Adrian Tchaikovsky – brytyjski pisarz fantasy i science fiction – kolejnym gościem Strefy Literackiej na Pyrkonie 2024!
Jeśli myślicie, że Strefa Literacka ujawniła już wszystkie karty w tym rozdaniu, to jesteście w błędzie! Oto kolejny as w rękawie organizatorów – Adrian Tchaikovsky pojawi się w gronie gości tegorocznego Pyrkonu!
Adrian Tchaikovsky – kim jest?
Adrian Tchaikovsky – czy też właściwie Adrian Czajkowski – to brytyjski pisarz fantasy i science fiction polskiego pochodzenia. Studiował zoologię i psychologię na uniwersytecie w Reading, choć zawodowo przez wiele lat związany był z prawem. Od 2018 roku działa jako pełnoetatowy pisarz. Autor jest również entuzjastą i zapalonym graczem rozgrywek RPG oraz LARP, ma także przeszkolenie w walce scenicznej, a w wolnych chwilach staje się również aktorem amatorem. Ta szeroka gama zainteresowań przekłada się na jego książki, na których kartach zagadnienia związane w szczególności z ekologią i entomologią pojawiają się często.
Debiutował powieścią „Imperium Czerni i Złota”, pierwszą z cyklu książek “Cienie Pojętnych”, jednak największą popularnością cieszy się jego seria science fiction “Children of Time” – niepublikowana jeszcze w Polsce. Opowiada ona o losach cywilizacji stworzonej przez pająki skakunowate, których proces ewolucji został sztucznie przyśpieszony przez nanowirus, oraz upadku cywilizacji ludzkiej zgubionej swoim działaniami. Historia porusza tematy boskości, sztucznej inteligencji, inności, ekologii i tego, co to znaczy być człowiekiem, za co została doceniona przez krytyków.
Adrian Tchaikovsky – nagrody
Autor na swoim koncie ma nagrody BSFA, Artura C. Clarke’a oraz nominacje do nagrody Hugo za krótkie opowiadania oraz za serię “Children of Time”. Debiutował powieścią „Imperium Czerni i Złota”, pierwszą z cyklu książek “Cienie Pojętnych” w 2008 roku, mocno bazującą na prowadzonej przez niego w czasach studiów kampanii RPG. Jego kolejne cykle powstawały już w mniejszym oparciu na kampaniach, ale autor do dziś posiłkuje się rozgrywkami RPG i LARP przy opracowywaniu scen akcji i bitewnych. Seria “Children of Time” została nominowana do nagrody Hugo, którą wygrała, natomiast ze względu na kontrowersje i niejasności dotyczące procesu wyboru prac do nominacji i samego procesu głosowania autor zdecydował nie przyjąć nagrody.