Koncerty na deskach Scen Plenerowych podczas Pyrkonu 2025
26 maja 2025
Podczas przygotowań do tegorocznej edycji Pyrkonu przedstawiliśmy wam kolejnych gości, którzy wystąpią podczas festiwalu. Już niebawem Sceny Plenerowe rozbrzmią dźwiękami porywającej muzyki, ku uciesze zgromadzonych pod nimi uczestników. Podczas koncertów będzie można usłyszeć zarówno energetyczne rockowe brzmienia, jak i klimatyczne folkowe kompozycje. To doskonała okazja, by dać się ponieść rytmowi i poczuć festiwalową atmosferę pełną pozytywnej energii.
Poznajcie tegorocznych gości!
Każdy z nadchodzących koncertów będzie unikalnym przeżyciem, jednak dla przejrzystości postanowiliśmy przyporządkować je do czterech ogólnych kategorii.
Znajdziecie wśród nich „Folk”, „Rock i Electro”, „Muzyka dalekowschodnia” oraz kategorię „Muzyka popularna i Inni”, która obejmuje różnorodnych i wyjątkowych wykonawców.
Oto one:
Folk
CHRUST

Chrust to polska grupa muzyczna grająca nowoczesną muzykę etniczną. Trzy zupełnie inne osobowości reprezentujące umiłowane przez siebie style muzyczne (folk, electro, rock) dają w połączeniu niepowtarzalne, współczesne brzmienie zespołu. Twórczość grupy oparta jest o polską muzykę tradycyjną i słowiańską, inspirowa- na takimi zespołami i nazwiskami jak Percival Schuttenbach, Wardruna, Trent Reznor, Tool, czy Igor Herbut.
Echo Rodu

Echo Rodu powstało w ostępach górskiej przyrody, której harmonijne wibracje niosą brzmienia organicznych dźwięków. To połączenie tradycyjnego słowiańskiego folkloru i plemiennych rytmów ze współczesnością – różnorodnymi dźwiękami elektroniki, inspirowanej odgłosami z dzikich lasów. Towarzyszą temu klimatyczne wokale oraz niecodzienne instrumenty z dawno minionej epoki, takie jak słowiańska harfa (gusli), lira korbowa i wiele innych.
WANDAL

WANDAL to polsko-norweska grupa muzyczna grająca heavy/dark/acoustic/folk metal.
Teksty i nastrój ich utworów ożywiają duchy pradawnej i dzikiej północy oraz Słowiańszczyzny. Jak opisuje to sam założyciel zespołu:
„Dorastaliśmy w Norwegii, gdzie wyjechaliśmy w nastoletnim wieku z całą rodziną. Inspiracją stały się monumentalna natura oraz starożytna kultura europejska, skandynawska i jej dziedzictwo.”
Leśne Licho

Leśne Licho to zespół folk metalowy, założony w 2007 roku w Podkowie Leśnej przez Mikołaja „Mikiego” Flisa. Leśne Licho zagrało wiele koncertów, wśród ważniejszych wydarzeń należy wymienić Castle Party, WOŚP, liczne zloty fanów fantastyki i konwenty. W swojej twórczości łączy metalowe brzmienia z folkowymi melodiami przeplatające kulturę słowiańską z nordycką.
Cronica

Cronica powstała w 2014 roku w Jaworznie, a jej styl można określić jako połączenie tradycyjnych melodii z ciężkim, metalowym brzmieniem, któremu towarzyszy szeroki wachlarz technik wokalnych – począwszy od stylu klasycznego i operowego, a skończywszy na growlu i screamie.
Utwory wykonywane przez członków zespołu poruszają się w obszarze mitologii słowiańskiej, ale czerpią również inspiracje z legend greckich, nordyckich czy żydowskich.
DZIWOLUDY

DZIWOLUDY to Wrocławski zespół istniejący od 2014r, który określa swój gatunek muzyczny jako „folk średniowieczny”. Zespół opiera się na oryginalnych melodiach średniowiecznych, aranżując je folkowo, tak by było ciekawie i z odpowiednią energią.W tym celu DZIWOLUDY używają jedynie akustycznych instrumentów tradycyjnych, takich jak panduri, saz, viella, kemenche i baraban.
Muzyka dalekowschodnia
ASCA

ASCA to utalentowana japońska wokalistka, której głos pokochały miliony fanów anime na całym świecie. Jej kariera rozpoczęła się w 2017 roku od debiutanckiego singla „KOE”, który stał się endingiem do Fate/Apocrypha. Prawdziwy przełom przyniósł jej rok 2019 – utwory „RESISTER” (Sword Art Online: Alicization) oraz „Hibari” (Fate) zdobyły ogromną popularność, a pierwszy album „Hyakka Ryoran” utrzymywał się wysoko na listach przebojów.
Centimillimental

Atsushi to wszechstronny artysta, który stoi za swoim solowym projektem – Centimillimental. Pisze teksty, komponuje, aranżuje, śpiewa, gra na pianinie i gitarze oraz odpowiada za całość programowania muzycznego, w tym między innymi wykorzystuje urządzenia elektroniczne i oprogramowanie komputerowe, takie jak sekwencery, stacje robocze, syntezatory sprzętowe czy samplery.
Milky Way Heroes

Milky Way Heroes to grupa cosplayowo-taneczna, która działa już od 7 lat! Mogą pochwalić wieloma występami na licznych conventach, jak i grupą wiernych fanów. Nie straszne im żadne wyzwania: porywają nietypową charyzmą i tajemniczością zombie-idolek z anime Zombieland Saga, ale także czarują urokiem, słodyczą, i powalającą kobiecością z postaciami z serii Love Live!
Hiroto Idols

Hiroto Idols to zespół inspirowany serią Love Live!, który działa już od ponad dwóch lat. Specjalizują się w dance coverach i występach scenicznych, nieustannie poszukując nowych wrażeń i możliwości rozwoju. Na swoim koncie mają już występy na takich wydarzeniach jak Nekon w Krakowie, Mizukon w Szczecinie, AnimeCon w Poznaniu, a także udział w dwóch edycjach Hikari Idol Contest. Każdy ich występ to eksplozja pozytywnej energii, uśmiechów, muzyki i tańca.
Karol Suchecki & R.N.G.

Karol Suchecki od ponad 10 lat tworzy polskie covery piosenek z anime i gier wideo. Znacie go z występów na scenach wielu eventów, kanału na YouTube z ponad 2,5 mln wyświetleń czy komentowania masy rozgrywek e-sportowych. W swojej twórczości stawia na rozwój, stąd zrodził się pomysł zbudowania zespołu, który wspólnie z nim dostarczy Wam coverów znanych utworów, na żywo, wprost ze sceny! Z inicjatywy Karola i przy wsparciu przyjaciół powstała formacja R.N.G., czyli grupa poznańskich muzyków i zajawkowiczów.
Viking C

Viking C, czyli Patryk S. Covers, to polski wykonawca anime coverów, znany głównie z YouTube, gdzie jego interpretacje zdobyły setki tysięcy odsłuchań. Były wokalista zespołów rockowych i metalowych, muzyczny samouk, który od dziecka pasjonuje się muzyką i anime. Jego przygoda zaczęła się od „Dragon Balla” i trwa do dziś – to właśnie utwory z tej serii, obok „Attack on Titan”, stały się podstawą jego najbardziej popularnych coverów.
Rock i Electro
Łydka Grubasa

Łydka Grubasa to Olsztyński zespół, który działa bardzo aktywnie od XX lat na scenie rockowej w Polsce i za granicą. Grupa wykonuje bardzo różnorodną mieszankę muzyki rockowej, przeplataną zapożyczeniami ze wszelkich gatunków muzycznych. Warstwa tekstowa to satyra na otaczającą rzeczywistość, wzbogacona o dosadną puentę. Łydka jest zespołem, który jest bardzo żywiołowy na scenie i koncentruje się na Publiczności, wciągając ją z całych sił do współpracy podczas koncertu.
Zenek Kupatasa (Grabowski)

Zenek Kupatasa (Grabowski) to artysta, który rozpoczął swoją muzyczną karierę jako lider zespołu Kabanos, którego był frontmanem przez 21 lat. Po rozpoczęciu kariery solowej w 2016 roku artysta wydał m.in. albumy „Albo Grubo Albo Wcale”, „Darmowe przytulasy”, „O!” oraz „Rezyliencja I. Tak 3mać!”. Jego najnowszy album, „Rezyliencja II: Jakie to jest piękne”, ukazał się w 2023 roku. Zenek jest znany z bezpośredniego kontaktu z publicznością podczas koncertów, co sprawia, że jego występy są pełne energii i interakcji.
Pull The Wire

Pull The Wire to zespół, który od 2005 roku kształtował swój unikalny styl, a obecny skład i brzmienie ustalił się wraz z wydaniem albumu „Życie to Western” cztery lata temu. W 2023 roku, podczas występu na Pol’and’Rock Festival, Pull The Wire został uhonorowany nagrodą publiczności – Złotym Bączkiem, co stanowiło potwierdzenie ich sukcesu scenicznego. Zespół ma na swoim koncie cztery albumy studyjne, a ich single regularnie pojawiają się na listach przebojów, umacniając ich pozycję na polskiej scenie rockowej.
HER OWN WORLD

HER OWN WORLD to nic innego jak wybuchowa mieszanka industrial rocka i electro ze Szczecina. Live show tego kwartetu to nie tylko elektronika pomieszana z gitarowymi riffami, ale także wizualny performance tancerki z użyciem żywego ognia, który dopełnia charakterystyczna barwa wokalu Yu. Po swoim koncercie na Pyrkonie, zespół został nagrodzony przez uczestników festiwalu drugim miejscem w konkursie “Czasozmieniacz 2024”.
AGNIS

Jej muzyczna historia rozpoczęła się od własnych kompozycji szkolnego chóru, poprzez Teatr Spójnik (ex Studio Teatralne Próby Bogdana Żyłkowskiego, Poznań), Desdemonę (jeden album studyjny, trasa koncertowa z Artrosis, festiwale Castle Party 2012, 2014 – Polska, Made of Metal 2013 – Czechy, M’era Luna 2013 – Niemcy), oraz własny zespół RED STORM (jeden album studyjny, trasa koncertowa z Closterkeller), aż po podpisanie kontraktu z niemiecką wytwórnią muzyczną darkTunes Music Group jako AGNIS.
Muzyka popularna i Inni
LOR

Na swoim koncie zespół Lor ma występy na najważniejszych scenach w Polsce i za granicą, m.in. na Open’er Festival, OFF Festival, Orange Warsaw Festiwal, a także koncercie w Parlamencie Europejskim, a ich muzykę można m.in. w serialach i programach telewizyjnych, stacji takich jak jak TVN (w serialu „Pod Powierzchnią”, w serialu „Nieobecni”) oraz Netflix (w serialu „Otwórz Oczy”).
Ich muzyka początkowo wybrzmiewała w języku angielskim, ale z najnowszym albumem wróciły do języka ojczystego, nadając mu niesamowitego wymiaru. Ich twórczość to głos młodego pokolenia, mówiący o sprawach, które często pozostają w ukryciu.
Perły i Łotry

Perły i Łotry to jeden z najbardziej znanych polskich zespołów wykonujących szanty. Powstał w 1992 roku w Katowicach i od tego czasu wywarł duży wpływ na rodzimą scenę folkową. Jest organizatorem Festiwalu Piosenki Żeglarskiej „Port Pieśni Pracy”, który łączy muzykę z działalnością charytatywną. Perły i Łotry aktywnie rozwijają swoją twórczość, angażując się w nowe projekty i współpracując z artystami różnych gatunków, czego przykładem jest remiks „My Mother Told Me” z francuskim DJ-em LB One.
Kirszenbaum

Zadebiutowawszy w roku 2017, charyzmatyczny duet wystąpił na scenach takich imprez jak Glastonbury Festival, Pol’and’Rock czy niemiecki Fusion Festival, w międzyczasie dając blisko 200 koncertów od Słowacji po Japonię, i nakładem Karrot Kommando wydając trzy płyty: „Stypa komedianta” (2019), „Się” (2021) oraz „Rave macabre” (2024). Kirszenbaum to wspólne przedsięwzięcie Kacpra Szpyrki (księgarza i skrzypka) oraz Jakuba Wiśniewskiego (gitarzysty i tekściarza), którzy prowadzą również działalność literacką.
Mariusz Goli

Mariusz Goli to polski gitarzysta, busker i kompozytor, który od piętnastego roku życia rozwija swoją pasję do gry na gitarze. Jego muzyka rozbrzmiewa zarówno na ulicach europejskich miast i festiwalach sztuki ulicznej, jak i na scenach koncertowych – od kameralnych klubów po duże estrady. Ceni sobie bezpośredni kontakt z publicznością, a jego występy przyciągają tłumy i cieszą się milionami wyświetleń w internecie.
Viimaheim

Viimaheim to jednoosobowy projekt powstały w 2022 roku jako unifikacja zamiłowania do muzyki średniowiecznej/ folkowej oraz piękna natury. Trzon charakterystycznego brzmienia opiera się na dźwiękach buzuki irlandzkiego wspieranego sekcją rytmiczną (cajon, tamburyn). Pomimo instrumentalno-akustycznych aranżacji, muzyka barda zawiera w sobie pierwiastek agresywnych heavy metalowych zagrywek. Viimaheim jest również trubadurem na pyrkonowej Wiosce Wiedźmińskiej przygotowanej przez Wiedźmiński Kasztel.
Do zobaczenia pod Scenami Plenerowymi podczas Pyrkonu 2025!