Co czeka was w bloku komiksowym?
Festiwal Fantastyki Pyrkon po raz kolejny przyciągnął wielu wspaniałych twórców komiksów. Przez trzy dni festiwalu będziecie mieli okazję do wzięcia udziału w wielu różnych panelach i dyskusjach:
Cyberpunk, Wiedźmin i Netflix – Bartosz Sztybor na Pyrkonie
W trakcie Pyrkonu będzieciem mieli okazję spotkać Bartosza Sztybora. To twórca scenariuszy oficjalnych komiksów nawiązujących do hitowych gier Cyberpunk 2077 i Wiedźmin. Z uniwersum Cyberpunk ma zresztą więcej wspólnego, ponieważ obecnie pracuje dla Netflixa nad serialem anime „Cyberpunk: Edgerunners”.
O jego pracy będziecie mogli posłuchać w czasie spotkania autorskiego, zaplanowanego na godzinę 11:00 w sobotę w sali komiksowej. O godzinie 12:00 w strefie autografów tego samego dnia Bartosz będzie rozdawał podpisy. Dla tych, którym nie uda się zdobyć autografu tego dnia, jest jeszcze szansa, aby zebrać je w niedzielę o 11:00 w tym samym miejscu.
Bartosz będzie także jednym z gości wypowiadających się w czasie panelu o pracy dla wydawnictw z USA, zaplanowanym na sobotę o 16:30 w Dużej Auli.
„Mockingbird” i komiksy ze świata „Overwatch” – Katarzyna Niemczyk na Pyrkonie
Doświadczenie w pracy z wydawnictwami zza oceanu ma także kolejna zaproszona twórczyni, czyli Katarzyna Niemczyk. Zadebiutowała w świecie komiksu w 2016 roku nominowaną do nagrody Eisnera serią „Mockingbird”. Pracowała również dla wydawnictw takich jak Image Comics („Man-Eaters”), Valiant Entertainment, Titan Comics, Dark Horse Comics, a także dla Blizzard Entertainment, dla którego zilustrowała cyfrowy komiks z uniwersum gry Overwatch.
Obecnie pracuje na stanowisku senior character artist w firmie Ten Square Games i w wolnych chwilach tworzy swój własny komiks „Alanis”.
Katarzyna także będzie obecna na panelu poświęconym współpracy z wydawnictwami ze Stanów Zjednoczonych (przypominamy, sobota o 16:30 w Dużej Auli). O godzinie 18:00 tego samego dnia w sali komiksowej odbędzie się również jej spotkanie autorskie.
Paranormalny PRL – Tomasz Kontny oraz Marek Turek
Jeśli kręci was stylistyka PRL-u to koniecznie musicie przejść się na spotkanie z twórcami tytułu „Wydział 7”. Seria zeszytowa cofa czytelnika w czasie i zabiera go w mroczny świat paranormalnych zdarzeń w polskich realiach. O serii opowiedzą jej twórcy – Marek Turek i Tomasz Kontny – w sobotę o 13:00 w sali komiksowej.
Komiks historyczny
Komiks kojarzony jest najczęściej z opowieściami o superbohaterach. Czasami jednak opowiedziane historie pozwalają zabrać czytelnika w przeszłość. W czasie Pyrkonu będziecie mogli spotkać także twórców, którzy tworzą komiksy historyczne. O tym, że komiks historyczny to nie tylko żołnierze będziecie mogli się dowiedzieć w czasie prelekcji w sobotę o 12:00 w sali komiksowej.
W panelu wezmą udział:
- Katarzyna Witerscheim („Helena Wiktoria”)
- Paulina Lonczak („Motanka”)
Nie zabraknie również rozmów na temat komiksów nawiązujących do wojennej historii, w tym też takiej powiązanej z Polską. Tobiasz Piątkowski opowie o swoim nowym tytule „Ekspozytura »Rygor«” skupiającym się na polskich żołnierzach w Afryce podczas II Wojny Światowej w niedzielę o 13:00 w sali komiksowej.
Polski superbohater z Krakowa przyjeżdża do Poznania!
W czasie festiwalu będziecie mieli okazję spotkać również Rafała Szłapę. Jest on twórcą ilustracji książkowych i prasowych, projektów do gier komputerowych, planszowych i karcianych, a od 2010 roku tworzy serię komiksową o „Blerze”, polskim superbohaterze.
Spotkanie autorskie z Rafałem odbędzie się w piątek o godzinie 16:00 w sali komiksowej. Godzinę później będziecie mogli zdobyć jego podpis w strefie autografów.
„Zasada trójek” i inne komiksowe historie – Tomasz Spell na Pyrkonie
Tomasz Spell to kolejny wyjątkowy twórca komiksów zaproszony na Festiwal Fantastyki Pyrkon. Dał się poznać jako autor serii pasków komiksowych „Stripfield”, publikowanych w Internecie. W 2014 zadebiutował na papierze komiksem „Ostatni Przystanek”. Tomasz jest także autorem komiksu „Przygody Stasia i Złej Nogi”, opowieści o słodko-gorzkich perypetiach sympatycznego Stasia jeżdżącego na wózku inwalidzkim. Jego ostatnie dzieło “Zasada trójek” to prawdziwa uczta dla oka, dziejąca się w magicznej krainie, w której mieszkają główni bohaterowie komiksu – Rubin i Honor.
Z Tomaszem będzie można spotkać się w sobotę o godzinie 16:00 w sali komiksowej. Godzinę później w strefie autografów będzie można zdobyć jego podpis.
Komiks webtoonowy
Od wielu lat komiks to już nie tylko papierowy zeszyt, trzymany w foliowej koszulce dla zachowania wartości. Niezapomniane historie i bohaterów można także tworzyć w Internecie. W czasie Pyrkonu będziecie mieli okazję spotkać wielu rozpoznawalnych twórców internetowych komiksów w czasie panelu: „Spotkanie z webtoonowymi komiksiarzami”. WEBTOON to ogromna platforma internetowa, na której autorzy komiksów publikują swoje dzieła. Nie brakuje tam także historii tworzonych przez osoby z Polski. Spośród osób publikujących na WEBTOONIE będziecie mogli spotkać:
- Agnieszkę Kamieńską („Luna’s shape”)
- Dogroma Stachowiaka („Light of a heart”)
- Emilię Marlewską („Cwaniara”)
- Kamilę Rudnicką („Light of a heart”)
- Paulinę Lonczak („Jastrzębia Pieśń” – „The Hawk’s Song”)
Spotkanie z twórcami przewidziane jest na sobotę o godzinie 15:00 w małej auli.
Jeśli spotkanie zainspiruje was do stworzenia własnej internetowej serii komiksów, to w trakcie panelu „Jak zacząć swój webkomiks w internecie”, prowadzonego przez Kamilę Rudnicką i Dogroma Stachowiaka dowiecie się jak stawiać swoje pierwsze kroki na platformie WEBTOON. Prelekcja rozpoczyna się o godzinie 13:00 w niedzielę w małej auli.
Komiksowy self-publishing
W trakcie Pyrkonu będziecie mogli dowiedzieć się na czym polega komiksowy self-publishing i jak wygląda praca nad wydaniem papierowego komiksu i nie tylko. Przepytane na ten temat zostaną Emilia Marlewska i Marta Falkowska w piątek o 20:00 w sali komiksowej.
Komiks dziecięcy
Wśród gości zaproszonych na Festiwal Fantastyki Pyrkon są także autorzy tytułów skierowanych do młodszego odbiorcy. Są to:
- Magdalena „Meago” Kania („Delisie”, „Emilka Sza”)
- Marta Falkowska („Oto Tosia”)
- Piotr Bednarczyk („Lil i Put”)
- Maciej Kur („Kajko i Kokosz – Nowe Przygody.”)
O tym, jak wygląda praca nad komiksami skierowanymi dla najmłodszych (i nie tylko!) odbiorców opowiedzą w czasie panelu w sobotę o 10:00 w sali komiksowej.
Jeśli na myśl o komiksie dla dzieci przypominają wam się klasyki z dawnych lat, to może was zainteresować także spotkanie z twórcami oficjalnej komiksowej kontynuacji kultowego dzieła Janusza Christy: „Kajko i Kokosz-Nowe przygody”. Piotr Bednarczyk i Maciej Kur opowiedzą o pracy nad komiksem w niedzielę o 12:00 w sali komiksowej.
Komiks na zamówienie
W trakcie Pyrkonu będziecie mogli spotkać także autorów komiksów, tworzonych na zamówienie dla różnego rodzaju instytucji: polskich i zagranicznych. W niedzielę o 14:00 w sali komiksowej uczestnicy panelu opowiedzą o podejściu do do tworzenia komiksów skierowanego do masowego odbiorcy. W panelu wezmą udział:
- Rafał Szłapa („Prószyński”, „Paneuropa vs Covid”)
- Tobiasz Piątkowski („Ekspozytura „Rygor”)
Stwórz swoją historię
W czasie trwania festiwalu będziecie mogli także poznać tajniki pisania własnych scenariuszy do komiksów. Zajęcia poprowadzi Tomasz Kontny w niedzielę o 10:00 w sali warsztatowej 1.
Poznaj tajemnice komiksowych bohaterów z Małgorzatą Chudziak
Fanka DC, a zwłaszcza Shazama i Batmana. Na stronie #Egzaltowana.com dzieli się swoimi recenzjami, filmikami i prelekcjami. Jeśli spotkacie się w kolejce po kawę, to opowie Ci, dlaczego Jason Todd jest wspaniałą postacią.
W piątek o 19:00 w sali komiksowej Małgorzata opowie o wzlotach, upadkach, potknięciach i katastrofach Red Hooda. Przejdziecie razem przez żywot Jasona Todda, aka Robina, aka Red Hooda, i zobaczycie, co warto pamiętać, a co byście chcieli na zawsze zapomnieć.
Z kolei w niedzielę o 10:00 w sali komiksowej będziecie mogli z bliska przyjrzeć się żywotowi dziecka w ciele dorosłego, czyli Shazama.