Kolejni kosmiczni goście w Strefie Naukowej!
29 kwietnia 2025
Kosmos od zawsze fascynował ludzkość. Od pierwszych spojrzeń w gwiazdy po teleskopy sięgające krańców Wszechświata — pytania o życie poza Ziemią, o początki istnienia i granice naszej wiedzy towarzyszą nam od wieków. Nic dziwnego, że kolejni goście Strefy Naukowej postanowili eksplorować ten temat.
Mikołaj Kuska powraca z kolejną pasjonującą prelekcją

Mikołaj Kuska to doktorant w Ångströmlaboratoriet na Uniwersytecie w Uppsali w grupie Michała Maja. Ukończył z wyróżnieniem biofizykę molekularną na Uniwersytecie Warszawskim, a naukowe szlify zdobywał także w USA jako stypendysta Fulbrighta w programie bioLAB na UT Southwestern Medical Center.
Od lat zgłębia tajemnice agregacji białek i astrobiologii, łącząc pasję do nauki z ogromnym zaangażowaniem społecznym — jest m.in. współzałożycielem Polskiego Towarzystwa Astrobiologicznego i członkiem Rady Studentów przy prezesie POLSA.
Podczas swojego wykładu na Pyrkonie zabierze nas w niezwykłą podróż po świecie astrobiologii i biologii kosmicznej. Zastanowimy się, czy pod lodami Europy rozwija się życie, czy w chmurach Wenus mogą istnieć mikroorganizmy i jaką rolę odegra biotechnologia w przyszłych misjach na Marsa. W swojej barwnej i pełnej ciekawostek prezentacji Mikołaj opowie także o wyzwaniach, jakie stawia przed nami obecność człowieka w przestrzeni kosmicznej.
To jednak nie wszystko! Pogadajmy o kosmosie!
Mikołaj weźmie również udział w wyjątkowym panelu dyskusyjnym razem z innymi wybitnymi gośćmi Strefy Naukowej: dr. inż. Dagmarą Stasiowską, Eweliną Zambrzycką-Kościelnicką oraz dr. hab. Łukaszem Kaczmarkiem. Podczas panelu porozmawiamy m.in. o zbliżającej się misji polskiego astronauty Sławosza Uznańskiego na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Wspólnie zastanowimy się nad znaczeniem eksperymentów naukowych realizowanych w przestrzeni kosmicznej i ich wpływem na przyszłość badań i technologii.
Kolejni goście Strefy Naukowej!

dr inż. Dagmara Stasiowska – naukowczyni związana z AGH w Krakowie, koncentruje się na badaniu wykorzystania pszczół w eksploracji kosmous oraz wpływu warunków kosmicznych na organizmy żywe, realizując eksperymenty w stratosferze i na pokładzie rakiet sondujących. Współtwórczyni nagradzanych projektów AGH Space Systems oraz członkini międzynarodowych towarzystw naukowych i popularyzatorka nauki.
Ewelina Zambrzycka-Kościelnicka – dziennikarka i redaktorka zajmująca się tematyką popularnonaukową. Związana m.in. z National Geographic Polska, Focusem oraz magazynem reporterskim Weekend.Gazeta.pl. Współautorka trzech książek o tematyce kosmosu, w tym bestselerowej „Odważ się Robić Wielkie Rzeczy” napisanej wraz z inżynierem NASA Arturem B. Chmielewskim. Rzeczniczka Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk.


dr hab Łukasz Kaczmarek – zoolog, taksonom i astrobiolog, bada głównie niesporczaki, ale również inne bezkręgowce. Zajmuje się ich różnorodnością i ekologią w regionach polarnych i tropikalnych. Bada też odporność niesporczaków na ekstremalne warunki siedliskowe np. na Marsie. Wchodzi w skład zespołu przygotowującego eksperyment w ramach misji kosmicznej Ignis.
Pogadajmy o kosmosie! Dowiemy się, jakie trzynaście eksperymentów przygotowano na pokład ISS, jak kosmiczne technologie zmieniają nasze życie i czego możemy się spodziewać po nadchodzących latach eksploracji kosmosu.
Nie przegapcie tych wydarzeń — Strefa Naukowa Pyrkonu 2025 zapowiada się naprawdę kosmicznie!