Festiwal Fantastyki 13-15.06.2025 Poznań
Zaloguj się
pl
Goście Kup bilet

Pod ZNAKiem historii: Strefa Naukowa ponownie gości autorki i autorów Wydawnictwa ZNAK HORYZONT!

1 kwietnia 2025

Mawia się, że historia lubi się powtarzać i trzeba przyznać, że ma to swoje dobre strony… zwłaszcza jeśli powtarza się coś fascynującego! Z niecierpliwością śpieszymy więc donieść, że także w tym roku pojawią się w Strefie Naukowej autorki oraz autorzy Wydawnictwa ZNAK Horyzont. Tym razem… będzie ich jednak więcej! Jesteście ciekawi, kto przyjedzie w tym roku? Już odsłaniam rąbka tajemnicy.

Michael Morys-Twarowski – o życiu Bolesława Chrobrego

Autor książek historycznych. W Barbarice (2023) przedstawił historię terenów dzisiejszej Polski od I do X wieku, Dzieje Księstwa Cieszyńskiego (2023) to opowieść o niezwykłej krainie w środku Europy, a karierę pisarską zaczął od swoistej trylogii, na którą złożyły się bestsellerowe Polskie imperium (2016), Narodziny potęgi. Wszystkie podboje Bolesława Chrobrego (2017) i Przedmurze cywilizacji (2019).

Absolwent prawa i amerykanistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, na tej samej uczelni obronił doktorat z historii. W dorobku ma ponad 100 publikacji naukowych oraz scenariusz „cebulowesternu” Pomścić Janka Muzykanta, który w 2022 roku znalazł się w finale prestiżowego konkursu scenopisarskiego Script Pro.

W tym roku na Pyrkonie opowie Wam o Bolesławie Chrobrym – pierwszym koronowanym władcy Polski, którego historia jest niezwykle ciekawa. A czy temat prelekcji naszego gościa związany jest z 1000. rocznicą koronacji Chrobrego? O to musicie zapytać sami! 

Szymon Pękala – o tym, czy z fanatykiem można się dogadać

Urodził się w 1990 roku. Od 2017 roku prowadzi kanały na portalach społecznościowych (w tym na YouTube), gdzie promuje ideę otwartego dialogu, zwłaszcza z ludźmi, z którymi się nie zgadzamy. Brzmi intrygująco? Zerknijcie na kanały Wojny idei, a także Szymon mówi. W swojej karierze był zapraszany do internetowych debat, a także prowadzonych na żywo wykładów, prelekcji i spotkań z widzami. 

Debiutem literackim Szymona Pękali jest książka „Wojna idei. Myśl po swojemu”. To publikacja wydana przez Znak w 2022 roku. Pękala w swojej książce w prosty sposób stara się odpowiedzieć na bardzo trudne pytania związane polaryzacją i podziałem społeczeństwa, oraz wynikającymi z nich sporami światopoglądowymi.

W Strefie Naukowej posłuchacie jego prelekcji na temat tego… jak rozmawiać z fanatykiem. Jeśli więc ciekawi Was, jak sprawić, aby ktoś zatwardziały w swoich poglądach wyjrzał na zewnątrz własnej bańki, to gorąco zapraszamy na tę prelekcję.

Marek Maruszczak – o przesądach, którymi nas karmiono

Z wykształcenia dziennikarz i doktor językoznawstwa, znienacka Olsztyniak. Zawodowo zajmuje się projektowaniem gier. Czasami zdarza mu się nawet jakąś wydać. 

Autor popularnego fanpage’a „Zwierzęta są głupie i rośliny też” oraz książek Głupie ptaki Polski (…), Głupie zwierzęta Polski (…), a od niedawna również Sally, Trudno być wiedźmą, która tylko pozornie odrobinę nie pasuje do reszty bo tak naprawdę nie pasuje bardzo.

Wraz z Markiem przyjrzymy się bliżej najbardziej dziwacznym mitom, przesądom, a czasem po prostu wybiegom kulinarno-teologicznym, które przez lata utrwaliły się w historii, religii oraz popkulturze.

Magda Łucyan oraz Katarzyna Górniak – o bólu ogromu kobiet

Magda to dziennikarka Faktów TVN i TVN24. Autorka rozmów ze świadkami historii oraz bestsellerowych książek: Powstańcy. Ostatni świadkowie walczącej Warszawy i Dzieci getta. Ostatni świadkowie zagłady. Współautorka dokumentu telewizyjnego Taka twoja uroda.

A Katarzyna jest dziennikarką Faktów TVN, reporterką wojenna oraz autorką nagradzanych reportaży z Polski i ze świata. Współautorka dokumentu telewizyjnego Taka twoja uroda, który zwrócił uwagę opinii publicznej na problem kobiet chorujących na endometriozę.

Obie gościnie podczas swojego wystąpienia poruszą niezwykle ważny temat, jakim jest walka z endometriozą – schorzeniem, które w Polsce wciąż nie jest traktowane poważnie, a przecież powinno skoro utrudnia funkcjonowanie tak ogromnej liczbie kobiet. 

Tomasz Bonek – o powojennej ziemi obiecanej

To pisarz non-fiction, autor bestsellerowych reportaży podróżniczych i historycznych o tajemnicach z czasów II wojny światowej. Współtwórca sukcesu, wieloletni redaktor naczelny i dyrektor wydawniczy dwóch największych w Polsce portali biznesowych: Money.pl i Business Insider Polska.

Związany z Wydawnictwem Znak, które wydaje jego książki, m.in.: Demony śmierci. Zbrodniarze z Gross-Rosen, Chemia śmierci. Zbrodnie w najtajniejszym obozie III Rzeszy, Zaginione złoto Hitlera. Bezpieka PRL na tropie złota Festung Breslau, Ludzie na mydło. Mit, w który uwierzyliśmy.

O czym Tomasz opowie w tym roku? Zapraszamy Was na reporterską opowieści o naszych przodkach przybywających od 1945 roku na nową „ziemię obiecaną”, nie do szklanych, lecz ceglanych, poniemieckich domów i kamienic – do kosmopolitycznego Repatrlandu.

Mateusz Wyżga – o trudach i znojach prawdziwych Sarmatów

Doktor habilitowany, profesor Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Zajmuje się głównie epoką staropolską. Prowadzi badania z zakresu mikrohistorii, genealogii, historii migracji, regionalizmu i historii ludowej. 

Autor szeregu książek i licznych prac naukowych, popularyzator historii. Kilkukrotnie nominowany za popularnonaukową książkę Chłopstwo. Historia bez krawata (Mądra Książka Roku, Nagroda im. Profesora Tadeusza Kotarbińskiego, Nagroda im. Jerzego Giedroycia). 

Uprawia biegi długodystansowe, słucha muzyki klasycznej i rockowej. A na Pyrkonie opowie nam o życiu i troskach, jakie dotykały Sarmatów. Jeśli więc kochacie sienkiewiczowską Trylogię, a serial 1670 trafił w Wasze gusta, to koniecznie przyjdźcie na tę prelekcję!

To dopiero różnorodność!

Jak sami zapewne doskonale widzicie – wraz z Wydawnictwem ZNAK Horyzont – przygotowaliśmy dla Was jeszcze więcej prelekcji niż rok temu! Tematy są tak różnorodne, że (choć to stwierdzenie może być oklepane) z pewnością każdy Pyrkonowicz znajdzie w programie Strefy Naukowej coś, co go zainteresuje. 

Mało tego, stoisko Wydawnictwa ZNAK Horyzont znajdziecie w Krainie Wystawców, gdzie będziecie mogli kupić książki zaproszonych przez nas autorów, a ich samych spotkacie na sesjach autografowych w PCC! Kto pisze się na książkę z dedykacją?

Na której prelekcji się spotykamy?

Awatar autora

O autorze

Martyna Halbiniak

Twierdzi, że nie śpi, bo sen jest świetnym substytutem kawy dla ludzi, którzy mają nadmiar wolnego czasu. Jest też zdania, że czekolada nie pyta - ona po prostu rozumie. Wieczna studentka z wrodzoną niechęcią do dorosłości, bo lubi się ze swoim wewnętrznym nerdem... tfu, dzieckiem. Z zapałem godnym lepszej sprawy przetwarza kawę na literki. Lubi rodzynki w serniczku i cynamon w jabłeczniku.