Festiwal Fantastyki 13-15.06.2025 Poznań
Zaloguj się
pl
Goście Kup bilet

Anna Fryzowicz, Marcin Dramiński, Jan „John Carter” Woźnica i FiranBricks w Strefie Fanów Klocków LEGO!

19 kwietnia 2025

Poznajcie naszych wyjątkowych gości – niezależnych konstruktorów, których pasja i zaangażowanie zostały docenione nie tylko przez fanów klocków na całym świecie, ale również przez marki takie jak Bricklink czy samo LEGO. Zainspirujcie się ich historiami i projektami podczas prelekcji oraz warsztatów, które poprowadzą.

Jan „John Carter” Woźnica

Pierwszy Polak, którego konstrukcja została wydana jako zestaw LEGO® w ramach programu Ideas. Jego projekt, „Tales of the Space Age”, do niedawna dostępny w sklepach, łączy minimalizm formy z retrofuturystyczną stylistyką. Tematyka kosmosu i fantastyki naukowej przewija się w większości prac artysty – od pulpowych kreacji opartych o niszowe komiksy ze świata „Gwiezdnych wojen”, po dzieła nawiązujące do twórczości Stanisława Lema czy Jacka Dukaja.

Jest członkiem LUGPOLu, najstarszego polskiego klubu zrzeszającego osoby budujące z klocków LEGO®, oraz WAWLUGu – warszawskiego klubu miłośników LEGO®. Od dekady uczestniczy i współorganizuje wystawy autorskich konstrukcji.
Modele, które projektuje zarówno dla siebie jak i na zamówienie, publikuje w internecie pod pseudonimem „John Carter”. Do wielu z nich przygotowuje instrukcje pozwalające na samodzielne zbudowanie.


Marcin Dramiński

Fan średniowiecznych i pirackich zestawów Lego, a zarazem laureat 1, 4 i 5 edycji Bricklink Designer Program. Jego obecne hobby to książki, klocki LEGO, spędzanie czasu ze swoimi dziećmi oraz fotografia.

Z LEGO zetknął się jako dziecko, kiedy w czasach komunizmu dostał w prezencie stację benzynową LEGO – symbol zachodniego luksusu. Po latach, odnajdując swoje stare klocki u babci i zakładając rodzinę, odkrył LEGO na nowo – zwłaszcza dzięki serii Modular Buildings. Dla Marcina LEGO to sposób na artystyczną ekspresję i trening umysłu, a także narzędzie do interakcji z dziećmi i społecznością online. Modular Buildings wyznaczają dla niego standard jakości MOC-ów – równowagę między realizmem a grywalnością.

Inspiruje go Pablo Sanchez – twórca m.in. nowej wersji Pirackiej Zatoki – oraz wielu innych projektantów z LEGO Ideas i MOC-owców. Podziwia również zespół projektowy Ninjago.
Marcina, a raczej pseudonim pod którym publikuje – SleeplessNight – możecie znać z pudełka zestawu Moutain Fortress, wydanego przez Bricklink.


Artur Godlewski

W internecie znany jest jako FiranBricks, zawodowo związany z branżą logistyczną, a po godzinach realizujący się w swojej największej pasji, czyli LEGO®. Jego przygoda z budowaniem i kolekcjonowaniem klocków „na poważnie” zaczęła się w 2013 roku, a od prawie trzech lat specjalizuje się w tworzeniu z nich mozaik, co opisuje jako niezwykle relaksujące i satysfakcjonujące zajęcie na długie wieczory.

Swoje projekty uwiecznia w krótkich filmach (IG, TikTok i YouTube), które przyciągają uwagę i inspirują innych. Jak sam twierdzi – stracił już rachubę i nie jest w stanie dokładnie określić, ile obrazów wyszło spod jego ręki, podając przy tym przybliżoną liczbę osiemdziesięciu dzieł. Artur uwielbia dzielić się swoją pasją i pokazywać, jak wiele można stworzyć z małych, kolorowych elementów. Jest również aktywnym członkiem stowarzyszenia WAWLUG. Od roku FiranBricks współpracuje oficjalnie z firmą LEGO® za pośrednictwem swoich mediów społecznościowych. Tworzone przez niego mozaiki, liczące średnio około 11 000 elementów, prezentowane są na wielu wydarzeniach LEGO w całej Polsce – w tym podczas Pyrkonu 2024. W ciągu roku Firan stworzył już zupełnie nową kolekcję i na nadchodzącą edycję Festiwalu przygotował dla was pełną galerię obrazów, z których żaden nie pojawił się jeszcze w Strefie Fanów Klocków LEGO.


Anna Fryzowicz

Na co dzień prowadzi zajęcia dydaktyczne i badania naukowe na poznańskim AWFie. Jej główne zainteresowania badawcze to biomechanika chodu i analiza aktywności mięśniowej. W czasie wolnym czyta książki, jeździ na rowerze, chodzi na spacery. Od dzieciństwa lubi kreatywne zajęcia, takie jak rękodzieło z modeliny czy tworzenie budowli z klocków LEGO®. Regularnie bierze udział w konkursach i publikuje swoje konstrukcje.

Ania jest laureatką konkursu LEGO Ideas – „Me, Myself and I”, w którym wzięła udział ze swoim projektem „Reading, Reading and Reading”. Konstrukcja została opatrzona numerem 40698, oraz tytułem “Książki to moja pasja” (“Books Are My Passion”) i stała się GWP (Gift With Purchase), który można było otrzymać w oficjalnym sklepie LEGO®.
Ten zestaw, wraz z jego pierwowzorem oraz innymi budowlami autorki, będziecie mieli okazję zobaczyć na Strefie Fanów Klocków LEGO, w ramach ekspozycji niezależnych konstruktorów.


Twój zestaw w pudełku LEGO®

Jeśli chcecie zobaczyć własny projekt zapakowany w pudełko LEGO®, nie musicie wcale jechać do duńskiego Billund, gdzie firma ma swoją siedzibę. Dzięki programowi LEGO Ideas każdy ma szansę, by wydać swoją konstrukcję jako oficjalny zestaw. Po uzyskaniu min. 10 tysięcy głosów budowle trafiają na warsztaty konkstruktorów i projektanów, którzy, oceniając je zgodnie z kryteriami programu, wybierają spośród nich te, które zostaną uhonorowane numerem zestawu i trafią do budowniczych oraz kolekcjonerów jako oficjalne zestawy.

Nasi goście również posiadają swoje galerie w LEGO Ideas – być może któraś z nich skradnie wasze serce i głos? Jeśli chcecie się dowiedzieć, jak wygląda proces publikacji takich prac i co wiąże się z byciem autorem oficjalnego zestawu LEGO®, koniecznie odwiedźcie panel dyskusyjny, który będzie poświęcony właśnie temu zagadnieniu.

Klockowy A’Tuin sunie przez międzygwiezdną pustkę – projekt z dedykacją dla fanów LEGO® i Świata Dysku
Jan „John Carter” Woźnica – Discworld

Mole książkowe i konstruktorzy – ta budowla jest właśnie dla was!
Anna “ Fr_An” Fryzowicz – Lighted Little Library

Awatar autora

O autorze

Szymon Nowaczyk

Z wykształcenia technik weterynarii, z braku laku – student informatyki. Torturuje swoich bliskich godzinnymi wykładami o obskurnych szczegółach lore Warhammera 40 000. Od jego ogłuszającej paplaniny i basowego śmiechu trzęsą się posadzki. Na konwentach spotkacie go niemal wyłącznie przy stołach z grami planszowymi i bitewnymi.