Festiwal Fantastyki 13-15.06.2025 Poznań
pl
Goście Kup bilet

Strona główna » Wersal Gżdacza

Wersal Gżdacza

Co oznacza bycie gżdaczem?

Gżdacze, Pomarańczowi, Wolontariusze – to grupa nieustraszonych ludzi, których można porównać do czerwonych krwinek krążących w żyłach Festiwalu – dających mu życie i niezastąpionych w kontekście działania całości imprezy. Bez Waszego udziału Pyrkon nigdy nie miałby szansy się odbyć. Jakkolwiek funkcja ta wiąże się z wielką odpowiedzialnością – to również z masą dobrej zabawy. Wszak o to w tym wszystkim chodzi – abyśmy spotkali się we wspaniałym gronie i mieli satysfakcję z wspólnego tworzenia fantastycznej imprezy!
Niemniej, abyśmy mogli działać, dzieląc się nawzajem doświadczeniem, wspierając się nawzajem w wykonywanych zadaniach, każdy z nas musi przestrzegać pewnych zasad.

FAQ dla gżdaczy

Dbamy o przestrzeń, w której pracujemy

Poza określonym zestawem zadań, jakie wynikają z Waszych specjalizacji, każdy z Was jest również odpowiedzialny za porządek na terenie Pyrkonu.
Niesiesz laptopa do sali prelekcyjnej i widzisz po drodze papierek na samym środku korytarza?  Podnieś go i wrzuć do kosza. Robisz obchód po RPGralni i mijasz odklejający się plakat? Przyklej go z powrotem do ściany. Idziesz zgłosić się na dyżur i widzisz, że ktoś pije alkohol w niedozwolonym miejscu? Zwróć mu uwagę lub wezwij ochronę.

Teren Targów będzie naszym domem przez trzy dni – sprawmy, żeb dobrze spędzało się czas w ich obszarze – tak nam, jak i uczestnikom!

Dbamy o uczestników Pyrkonu

Jeśli natkniesz się na zagubionego uczestnika – wskaż mu najbliższy Punkt Informacji Konwentowej (Pawilony 7, 15 lub Wejście wschodnie albo Północne), albo Biuro Festiwalowe (Pawilon 10). Wystawcom pokaż drogę do Krainy Wystawców (Pawilon 5). Przedstawicielom mediów powiedz, gdzie jest Press Room (Pawilon 15, Garden City).

Uczestnicy Pyrkonu mogą być często zagubieni i to gżdacze są pierwszymi osobami, do których się zgłaszają. Jeśli nie wykonujesz właśnie bardzo angażującej misji – przystań na chwilę i pomóż – udziel informacji, wytłumacz, zaprowadź, wskaż kogoś, kto najlepiej danemu uczestnikowi pomoże (z tym ostatnim należy uważać – nikt nie lubi być odsyłany z zapytaniem od jednej osoby do drugiej – jeśli dopomożenie uczestnikowi leży w Twoich umiejętnościach, a nie jesteś w danej chwili przytłoczony obowiązkami – uczyń to!).

Jesteśmy poinformowani

Przy tak ogromnej imprezie, jaką jest Pyrkon informacja jest kluczem do sprawnego jej ogarnięcia. Bądź ekspertem w swojej działce. Nie musisz wiedzieć, co się dzieje na drugim końcu konwentu, ale wiedz, jak możesz zdobyć tę informację.

Upewnij się przed przybyciem na Pyrkon, że zapoznałeś się ze wszystkimi udostępnionymi Ci materiałami – grafikiem, listą Twoich zadań, mapą terenu, najważniejszymi telefonami, listą organizatorów. Zdajemy sobie sprawę z faktu, iż jest tego ogrom i nie oczekujemy, że będziesz znał wszystko na wyrywki – niemniej im więcej informacji sobie przyswoisz przed Pyrkonem, tym skuteczniej będziesz działać i tym większą pomocą dla innych będziesz.

Jesteśmy uprzejmi i pomocni

Tak długo, jak mamy na sobie pomarańczową koszulkę – jesteśmy wizytówką Pyrkonu. Niezależnie od tego, jak ważną i wyczerpującą funkcję pełnimy, nic nie usprawiedliwia braku uprzejmości, chamstwa, czy agresji skierowanej w stronę uczestników. Pamiętaj, że ciężkiej pracy i wysiłku włożonego w Festiwal może nikt nie dojrzeć – ale arogancję i bezczelność widać z daleka.

Ta zasada również dotyczy innych gżdaczy i orgów – każde z nas poświęca dla Pyrkonu czas i energię, a po dwóch dniach ciężkiej pracy łatwo o punkty zapalne, kłótnie i spory. Im mniej ich będzie – im więcej będzie zaś uśmiechów – tym łatwiej wszystkim będzie się pracowało.

Szanujemy siebie i swoje zdrowie

Każdy chce udowodnić, że jest nie do zdarcia, każdy pragnie zostać bohaterem na Festiwalu, a coponiektórzy nawet chcą zostać męczennikami za sprawę. Najważniejszym jest, by nie przesadzić i nie przekroczyć swoich granic – by nie nadszarpnąć swojego zdrowia. Ty znasz swoje możliwości najlepiej – nie szarżuj, nie podejmuj się zadań przerastających Twoje siły.

Pamiętaj o regularnym jedzeniu i piciu.

Pamiętaj o higienie osobistej.

Nade wszystko pamiętaj – jeśli padniesz w boju, to nie tylko nie dostaniesz medalu za starania – ale dodatkowo dodasz zmartwień innym gżdaczom.

Szanujemy innych i ich pracę

Wielu gżdaczy ma wyspecjalizowane funkcje – na tyle, że nie zajmujący się tą dziedziną nie wiedzą dokładnie, jak je postrzegać. Gżdacz w Biurze Festiwalowym zna się na swoich obowiązkach, może za to kompletnie nie mieć pojęcia, co leży w gestii gżdacza na Bloku Dziecięcym. Może to rodzić różnorakie nieporozumienia – pamiętaj jednak, że każdy z nas pojawia się na Pyrkonie, by pomóc i poświęcić swój czas – według własnych umiejętności i talentów, a także doświadczenia.

Co więcej – nie ma zadań ważniejszych, albo fajniejszych. Pilnowanie szatni może nie dawać szansy do popisywania się tężyzną fizyczną, ale jest tak samo potrzebne, jak każde inne obowiązki. Szanuj pracę innych i włożony w nią wysiłek.

Wykonujemy jedno zadanie jednocześnie

Jeśli coś ma być zrobione – zrób to. W chaosie, jakim jest Festiwal łatwo o czymś zapomnieć, albo czegoś nie dopilnować – szczególnie, jeśli zajmujesz się zbyt wieloma rzeczami naraz. Skuteczność działań wymaga niepodzielnej uwagi.

Ten punkt ma jeszcze jedno zagadnienie – jeśli idziesz z zadaniem i zaczepia Cię organizator z misją, która wyklucza się z wykonywaną obecnie – możesz odmówić (oczywiście uprzejmie) i skierować go do Gżdacz Roomu.

Nosimy koszulkę

Sprawa jest prosta – tak długo, jak jesteśmy na dyżurze – nosimy koszulkę gżdaczową. Łatwiej nas dzięki niej wypatrzeć w tłumie, uczestnicy wiedzą, kogo można pytać o pomoc, orgowie szybciej nas zauważą.

Zasada działa też w drugą stronę – kiedy jesteśmy poza dyżurem – zdejmijmy koszulkę. Nie będzie to wywoływać zamieszania, nikt nas nie będzie zaczepiał, powierzał zadań. Tak długo, jak gżdacz jest w stanie spoczynku – nie powinien mieć na sobie koszulki.