Festiwal Fantastyki 13-15.06.2025 Poznań
pl
Goście Kup bilet

Strona główna » Prelekcje

Prelekcje

Przegapiliście na Pyrkonie ciekawy punkt programu? A może chcecie odświeżyć swoją wiedzę i jeszcze raz posłuchać, co pyrkonowi prelegenci mają do powiedzenia na fantastyczne tematy? Trafiliście we właściwe miejsce! Zapraszamy do obejrzenia najciekawszych prelekcji z naszego Festiwalu.

2019

Ryjące Banie Filmy z lat 80. i 90.

Słyszeliście kiedyś rozmowy Waszych znajomych na temat filmów z lat z lat 80. i 90., które brzmiały zdecydowanie zbyt niepokojąco? Zainteresowały Was one na tyle, że mimo wszystko chcielibyście te produkcje obejrzeć? To bierzcie notatniki i róbcie checklisty! Dominik „Stanley” Stankiewicz specjalnie dla Was zrobił przegląd filmów, które warte są Waszej uwagi i które koniecznie trzeba zobaczyć. W większości są to produkcje kina rozrywkowego, przygodowego lub familijnego. Prawdziwe klasyki, o których do dziś dużo się mówi i które wzbudzają w nas wiele przeróżnych emocji. Jakich? Dajcie nam znać, gdy obejrzycie!

Pyrkon 2019 | Ryjące Banie Filmy z lat 80 i 90

Słyszeliście kiedyś rozmowy Waszych znajomych na temat filmów z lat z lat 80. i 90., które brzmiały zdecydowanie zbyt niepokojąco? Zainteresowały Was one na tyle, że mimo wszystko chcielibyście te produkcje obejrzeć? To bierzcie notatniki i róbcie checklisty! Dominik „Stanley” Stankiewicz specjalnie dla Was zrobił przegląd filmów, które warte są Waszej uwagi i które koniecznie trzeba zobaczyć.

Początki Znanych Studiów Developerskich

Zastanawialiście się może, od czego zaczynały znane studia developerskie? Jakie gry wydawały, gdy nie były jeszcze „znane”? Czy początki tych rozpoznawalnych firm zawsze były kolorowe i pełne sukcesów? A może ciekawi jesteście, czy stworzyć i wydać grę jest tak łatwo, jak sądzi wiele osób? Które studio na początku swojej działalności tworzyło oprogramowanie dla biznesu, między innymi pozwalające na zarządzanie fermą świń? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań udzielili Tomasz „quaz” Drabik oraz Krzysztof „NRGeek” Micielski, którzy na Pyrkonie poprowadzili prelekcję pełną soczystych ciekawostek ze świata gier. Tego nie możecie przegapić!

Pyrkon 2019 | Początki Znanych Studiów Developerskich [PL]

Zastanawialiście się może od czego zaczynały znane studia developerskie? Jakie gry wydawały, gdy nie były jeszcze „znane”? Czy początki tych rozpoznawalnych firm zawsze były kolorowe i pełne sukcesów? A może ciekawi jesteście, czy stworzyć i wydać grę jest tak łatwo, jak sądzi wiele osób?

Meeting with Thomas Astruc and Wilfried Pain [FR/PL]

Pyrkon 2019 | Meeting with Thomas Astruc and Wilfried Pain [FR/PL]

Uploaded by Pyrkon Festiwal Fantastyki on 2019-09-02.

Wojna nigdy się nie zmienia

Wojna towarzyszy ludzkości od zawsze. Walczyliśmy o terytorium, surowce, zasoby, w imię ideologii lub – jak twierdzi głównie literatura – z miłości. Motywy pchające nas do odejścia od siły argumentu na rzecz argumentu siły przez lata nie zmieniały się. Ewolucji uległa jednak broń, której używamy (kiedyś – podobno – nie niosła tak daleko, jak twierdził Stanisław Jerzy Lec). Robert M. Wegner, Bohdan Głębocki, Łukasz Malinowski i Cezary Zbierzchowski porozmawiają o motywie wojny w literaturze i nie tylko. Czy pokazywanie wojny i przemocy nacechowane jest hipokryzją? Czy autorzy lubią sięgać po konflikty zbrojne? Czy wojna może być sprawiedliwa? Jeśli chcecie uzyskać odpowiedzi na te i wiele innych pytań, to koniecznie obejrzyjcie nagranie z panelu!

Pyrkon 2019 | Wojna nigdy się nie zmienia [Panel] [PL]

Wojna towarzyszy ludzkości od zawsze. Walczyliśmy o terytorium, surowce, zasoby, w imię ideologii lub – jak twierdzi głównie literatura – z miłości. Motywy pchające nas do odejścia od siły argumentu na rzecz argumentu siły przez lata nie zmieniały się. Ewolucji uległa jednak broń, której używamy (kiedyś – podobno – nie niosła tak daleko, jak twierdził Stanisław Jerzy Lec).

Ziołolecznictwo w literaturze a medycyna

Zastanawialiście się kiedyś, jak zrobić Eliksir Wielosokowy lub Felix Felicis? Co dodać do napoju miłosnego, żeby był jak najbardziej skuteczny? Co by się wydarzyło, gdybyście wypili wiedźmińskie eliksiry? Albo które rośliny pomogą Wam w przetrwaniu apokalipsy zombie? Monika Katan, studentka Instytutu Botaniki na Uniwersytecie Jagiellońskim, opowie Wam o swoich przygodach z ziołolecznictwem, rozłoży eliksiry ze świata fantastyki na czynniki pierwsze i zdradzi tajniki roślin, które można spotkać na polskich łąkach i w lasach, a są niesamowicie przydatne w codziennym życiu. Obejrzyjcie koniecznie przed każdą survivalową wyprawą!

Pyrkon 2019 | Ziołolecznictwo w literaturze a medycyna [Prelekcja] [PL]

Zastanawialiście się kiedyś, jak zrobić Eliksir Wielosokowy lub Felix Felicis? Co dodać do napoju miłosnego, żeby był jak najbardziej skuteczny? Co by się wydarzyło, gdybyście wypili wiedźmińskie eliksiry? Albo które rośliny pomogą Wam w przetrwaniu apokalipsy zombie?

Świat podbity przez rzymskie legiony

Ben Kane, autor fenomenalnych powieści beletrystycznych, których akcja osadzona jest w starożytnym Rzymie, zdradza Pyrkonowiczom masę ciekawostek dotyczących rzymskiej armii oraz jej podbojów. Chcecie zobaczyć, jak prezentowało się uzbrojenie typowego legionisty? A może jesteście ciekawi codziennego życia Rzymian? Jaka była najczęstsza przyczyna śmierci kobiet? Jak wielki odsetek dzieci nie dożywał dorosłości? Ile lat średnio dożywali mężczyźni? Na czym polegał fenomen rzymskiej armii? Czy jej struktura była tak prosta, jak się nam wydaje? Ben z wielkim zaangażowaniem dzieli się swoją wiedzą, sypiąc ciekawostkami jak z rękawa. Ta prelekcja to coś, co koniecznie musicie zobaczyć!

Pyrkon 2019 | Świat podbity przez rzymskie legiony [ENG/PL]

Ben Kane, autor fenomenalnych powieści beletrystycznych, których akcja osadzona jest w starożytnym Rzymie, zdradza Pyrkonowiczom masę ciekawostek dotyczących rzymskiej armii oraz jej podbojów. Chcecie zobaczyć, jak prezentowało się uzbrojenie typowego legionisty? A może jesteście ciekawi codziennego życia Rzymian? Jaka była najczęstsza przyczyna śmierci kobiet? Jak wielki odsetek dzieci nie dożywał dorosłości?

Vikings and Indians

Wbrew temu, co powtarzano nam w szkołach, Krzysztof Kolumb wcale nie odkrył Ameryki. Kontynent ten tętnił życiem na długo przed jego przybyciem. W prelekcji „Wikingowie i Indianie” prowadzonej podczas Pyrkonu 2019 przez Angusa Watsona mogliście dowiedzieć się nieco o podróżach nieustraszonych osadników z północy Europy na wschodnie wybrzeża obecnych USA i Kanady, a także poznać życie rdzennych Amerykanów przed przybyciem Kolumba. Co jest prawdą, a co tylko mitem? Tego dowiecie się, oglądając prelekcję! Wystąpienie w całości odbywa się w języku angielskim.

Pyrkon 2019 | Vikings and Indians [Eng]

Wbrew temu, co powtarzano nam w szkołach, Krzysztof Kolumb wcale nie odkrył Ameryki. Kontynent ten tętnił życiem na długo przed jego przybyciem. W prelekcji „Wikingowie i Indianie” prowadzonej podczas Pyrkonu 2019 przez Angusa Watsona mogliście dowiedzieć się nieco o podróżach nieustraszonych osadników z północy Europy na wschodnie wybrzeża obecnych USA i Kanady, a także poznać życie rdzennych Amerykanów przed przybyciem Kolumba.

Why do we still enjoy worn out themes

Są takie motywy, o których słyszeliśmy już tysiące razy: dziecko z biednej wioski, które okazuje się wybrańcem, walka ze złym imperium z misją zawładnięcia światem czy piękna księżniczka czekająca na ocalenie. choć są modyfikowane, sprawiają, że mamy wrażenie, iż książkę, którą pierwszy raz trzymamy w rękach, już czytaliśmy, a jej bohaterów znamy lepiej niż samych siebie. A mimo to wciąż po takie dzieła sięgamy. Angus Watson, Anna Szumacher, Marcin Mortka, Christie Golden I Brian McClellan opowiedzą nam o swoim doświadczeniu z tropami literackimi, które nagminnie wykorzystywane są w wielu produkcjach, o ich absurdach i o tym, dlaczego mimo wszystko je lubimy.

Why do we still enjoy worn out themes [Panel] [Eng]

Są takie motywy, o których słyszeliśmy już tysiące razy: dziecko z biednej wioski, które okazuje się wybrańcem, walka ze złym imperium z misją zawładnięcia światem czy piękna księżniczka czekająca na ocalenie. choć są modyfikowane, sprawiają, że mamy wrażenie, iż książkę, którą pierwszy raz trzymamy w rękach, już czytaliśmy, a jej bohaterów znamy lepiej niż samych siebie.

Stan Sakai – spotkanie Usagi Yojimbo

Stan Sakai znany jest przede wszystkim z tworzonych od lat 80. przygód Usagiego Yojimbo, króliczego ronina – samuraja, który w jednej z bitew stracił swojego pana i teraz przemierza kraj, walcząc o sprawiedliwość oraz doskonaląc swoje umiejętności walki. To trzecia wizyta Stana Sakai w Polsce, jednak pierwsza na Pyrkonie. Jak podoba mu się nasz kraj? Co sądzi o naszym Fantastycznym Miejscu Spotkań? A może chcecie się dowidzieć, jak to wszystko się zaczęło i co zainspirowało Stana do stworzenia postaci Usagiego? Jakie relacje łączą go z twórcami Wojowniczych Żółwi Ninja? Jak zaczęła się jego współpraca ze Stanem Lee? Odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań padły podczas spotkania z tym wybitnym twórcą.

Pyrkon 2019 | Stan Sakai – spotkanie Usagi Yojimbo [Panel] [ENG/PL]

Stan Sakai znany jest przede wszystkim z tworzonych od lat 80. przygód Usagiego Yojimbo, króliczego ronina – samuraja, który w jednej z bitew stracił swojego pana i teraz przemierza kraj, walcząc o sprawiedliwość oraz doskonaląc swoje umiejętności walki. To trzecia wizyta Stana Sakai w Polsce, jednak pierwsza na Pyrkonie.

Hard, soft and al dente

Czterech pisarzy, skupionych na środku sali przed oczami widowni. Dwa gatunki książek, by opowiedzieć nieprzeliczone historie, spędzić sen z powiek i czas umilić. Niezliczoność opcji, by świat magiczny poprowadzić. Zagraniczni autorzy – Angus Watson, Ben Kane, Brian McClellan, Christie Golden – opowiedzieli nam o swoim podejściu do pisania opowieści fantastycznych. Hard, soft czy al dente? Która magia/technologia przez nich przedstawiana jest lepsza? Czym się różnią? Jak opisać zasady sił kierujące światem, których górną granicą jest tylko wyobraźnia autora?

Pyrkon 2019 | Hard, soft and al dente [Panel] [ENG]

Four authors, gathered in the middle of a lecture hall in front of their fans. Two book genres, to tell countless stories, to loom large in the readers’ minds and keep them entertained. A variety of options on how to manage a world of magic.

Spotkanie z twórcami Pół Wieku Poezji Później

Poznajcie twórców “Pół Wieku Poezji Później”, fanowskiego filmu pełnometrażowego, inspirowanego światem Wiedźmina autorstwa Andrzeja Sapkowskiego. Jak sami mówią, jest to projekt od fanów dla fanów, całkowicie sfinansowany przez akcję crowdfundingową i przeznaczony nie tylko dla miłośników sagi. Dla tych z Was, którzy o nim jeszcze nie słyszeli, przedstawiciele ekipy filmowej przytoczą fabułę (ale bez spoilerów!). Opowiedzą też o swojej roli we współtworzeniu filmu, o tym, jak długą drogę przeszli, by projekt mógł trafić do ostatnich etapów produkcji, a także zdradzą kilka szczegółów z planu! Obejrzyjcie koniecznie całość, gdyż twórcy mają dla Was małą niespodziankę na samym końcu prelekcji! W 29 minucie na życzenie twórców zakryliśmy nieoficjalny fragment filmu.

Pyrkon 2019 | Spotkanie z twórcami Pół Wieku Poezji Później [Panel] [PL]

Poznajcie twórców „Pół Wieku Poezji Później”, fanowskiego filmu pełnometrażowego, inspirowanego światem Wiedźmina autorstwa Andrzeja Sapkowskiego. Jak sami mówią, jest to projekt od fanów dla fanów, całkowicie sfinansowany przez akcję crowdfundingową i przeznaczony nie tylko dla miłośników sagi. Dla tych z Was, którzy o nim jeszcze nie słyszeli, przedstawiciele ekipy filmowej przytoczą fabułę (ale bez spoilerów!).

Spotkanie z aktorami głosowymi

Pora przypomnieć spotkanie z aktorami dubbingowymi, które odbyło się na ostatnim Pyrkonie! Swoimi doświadczeniami na temat pracy aktora głosowego wymienili się Marta Dobecka, Maksymilian Bogumił oraz Bartosz Wesołowski. Z tego panelu dowiedziecie się między innymi wielu zakulisowych ciekawostek z tworzenia polskich wersji językowych waszych ulubionych filmów, seriali i gier, co nasi goście najbardziej lubią w swoim fachu, a co najmniej, jak reagują, gdy słyszą swój głos podczas oglądania telewizji, czy jakie są różnice pomiędzy polskim rynkiem dubbingowym a zagranicznymi. Spotkanie moderowała Izabela „Smoke” Rząd.

Pyrkon 2019 | Spotkanie z aktorami głosowymi [Panel] [PL]

Pora przypomnieć spotkanie z aktorami dubbingowymi, które odbyło się na ostatnim Pyrkonie! Swoimi doświadczeniami na temat pracy aktora głosowego wymienili się Marta Dobecka, Maksymilian Bogumił oraz Bartosz Wesołowski.

Andrzej Pilipiuk – Spotkanie autorskie

Jak wiele zmieniło się w życiu Andrzeja Pilipiuka od zeszłego roku? Kiedy możemy spodziewać się jego kolejnych książek? Czy łatwo jest napisać nowe opowiadanie, tak zupełnie z głowy, gdy usłyszało się od wydawcy tytuł własnej książki? Co Jakub z Semenem robili pod Grunwaldem i skąd się wzięły sławne dwa nagie miecze? Czy z pisania da się wyżyć? Skąd czerpie pomysły i inspiracje? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań – z wrodzoną swobodą oraz gawędziarskimi zapędami – autor odpowiedział na tegorocznym Pyrkonie. Jeśli chcecie się przekonać, o co jeszcze pytali go uczestnicy, to koniecznie musicie zobaczyć nagranie ze spotkania z fanami!

Pyrkon 2019 | Andrzej Pilipiuk – Spotkanie autorskie [PL]

Jak wiele zmieniło się w życiu Andrzeja Pilipiuka od zeszłego roku? Kiedy możemy spodziewać się jego kolejnych książek? Czy łatwo jest napisać nowe opowiadanie, tak zupełnie z głowy, gdy usłyszało się od wydawcy tytuł własnej książki? Co Jakub z Semenem robili pod Grunwaldem i skąd się wzięły sławne dwa nagie miecze?

O gatunkowym kinie niezależnym

Tworzenie filmów niezależnych to nie jest prosta sprawa. Najlepiej wiedzą o tym twórcy „Division End” i „Pół Wieku Poezji Później”. Podczas ostatniego Pyrkonu wzięli oni udział w panelu „O gatunkowym kinie niezależnym”. W jego trakcie oba zespoły wymieniły się swoimi doświadczeniami z procesu tworzenia obrazów, a także porozmawiały o ogólnej kondycji filmów gatunkowych w Polsce i na świecie. Dlaczego takie filmy nie cieszą się zainteresowaniem producentów w Polsce? Czy kiedyś się to zmieni, a może już się zmienia? Ile kosztuje chęć wyróżnienia się z kinematograficznego tłumu i jak wygląda praca nad filmem od kulis? Panel moderował nieoceniony Stanisław Mąderek.

Pyrkon 2019 | O gatunkowym kinie niezależnym [Panel] [PL]

Tworzenie filmów niezależnych to nie jest prosta sprawa. Najlepiej wiedzą o tym twórcy „Division End” i „Pół Wieku Poezji Później”. Podczas ostatniego Pyrkonu wzięli oni udział w panelu „O gatunkowym kinie niezależnym”. W jego trakcie oba zespoły wymieniły się swoimi doświadczeniami z procesu tworzenia obrazów, a także porozmawiali o ogólnej kondycji filmów gatunkowych w Polsce i na świecie.

Adam Koebel – Office Hours

Adam Koebel jest doświadczonym Mistrzem Gry, prowadzącym sesje już od 1993 roku. Obecnie gra w RPG nawet szesnaście godzin w tygodniu – zarówno jako gracz, jak i Mistrz Gry. Na tegorocznym Pyrkonie mieliście możliwość zdać mu wiele pytań i to nie tylko tych, które dotyczyły RPG. Podczas spotkania z Adamem dowiedzieliście się nie tylko, jak rozmawiać z własnymi graczami i jak ich traktować, ale też jak spróbować nakłonić ich do poznania nowego systemu, z którym jeszcze nie mieli do czynienia… a to jedynie wierzchołek góry lodowej! Jeśli chcecie wiedzieć, jakie pytania mieli fani oraz jakimi wskazówkami podzielił się z nimi nasz gość, to koniecznie musicie zobaczyć ten wykład!

Pyrkon 2019 | Adam Koebel – Office Hours [ENG]

Adam Koebel jest doświadczonym Mistrzem Gry, prowadzącym sesje już od 1993 roku. Obecnie gra w RPG nawet szesnaście godzin w tygodniu – zarówno jako gracz, jak i Mistrz Gry. Na tegorocznym Pyrkonie mieliście możliwość zdać mu wiele pytań i to nie tylko tych, które dotyczyły RPG.

Najgorsze Animacje: Foodfight!

Na ostatnim Pyrkonie zagościła również seria „Najgorsze Animacje”. W wyjątkowej prelekcji na żywo mogliście zapoznać się z epokowym „Foodfight”. „Foodfight” jest prawdopodobnie największą animacyjną abominacją w historii animacyjnych abominacji. Fatalna wizualnie, z niesmacznymi dwuznacznymi (a czasem wręcz jednoznacznymi) żartami i nawiązaniami do nazistów – ta produkcja ma wszystko, co złe! Skąd wziął się pomysł na jej stworzenie? Dlaczego w produkcję zaangażowały się największe koncerny i dlaczego się z niej wycofały? Jak wreszcie po wielu latach ukazała się w kinach? W tę niesamowitą podróż po kreskówkowej ohydzie zabierze Was oczywiście Julian Jeliński – autor kanału „Brody z Kosmosu”, na którym można oglądać serię „Najgorsze Animacje”.

Pyrkon 2019 | Najgorsze Animacje: Foodfight! [Prelekcja] [PL]

Na ostatnim Pyrkonie zagościła również seria „Najgorsze Animacje”. W wyjątkowej prelekcji na żywo mogliście zapoznać się z epokowym „Foodfight”. Dziś postanowiliśmy ją przypomnieć! „Foodfight” jest prawdopodobnie największą animacyjną abominacją w historii animacyjnych abominacji. Fatalna wizualnie, z niesmacznymi dwuznacznymi (a czasem wręcz jednoznacznymi) żartami i nawiązaniami do nazistów – ta produkcja ma wszystko, co złe!

Marta Dobecka i Maksymilian Bogumił – spotkanie

Też tak macie, że potrzebujecie nadać głosowi pewną twarz, by go kojarzyć? A co jeśli głos już jest przypisany do pewnej postaci, ale nigdy wcześniej nie widziało się osoby, która nim włada. Podczas wywiadu z Martą Dobecką i Maksymilianem Bogumiłem – odpowiednio Biedronką i Czarnym Kotem z animacji „Miraculum: Biedronka i Czarny Kot” rozwieją oni te wątpliwości, jak również odpowiedzą na parę innych pytań nurtujących fanów. Zapraszamy na transmisję spotkania z rodzimymi aktorami głosowymi.

Pyrkon 2019 | Marta Dobecka i Maksymilian Bogumił – spotkanie [PL]

Też tak macie, że potrzebujecie nadać głosowi pewną twarz, by go kojarzyć? A co jeśli głos już jest przypisany do pewnej postaci, ale nigdy wcześniej nie widziało się osoby, która nim włada. Podczas wywiadu z Martą Dobecką i Maksymilianem Bogumiłem – odpowiednio Biedronką i Czarnym Kotem z animacji „Miraculum: Biedronka i Czarny Kot” rozwieją oni te wątpliwości, jak również odpowiedzą na parę innych pytań nurtujących fanów.

Jak powstaje serial animowany?

Zastanawiało Was kiedyś, jak wygląda proces tworzenia serialu animowanego? Jaką drogę przechodzi scenariusz, zanim trafi do produkcji, i czy samo zrobienie animacji wystarczy, żeby serial był dobry? “Miraculum: Biedronka i Czarny Kot” opowiada o przygodach dwójki superbohaterów z Paryża i bije rekordy popularności na całym świecie. Thomas Astruc i Wilfred Pain przyjechali do nas aż z Francji, by wprowadzić nas w tajniki powstawania ich animacji. Opowiedzieli nam, ile czasu zajmuje stworzenie pojedynczego odcinka, oraz zaprezentowali fragment przygód ulubionych bohaterów od strony technicznej.

No Title

Zastanawiało Was kiedyś, jak wygląda proces tworzenia serialu animowanego? Jaką drogę przechodzi scenariusz, zanim trafi do produkcji, i czy samo zrobienie animacji wystarczy, żeby serial był dobry? „Miraculum: Biedronka i Czarny Kot” opowiada o przygodach dwójki superbohaterów z Paryża i bije rekordy popularności na całym świecie.

Historia u źródeł powieści

Cesarstwo Rzymskie kojarzy się z ogromnym terytorium zajmującym nie tylko znaczną część Europy, ale sięgającą też do Azji i Afryki. W obliczu takiej potęgi łatwo wyjść z założenia, że rzymscy legioniści odnosili wyłącznie spektakularne zwycięstwa. Nic bardziej mylnego! Oni też przegrywali. Ben Kane, autor powieści, których akcja osadzona została w starożytnym Rzymie, z przyjemnością opowie Wam o dwóch największych porażkach Cesarstwa Rzymskiego. Dowiecie się, czy słonie Hannibala wyglądały tak, jak prezentują nam to w filmach, oraz jak to w ogóle możliwe, że jego ogromna armia zaskoczyła Rzymian. Członkowie Legio XXI Rapax zaprezentują także wyposażenie legionisty oraz powiedzą kilka słów na temat strategii walk rzymskich oddziałów.

Pyrkon 2019 | Historia u źródeł powieści [Prelekcja] [PL]

Cesarstwo Rzymskie kojarzy się z ogromnym terytorium zajmującym nie tylko znaczną część Europy, ale sięgającą też do Azji i Afryki. W obliczu takiej potęgi łatwo wyjść z założenia, że rzymscy legioniści odnosili wyłącznie spektakularne zwycięstwa. Nic bardziej mylnego! Oni też przegrywali.

Dlaczego kochamy czarne charaktery?

Jednym z trudniejszych do wytłumaczenia fenomenów popkultury jest popularność czarnych charakterów. W zrozumieniu fascynacji tymi złymi może pomóc prelekcja „Dlaczego kochamy czarne charaktery”, którą część z Was mogła wysłuchać na ostatnim Pyrkonie. Czym różni się antybohater od czarnego charakteru? Jak można podzielić villainów? Jakie są ich znaki szczególne? Jakie cechy szwarccharakterów można uznać za archetypiczne? Co skrywa ich psychika i dlaczego są tak lubiani przez socjopatów? Odpowiedzi na te pytania (oraz wiele innych) udzieliła Monika „Dracze” Drzewiecka.

Pyrkon 2019 | Dlaczego kochamy czarne charaktery? [Prelekcja] [PL]

Jednym z trudniejszych do wytłumaczenia fenomenów popkultury jest popularność czarnych charakterów. W zrozumieniu fascynacji tymi złymi może pomóc prelekcja „Dlaczego kochamy czarne charaktery”, której część z Was mogła wysłuchać na ostatnim Pyrkonie. Czym różni się antybohater od czarnego charakteru? Jak można podzielić villainów? Jakie są ich znaki szczególne?

Cthulhu podbija Hollywood, a potem cały świat

Wyznajecie Wielkiego Przedwiecznego, lubicie „fantastyczne” filmy kategorii A, B lub Z, nawiedzone posiadłości i przyzywanie demonów po łacinie? A może chcecie wiedzieć, co łączy Edgara Allana Poe i Cthulhu, dlaczego potomkowie H. P. Lovecrafta nie przepadali za kolorem zielonym albo czy warzywa i owoce mają uczucia? Marta „mits.” Niewiadomska z podcastu Holistyczna Agencja Popkulturowa przedstawia przegląd filmów z motywem lovecraftowskim. Specjalnie dla Was obejrzała wszystko, co było możliwe, i powie Wam, które produkcje są warte uwagi i co dostanie ocenę wyższą niż trzy na pięć Cthulhu.

Pyrkon 2019 | Cthulhu podbija Hollywood a potem cały świat [Prelekcja] [PL]

Cthulhu podbija Hollywood (a potem cały świat) Wyznajecie Wielkiego Przedwiecznego, lubicie „fantastyczne” filmy kategorii A, B lub Z, nawiedzone posiadłości i przyzywanie demonów po łacinie? A może chcecie wiedzieć, co łączy Edgara Allana Poe i Cthulhu, dlaczego potomkowie H. P. Lovecrafta nie przepadali za kolorem zielonym albo czy warzywa i owoce mają uczucia?

Christopher Judge Q&A

Jak wyglądał casting Christophera Judge’a do roli Teal’ca? Który odcinek “Star Gate” jest jego ulubionym? Kto wymyślił słynne “Indeed”? Dlaczego Chris i Richard Anderson chcieli odtworzyć scenę z “Uwierz w ducha”? Na te i na wiele innych pytań odpowiadał w czasie Q&A odtwórca kultowej postaci Teal’ca z serialu “Star Gate”, Christopher Judge. Jeżeli chcecie dowiedzieć się, o co pytali go fani, co miał im do powiedzenia i jakiego polskiego słowa nauczył się w ciągu tej prelekcji, koniecznie obejrzyjcie!

Pyrkon 2019 | Christopher Judge Q & A [Panel] [ENG/PL]

Jak wyglądał casting Christophera Judge’a do roli Teal’ca? Który odcinek „Star Gate” jest jego ulubionym? Kto wymyślił słynne „Indid”? Dlaczego Chris i Richard Anderson chcieli odtworzyć scenę z „Uwierz w ducha”? Na te i na wiele innych pytań odpowiadał w czasie Q&A odtwórca kultowej postaci Teal’ca z serialu „Star Gate”, Christopher Judge.

50 twarzy Wilsona, czyli Deadpoola mózg pod lupą

O Deadpoolu słyszał chyba każdy. Ale czy wszyscy wiedzą, co kryje się w jego pokręconym umyśle? Prelekcja „50 twarzy Wilsona, czyli Deadpoola mózg pod lupą” bierze na tapet zawartość niestandardowego wnętrza jednego z najbardziej oryginalnych bohaterów Marvela. Jakie choroby jegomościa w czerwonym kostiumie można zdiagnozować na podstawie lektury komiksów i seansów ekranizacji? Kto zasiedla umysł Deadpoola? Jak wygląda jego życie uczuciowe? Zapraszamy na jedyną w swoim rodzaju psychoanalizę jedynego w swoim rodzaju superbohatera. W tę wyjątkową podróż zabierze Was Aleksandra „Lisa” Cybulska!

Pyrkon 2019 | 50 twarzy Wilsona, czyli Deadpoola mózg pod lupą [Prelekcja] [PL]

O Deadpoolu słyszał chyba każdy. Ale czy wszyscy wiedzą, co kryje się w jego pokręconym umyśle? Prelekcja „50 twarzy Wilsona, czyli Deadpoola mózg pod lupą” bierze na tapet zawartość niestandardowego wnętrza jednego z najbardziej oryginalnych bohaterów Marvela. Jakie choroby jegomościa w czerwonym kostiumie można zdiagnozować na podstawie lektury komiksów i seansów ekranizacji?

2018

World Building

Panel World Building przeprowadzony w czasie Pyrkonu 2018 z wybitnymi pisarzami światowej klasy. Znamienici goście Pyrkonu: Patricia Briggs, Robin Hobb, Peter V. Brett, Orson Scott Card i Graham Masterton spotkali się, aby opowiedzieć, jak wygląda od podstaw proces budowania nowego świata i rzeczywistości podczas tworzenia książek fantasy.

[Panel] World Building [ENG] | Pyrkon 2018

Panel World Building przeprowadzony w czasie Pyrkonu 2018 z wybitnymi pisarzami światowej klasy. Znamienici goście Pyrkonu: Patricia Briggs, Robin Hobb, Peter V. Brett, Orson Scott Card i Graham Masterton Spotkali się, aby opowiedzieć jak wygląda od podstaw proces budowania nowego świata i rzeczywistości podczas tworzenia książek fantasy. Zapraszamy do oglądania!

Ten Straszny Marvel

Michał Wolski w czasie Pyrkonu 2018 poprowadził panel Ten Straszny Marvel. Czy wiecie, na czym polega zjawisko Socjal Justice Warriors? Bez wątpienia Marvel jest liderem komiksów i kina super bohaterskiego. Jak doszedł do tego poziomu? Co się do tego przyczyniło? Zapraszamy do oglądania panelu Ten Straszny Marvel.

[Panel] Ten Straszny Marvel | Pyrkon 2018

Michał Wolski w czasie Pyrkonu 2018 poprowadził panel Ten Straszny Marvel. Czy wiecie na czym polega zjawisko Socjal Justice Warriors? Bez wątpienia Marvel jest liderem komiksów i kina super bohaterskiego. Jak doszedł do tego poziomu? Co się do tego przyczyniło? Zapraszamy do oglądania panelu Ten Straszny Marvel! 🙂 Pyrkon 2018

Sesja Q&A z Robin Hobb

Jak wygląda proces tworzenia książki? Skąd Robin czerpie pomysły na imiona bohaterów? Czy stoi za tym ukryte znaczenie? W jaki sposób należy rozumieć magię w jej twórczości? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi znajdziecie w poniższym panelu.

Sesja Q&A z Robin Hobb na Pyrkonie 2018

Robbin Hobb była gościem na Pyrkonie 2018. W czasie sesji Q&A z radością odpowiadała na pytania uczestników panelu. Między innymi: – Jak wygląda proces tworzenia książki? – Skąd Robin czerpie pomysły na imiona bohaterów? Czy stoi za tym ukryte znaczenie? – W jaki sposób należy rozumieć magię w jej twórczości?

Epic Voice Guy sesja Q&A

Kiedy uświadomił sobie że ma wyjątkowy talent? Czy zna jakieś przekleństwa po Polsku? Jak musi dbać o swój głos? Czy lubi pizze z annanasem? Na te i wiele innych pytań odpowiedź znajdziecie w powyższym filmie.

Orson Scott Card na Pyrkonie 2018

Jak zaczął pisać książki? Co inspirowało go do tworzenia? W czym znalazł swoją siłę i wiarę w siebie? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi znajdziecie w panelu!

Orson Scott Card na Pyrkonie 2018

Orson Scott Card był gościem Pyrkonu 2018. W czasie prelekcji O.S. Card bardzo chętnie opowiadał o swojej twórczości. Między innymi: – Jak zaczął pisać książki? – Co inspirowało go do tworzenia? – W czym znalazł swoją siłę i wiarę w siebie? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi znajdziecie w powyższym panelu!

Non Science Fiction

Panel z udziałem Robbin Hobb, Orson’a Scott’a Card’a, Marcina Przybyłka i Bartłomieja „Chronosa” Zarzyckiego.

[Panel] Non Science Fiction [ENG] | Pyrkon 2018

Panel z udziałem Robbin Hobb, Orson’a Scott’a Card’a, Marcina Przybyłka i Bartłomieja „Chronosa” Zarzyckiego. Panel przeprowadzony w czasie Pyrkonu 2018. Zapraszamy do oglądania!

Get Goosebumps

Znamienici goście Pyrkonu: Robin Hobb, Petter V. Brett, Patricia Briggs, Orson Scott Card, Graham Masterton, Thomas Olde Heuvelt, zebrali się w jednym miejscu, żeby opowiedzieć nam jak tworzy się klimat grozy.

No Title

Panel Get Goosebumps w języku angielskim z pisarzami horrorów. Znamienici goście Pyrkonu: Robin Hobb, Petter V. Brett, Patricia Briggs, Orson Scott Card, Graham Masterton, Thomas Olde Heuvelt. Zebrali się w jednym miejscu, żeby opowiedzieć nam jak tworzy się klimat grozy. 🙂 Panel przeprowadzony w czasie Pyrkonu 2018. Zapraszamy do oglądania!

Sesja Q&A z Felicią Day

Którą postać z Harry’ego Pottera lubi najbardziej? W jaką fikcyjną postać chciałaby się wcielić? Dlaczego nie zagrała jeszcze w MCU? Jak brzmi Do You Wanna Date My Avatar a capella? Tego i wiele więcej dowiecie się z panelu.

Sesja Q&A z Felicią Day na Pyrkonie 2018

Podczas Pyrkonu 2018 Felicia Day spotkała się ze swoimi fanami, którzy zadali jej masę pytań 🙂 Którą postać z Harrego Pottera lubi najbardziej? W jaką fikcyjną postać chciałaby się wcielić? Dlaczego nie zagrała jeszcze w MCU? Jak brzmi Do You Wanna Date My Avatar a capella?

Felicia Day, John Bailey i Jesse Cox w debacie Online Entertaiment

Zobaczcie jakie sekrety skrywają Felicia Day, John Bailey i Jesse Cox 😉 Czy wybraliby Triss, czy Yennefer? Czy Felicia powróci do Supernatural? Jak radzą sobie z językiem polskim?

Legendy Polskie Allegro

Panel poświęcony dalszym losom projektu „Legendy Polskie”, prowadzony z gośćmi Allegro.

Altergroup Poland – pokaz mody alternatywnej

Zapraszamy Was na kolejne spotkanie z modą alternatywną. Modelki i projektanci zaprezentowali kolekcje nieprezentowane jeszcze publiczności i przygotowane specjalnie na Pyrkon. Kreacje inspirowane fantasy, steampunkiem, gotykiem, rockiem, postapo, cyberpunkiem trafią w gusta osób lubiących inność, nieszablonowość, indywidualizm. To pomysły dla ludzi, którzy chcą wyróżnić się z tłumu. Projektanci: Steampunk & Fantasy, Woman in Corset, Rock Filer, Grimstore-Maginarium, Doniatella Senkace, Lady Sariel, Gedeon, Black Batcave.

Altergroup Poland – pokaz mody alternatywnej | Pyrkon 2018

Zapraszamy Was na kolejne spotkanie z modą alternatywną. Nasze modelki i projektanci zaprezentują kolekcje nieprezentowane jeszcze publiczności i przygotowane specjalnie na Pyrkon. Kreacje inspirowane fantasy, steampunkiem, gotykiem, rockiem, postapo, cyberpunkiem trafią w gusta osób lubiących inność, nieszablonowość, indywidualizm. To pomysły dla ludzi, którzy chcą wyróżnić się z tłumu.