Festiwal Fantastyki 13-15.06.2025 Poznań
Zaloguj się
pl
Goście Program Kup bilet

Paulina Hendel, Ewa Kassala, Joanna Laprus i Michalina Olszańska – cztery literackie osobistości na Pyrkonie 2025!

6 maja 2025

Wiemy, że ciągle Wam mało i jesteście głodni literackich spotkań, dlatego przychodzimy do Was z kolejnymi fantastycznymi twórcami, którzy odwiedzą tegoroczny Pyrkon. Do grona Gości Strefy Literackiej dołączają Paulina Hendel, Ewa Kassala, Joanna Laprus i Michalina Olszańska. Możemy śmiało napisać, że te cztery pisarki umilą Wam pyrkonowe chwile. Każda z nich pisze trochę inny rodzaj powieści, więc każdy uczestnik znajdzie coś dla siebie. 

Poznajmy bliżej Gości

Kobieta o długich, brązowych włosach, ubrana w niebieską bluzkę w białe i czerwone wzory, jasne dżinsy i czarny kardigan, opiera się o szarą, teksturowaną ścianę. Patrzy wprost w kamerę z delikatnym uśmiechem, trzymając ręce w kieszeniach dżinsów. Część ceglanej ściany widoczna jest po jej lewej stronie.

Paulina Hendel – pochodzi z Miastka, małego miasteczka zagubionego wśród lasów i jezior. Obecnie mieszka w Gdańsku wraz z rodziną i psem Niją. Uwielbia czytać i pisać książki młodzieżowe, bo wierzy, że nasze metryki często pokazują więcej lat niż mają nasze dusze. Fantastyka zaś pozwala jej tworzyć i niszczyć całe światy, co czyni z ogromnym zapałem. Jest autorką postapokaliptycznej serii „Zapomniana księga” oraz „Żniwiarza” – cyklu o słowiańskich demonach, który z całą pewnością wpisuje się w popularny teraz nurt literatury osadzonej w słowiańskim klimacie. Jej nowa seria „Cmentarze osobliwości” zabiera zaś czytelnika w zupełnie innym kierunku – do krainy chciwych bóstw i pokutujących dusz.

Elegancka blond kobieta w białej koszuli siedzi przy kominku z płomieniami i opiera się o stos książek autorstwa Ewy Kassali, m.in. "Maria Magdalena", "Królowa Saby", "Żądze Kleopatry", "Hatszepsut". Kobieta uśmiecha się i patrzy w kamerę.
fot. Łukasz Jungto

Ewa Kassala – pisarka jest autorką cyklu o królowych starożytnego Egiptu, w której skład wchodzą: “Żądze Kleopatry”, “Boska Nefretete”, “Hatszepsut”, serii o silnych kobietach czasów biblijnych, czyli tytułów: “Królowa Saby”,” Maria Magdalena” i “Semiramida” oraz nowego cyklu “Słowiański szlak”, czyli “Czasu bogini”, “Czasu potęgi” i “Czasu korony”, która właśnie się ukazała. W swojej pisarskiej podróży przenosi czytelników w świat tajemniczych czasów, odkrywając fascynujące kulisy życia i działań postaci znanych z historii. Jest także autorką poradników. To także trenerka, inicjatorka akcji społecznych, specjalistka ds. autoprezentacji i kreowania wizerunku, scenarzystka i prowadząca konferencje, zjazdy i sesje, głównie kobiece. Laureatka wielu nagród, m.in. Chapeau Bas Soroptimist International, Bizneswoman Roku Sukces Pisany Szminką, Queen of Charity, Lady of the Decade, Pierścień Stulecia Niepodległości RP, Szafirowa Róża, Stalowy Goździk, Rycerka Fundacji Kropla Krwi. Sprowadziła do Polski i przez dziesięć lat kierowała międzynarodową organizacją charytatywną wspierającą kobiety – Dress for Success.

Portret uśmiechniętej brunetki w czarnej sukience z głębokim dekoltem, z założonymi rękami i dużymi, czerwonymi kolczykami z frędzlami. Kobieta stoi na tle teksturowanej, ciemnej powierzchni przypominającej korę drzewa.
fot. Tomek Karwiński

Joanna Laprus – wydawczyni, redaktorka naczelna wydawnictwa Świat Książki, promotorka literatury i kultury czytania. Mama Mikołaja. Ukończyła Filologię Polską na Uniwersytecie Jagiellońskim. Urodziła się i mieszkała po sąsiedzku z Łysą Górą, ale korzenie jej rodziny sięgają na Podlasie, więc zainteresowanie magią i ziołami ma we krwi. Pasjonuje się etnobotaniką i folklorem. Nie potrafi żyć bez książek, przyrody, muzyki, kotów i ludzi. Jest autorką książki „Kroke. Poza dźwiękami” oraz magicznych zielników: „Słowiańskie Boginie ziół”, „Słowiańskie rośliny czarowne”, „Boginie słowiańskich szeptów”. To bez wątpienia kolejna pisarka, która zdradzi co nieco o słowiańskiej mitologii. A my doskonale wiemy, jak bardzo lubicie te klimaty.

Portret kobiety o ciemnych włosach upiętych w niski kucyk, ubranej w bogato zdobioną, czarną suknię z frędzlami i z ekstrawaganckim, czarnym kapeluszem z piór i ażurowymi elementami. Kobieta spogląda w lewą stronę. W tle widać rozmyte elementy wnętrza, w tym kolumnę i fragmenty wyposażenia.

Michalina Olszańska – urodziła się w 1992 roku w Warszawie. Wachlarz jej umiejętności i zainteresowań jest naprawdę szeroki. Gra na skrzypcach, występuje z orkiestrami symfonicznymi, pracuje jako aktorka, ponadto jest autorką tekstów i muzyki do piosenek oraz wokalistką. Nie zapominajmy także o tym, że jest pisarką 😉 W 2009 miała premierę jej debiutancka powieść “Dziecko Gwiazd Atlantyda”, a dwa lata później powieść “Zaklęta”. W 2020 roku ukazała się natomiast powieść “Era Zero. Ego: Ostatnie starcie”. Warto także wspomnieć o tym, że zagrała postać Marti Sodergren w serialu “Wiedźmin”.

Nie mamy wątpliwości, że dzięki nim Strefa Literacka stanie się jeszcze bardziej różnorodna, barwna i inspirująca. Te cztery niesamowite pisarki już szykują dla Was spotkania pełne inspiracji, pasji i opowieści, które zostaną z Wami na długo. Niezależnie od tego, czy kochacie mitologię, historię, fantasy czy science fiction – znajdziecie coś dla siebie. Do zobaczenia w Strefie Literackiej Pyrkonu 2025!

Awatar autora

O autorze

Agnieszka Mróz

Osoba pogrążona we własnych myślach, którą tylko nieliczni potrafią zrozumieć. Kocha książki, mangi i anime. Czytanie rozbudziło w niej miłość do pisania. Bujna wyobraźnia i uwielbienie fantastyki doprowadziły do tego, że chce zyskać moc kreowania nowych światów, w których można spotkać ulubionych bohaterów.