Perełki polskiego komiksu na Pyrkonie!
13 kwietnia 2025
Strefa komiksowa nie zawiedzie swoich fanów! Kolejni autorzy przyjadą na Pyrkon!
Myślicie, że wiecie wszystko o komiksie? Jeśli nie znacie naszych kolejnych gości, koniecznie musicie to nadrobić! Już w czerwcu będziecie mieli okazję spotkać czterech niesamowitych artystów komiksowych: Unkę Odyrę, Agę “TUTU” Szymańską, Łukasza Godlewskiego i OttoIcha. Jedno wiemy na pewno – łączy ich miłość do komiksów i ogromne pokłady twórczości, które kryją się w ich głowach. Wszyscy tworzą komiksy w podobnym klimacie – szeroko pojętej grozie – jednak każdego z nich wyróżnia coś wyjątkowego… Zobaczcie sami czym się zajmują!
Unka Odya
Urodziła się niedługo po katastrofie w Czarnobylu. Aktualny stan wiedzy naukowców sugeruje, że te dwa wydarzenia nie są ze sobą powiązane. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Poznaniu z tytułem magistra sztuki. Tworzy komiksy, uwielbia kreskówki i horrory, a zawodowo działa w gamedevie.
Aga „TUTU” Szymańska
Klasyczny millenials, rocznik ’93. Kobieta wielu talentów – pracowała w herbaciarni, Empiku, a przez kilka lat była tatuażystką (między innymi w Biały Boli Najbardziej w Katowicach). Jest autorką komiksu Cienie Lasu i wielką miłośniczką kotów, czarnej kawy z fusami oraz pizzy z ananasem. Kto wie, może skrycie wspiera Pyrkonowy kult ananasa?
Łukasz Godlewski
Twórca komiksowy z Gdańska. Jego Malarz został nominowany do nagrody dla najlepszego polskiego komiksu na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi w 2022 roku. Zadebiutował w 2012 roku komiksem Miłość, a później współtworzył takie tytuły jak Ważny był tylko numer (scenariusz: Maciej Cholewiński), Sztorm (scenariusz: Tomasz Kontny) i Kapitan Wrona (scenariusz: Elżbieta Żukowska). Jego najnowszy autorski komiks to Czarne Serce – współczesna historia grozy.
Ottoich
Niezależny twórca komiksów, malarz i rzeźbiarz. Autor okultystyczno-groteskowej serii Dwa Gwoździe, psychodelicznego science fiction Otwarta Turma oraz 827 – okultystycznej wersji mitów polskich. Żyje według własnych zasad i uważa, że czas nie jest dany cały naraz, lecz jest parametrem dynamicznym układu.
No dobrze… i co z nimi?
Jak widać – towarzystwo szykuje się wyborne. Nie często zdarza się okazja, by w jednym miejscu spotkać tak różnorodnych twórców komiksowych, których łączy zamiłowanie do szeroko pojętej grozy z indywidualnym podejściem do narracji i stylu artystycznego. Każdy z zaproszonych artystów ma w swoim dorobku dzieła, które wyróżniają się unikalnym klimatem i oryginalnym podejściem do opowieści wizualnej. Jedno jest pewne – jeśli jeśli fascynują Was mroczne opowieści, nietuzinkowe ilustracje oraz kreatywność w najczystszej postaci – koniecznie musicie się z nimi spotkać!