzy bawili publikę sztuczkami uchodzącymi za magiczne). Łatwo się teraz domyślić, że w Science Buskingu jednym z najważniejszych elementów pokazu jest nawiązanie kontaktu z publicznością i zaproszenie jej do współudziału. Heweliusze Nauki do swoich występów używają prostych rekwizytów i wykonują z publiką łatwe doświadczenia, które jednak potrafią przynieść bardzo ciekawe wyniki. 

Do swych pokazów nie używają sceny, ale całego otoczenia, wykorzystując wszystkie jego możliwości. Są w ciągłym ruchu i angażują do doświadczeń osoby będące w pobliżu, zapewniając im tym samym fantastyczne przeżycia – fenomen bezpośredniego obcowania z nauką jest świetnie odbierany przez każdą grupę wiekową. 

Science Busking i Heweliusze Nauki na Pyrkonie! 

Heweliusze Nauki Science Busking praktykują już od 2010 roku, a podczas przeprowadzania występów w najróżniejszych warunkach zdobyli ogromną wiedzę i doświadczenie. Brali udział w ewaluacji oraz szkolili animatorów programu “Kopernik na Kółkach” w Centrum Nauki Kopernik. Uczestniczyli w dwóch szkoleniach prowadzonych przez Davida Price’a z Science Made Simple – lidera Science Busking w Europie. Swój warsztat doskonalili na licznych festiwalach naukowych w Polsce oraz Bułgarii, Estonii, Gruzji, Serbii, Słowenii, we Włoszech oraz na Malcie.

Teraz i Wy będziecie mieli sposobność, by ponownie wziąć udział w pokazach Kuglarstwa Naukowego, skierowanych do Pyrkonowiczów! Heweliusze bowiem po raz kolejny pojawią się na Pyrkonie! 

Heweliusze Nauki – kim są? 

Mikołaj Karpiński 

Matematyk (absolwent wydziału MIM Uniwersytetu Warszawskiego), doktor nauk o ziemi, popularyzator nauki. Współautor kilkunastu artykułów naukowych i popularnonaukowych. Współtwórca koncepcji dwóch pokazów naukowych przeprowadzanych w ramach Pikniku naukowego PR i CNK. Przez osiem lat współpracował z Centrum Nauki Kopernik, jako animator. 

Od siedmiu lat współpracuje z zespołem “Heweliusze Nauki”, z którym otrzymał tytuł Popularyzatora Nauki 2019 w kategorii “Zespół” przyznawany przez serwis Nauka w Polsce PAP we współpracy z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Zdobywca 3. nagrody konkursu „Science Me!” w 2022 r. Od kilku lat współpracuje ze stowarzyszeniem “Rozwiń się”, dla którego przeprowadził niezliczoną liczbę warsztatów  popularnonaukowych  dla uczniów warszawskich szkół.

Tomasz Ruszkowski

Absolwent Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie na kierunku Biologia. Laureat konkursu “Popularyzator Nauki 2019” w kategorii Zespół. Zdobywca 3. nagrody konkursu „Science Me!” w 2018 oraz 2022 r. Laureat nagrody „Nordic Science Centre Forbund award for outstanding performance 2015”.

Przez 8 lat współpracował z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, gdzie m.in. tworzył scenariusze pokazów i warsztatów naukowych oraz koordynował projekty. Od 2015 r. współtworzy zespół „Heweliusze Nauki”, zajmujący się popularyzacją nauki. Występował na festiwalach naukowych w Bułgarii, Chorwacji, Gruzji, Estonii, Niemczech, na Litwie, Malcie, w Polsce, Serbii, Słowenii i Szwajcarii.

Awatar autora

O autorze

Martyna Halbiniak

Twierdzi, że nie śpi, bo sen jest świetnym substytutem kawy dla ludzi, którzy mają nadmiar wolnego czasu. Jest też zdania, że czekolada nie pyta - ona po prostu rozumie. Wieczna studentka z wrodzoną niechęcią do dorosłości, bo lubi się ze swoim wewnętrznym nerdem... tfu, dzieckiem. Z zapałem godnym lepszej sprawy przetwarza kawę na literki. Lubi rodzynki w serniczku i cynamon w jabłeczniku.