Festiwal Fantastyki 13-15.06.2025 Poznań
Zaloguj się
pl
Goście Kup bilet

Naukowa Baza. Nowa przestrzeń w Strefie Naukowej, a w niej masa atrakcji i inicjatyw!

25 kwietnia 2025

Jeśli myślicie, że Strefa Naukowa nie może Was już zaskoczyć, to… niezawodny znak, że jeszcze mało widzieliście! Z ekscytacją ogłaszamy, że w tym roku pojawi się w Strefie nowa przestrzeń – Naukowa Baza. 

Czym jest Naukowa Baza? 

Ideą Naukowej Bazy jest stworzenie w Strefie Naukowej przestrzeni, które – niczym Jedyny Pierścień – będzie gromadzić stoiska naukowe przygotowane przez różne podmioty: muzea, koła naukowe czy stowarzyszenia.

Interaktywne stoiska mają zachęcić Pyrkonowiczów do eksploracji przeróżnych tematów, zjawisk oraz do prowadzenia własnych obserwacji. Różnorodność atrakcji jest gwarancją, że każdy znajdzie tam coś, co go zainteresuje. A – kto wie – może odwiedzenie Naukowej Bazy w tym roku sprawi, że odkryjecie w sobie pasję do nauki? 

Tej niesamowitej przestrzeni szukajcie na poziomie 0 w PCC (obok wejścia do Auli Wielkiej).

Atrakcje Naukowej Bazy

Muzeum Archeologiczne w Biskupinie

Muzeum-Archeologiczne-w-Biskupinie-1

Przenieśmy się w czasie razem z Muzeum Archeologicznym w Biskupinie, a jak daleko wstecz? Zobaczycie! Na tym stoisku nie dość, że zostanie Wam przybliżona działalność instytucji, to jeszcze udacie się w podróż w przeszłość! Zobaczycie przedmioty codziennego użytku sprzed wieku, posłuchacie o pradziejowych strojach oraz samej – jakże fascynującej – archeologii.

O wyznaczonych godzinach odbędzie się pogadanka pt “Stroje szare czy kolorowe, wełniane czy lniane? Czyli jak to z ubiorami w pradziejach bywało’. Odbędą się także pokazy przędzenia i tkania krajanek. Będziecie mogli również zrelaksować się i spędzić chwilę na zapoznawaniu się z dawnymi grami i zabawami. 

Koło Naukowe SimLE z Politechniki Gdańskiej

SimLE

imLE to koło naukowe, które od 2013 roku zrzesza ambitnych studentów z całego Trójmiasta. Powstało na Politechnice Gdańskiej w odpowiedzi na potrzeby rynku pracy oraz oczekiwania pracodawców, a także studentów i absolwentów. Nie są zwykłym kołem naukowym – SimLE to ekosystem, w którym młodzi inżynierowie rozwijają się wielopłaszczyznowo. Ich nadrzędnym celem jest praktyczne kształcenie studentów poprzez realizację złożonych projektów inżynierskich, które obejmują każdy etap procesu – od pierwszej idei, przez fazę projektowania i budowy, aż po finalne wdrożenie rozwiązania. 

Każdy projekt to unikatowa szansa na stworzenie czegoś, co może realnie zmienić przyszłość. Od budowy autonomicznych pojazdów nawodnych i rakiet sondujących, poprzez balony stratosferyczne aż po projekty naukowo-badawcze i drona arktycznego – dajemy studentom możliwość rozwinięcia swoich umiejętności w najbardziej dynamicznych dziedzinach współczesnej techniki. 

W Naukowej Bazie pojawią się ze swoim stoiskiem, na którym zaprezentują Wam, drodzy Pyrkonowicze, swoje projekty (np. wykonany przez członków koła model rakiety sondującej), o których z ogromną przyjemnością opowiedzą. 

LEM Wrocław Motosport

LEM

To grupa ponad 60 studentów, których łączy wspólna pasja. Od kilkunastu lat członkowie spotykają się po zajęciach, by tworzyć innowacyjne maszyny mające szansę zmienić obraz polskiej motoryzacji i elektromobilności. Zajmują się projektowaniem i budowaniem elektrycznych pojazdów, a także biorą udział w międzynarodowych zawodach dla młodych innowatorów i pasjonatów. 

Do tej pory LEM Wrocław Motorsport ma na koncie zbudowanych 9 elektrycznych jednośladów. Ich flagowymi projektami są: pierwszy elektryczny wyścigowy motocykl w Polsce – LEM Photon, zdobywca 4. miejsca w finałowym wyścigu podczas międzynarodowych zawodów MotoStudent w Hiszpanii – LEM Tachyon oraz pierwszy  w  Europie elektryczny pojazd terenowy typu buggy – LEM SSV. 

Aktualnie znajdują się w fazie wykonawczej motocykla, który zmierzy się z rywalami z kilkudziesięciu krajów na studenckich Mistrzostwach Świata. W swoim zespole zarażają pasją do motoryzacji i stwarzają studentom szansę na wkroczenie w świat motorsportu i stanie się częścią naszych docenianych międzynarodowo pojazdów.

Jeśli interesuje Was motoryzacja i chcecie posłuchać o jej tajnikach, to koniecznie skierujcie swoje kroki na poziom 0 w PCC i odwiedźcie ich stoisko! Gwarantujemy, że wiedza, jaką tam uzyskacie to “samo gęste”. 

Instytut Geofizyki PAN

Instytut-Geofizyki-PAN-1

To ekipa naukowców, którzy badają naszą planetę niczym bohaterowie przygodowej sagi! Od trzęsień ziemi po zorze polarne – odkrywają, mierzą i analizują, by rozwikłać zagadki natury. Jeśli kochasz naukę, eksplorację i tajemnice, które kryją się pod ziemią i na krańcach świata, wpadnij pogadać! 

Przygotowali darmowy wjazd do jaskini lodowcowej na Spitsbergenie oraz wskazówki, jak uniknąć cery Hellboya. 

Wiemy, że epickie przygody na konwencie wciągają tak bardzo, że łatwo zapomnieć o słońcu. Ale czy chcesz wrócić do domu z twarzą czerwoną jak wspomniany półdemon zesłany przez Rasputina? Wpadnij na nasze stoisko i dowiedz się, jak unikać poparzeń słonecznych, czym naprawdę jest promieniowanie UV i jak dbać o skórę, by wyglądać jak Aquaman, a nie jak mieszkaniec piekieł! Mamy solidną dawkę wiedzy, ciekawostki i parę niespodzianek! Jedną z nich – to już możemy Wam zdradzić – jest prelekcja “Zdrowe opalanie”, którą poprowadzi dr inż. Agnieszka Czerwińska. 

A jeśli masz ochotę na arktyczną przygodę bez odmrożenia palców, to załóż gogle VR i przenieś się na Południowy Spitsbergen, gdzie czeka na Ciebie Polska Stacja Polarna Hornsund! Zajrzyj do lodowcowej jaskini – nie trzeba się czołgać, ale wrażenia są bajeczne! Spotkaj mieszkańców Arktyki – renifery, lisy polarne, a może nawet… niedźwiedzia?! Myślisz, że znasz tajemnice Arktyki? Sprawdź się, grając w Polarne Koło Fortuny i zgarnij nagrodę (start zabawy o każdej pełnej godzinie)! Możesz też udowodnić nam, że jesteś lepszy niż niejeden geolog i potrafisz odróżnić skałę od… salcesonu. 

Pozwólcie Naukowej Bazie Was zachwycić!

Sami widzicie, że w Naukowej Bazie czeka na Was solidna dawka soczystej wiedzy, którą przekażą Wam ludzie znający prezentowane tematy od podszewki. To pierwszy rok tej fantastycznej inicjatywy, a już jest naprawdę imponująco… aż ekscytacja bierze na myśl, co czeka nas w przyszłości!

Nie wybiegajmy jednak zbyt daleko myślami! Zatrzymajmy się na czerwcu i na tym, że podczas tegorocznego Pyrkonu koniecznie musicie zajrzeć na poziom 0 w PCC!

Awatar autora

O autorze

Martyna Halbiniak

Twierdzi, że nie śpi, bo sen jest świetnym substytutem kawy dla ludzi, którzy mają nadmiar wolnego czasu. Jest też zdania, że czekolada nie pyta - ona po prostu rozumie. Wieczna studentka z wrodzoną niechęcią do dorosłości, bo lubi się ze swoim wewnętrznym nerdem... tfu, dzieckiem. Z zapałem godnym lepszej sprawy przetwarza kawę na literki. Lubi rodzynki w serniczku i cynamon w jabłeczniku.