Co szykujemy dla fanów mangi i anime na Pyrkonie?
Dla wszystkich pasjonatów kultury azjatyckiej, głównie japońskiej, Strefa Mangi i Anime będzie miejscem, gdzie znajdą wiele atrakcji skierowanych do nich. Prelekcje, koncerty, spotkania, konferencje, strefa gier muzycznych… tego możecie oczekiwać! Ale to nie wszystko, co mamy w zanadrzu! Będziecie mogli skorzystać także z niezwykłej przestrzeni na antresoli, gdzie spotkacie członków klubów i stowarzyszeń poświęconych kulturze Kraju Kwitnącej Wiśni, którzy zaplanowali dla Was wiele świetnych atrakcji. Co więcej, z chęcią podzielą się z Wami swoją wiedzą lub po prostu pogadają o Japonii.
Atrakcje, dużo atrakcji
W planie mamy dla Was wiele zróżnicowanych atrakcji – od ogrodów, przez herbatę, historię, kulturę, muzykę po animację. Bez wątpienia każdy znajdzie coś dla siebie! Poniżej przedstawiamy rozpiskę najciekawszych punktów programowych.
Występy i koncerty:
- koncert Dave’a Rodgersa i Kaioha (Sali Ziemi) – występ włoskiego artysty, Dave’a Rodgersa, autora tekstów, kompozytora i producenta znanego ze swojego wkładu w gatunek muzyki tanecznej Eurobeat to nie lada gratka! Obok niego wystąpi współpracujący z nim gitarzysta Kaioh. Fani Kraju Kwitnącej Wiśni mogą kojarzyć ten duet z muzyki do anime Initial D.
- koncert Kohei’a (Scena Plenerowa) – japońskiego wokalisty, od 2019 roku mieszkającego w Europie, który swoją muzyczną karierę rozkręca już od wielu lat. Miłośnicy Kraju Kwitnącej Wiśni oraz wszyscy ci, którzy chcieliby posłuchać piosenek w orientalnym języku, będą zachwyceni, ponieważ Kohei tworzy swoje kawałki w języku japońskim
- Kobito Rakugo (Scena Plenerowa) – występ grupy przedstawiającej niezwykłe historie w japońskiej teatralnej formie rakugo.
- Akiharu Idols (Scena Plenerowa) – występ grupy idolek skupiających swoją działalność na multimedialnej serii “Love Live! School Idol Project”.
Spotkania z vtuberkami:
- Ririsya – w planie mamy Q&A i koncert wirtualnej japońskiej artystki!
- Yenko – opowie o swojej pracy i działalności artystycznej, czyli o tworzeniu ilustracji i prowadzeniu własnego kanału vtubowego!
Strefy na antresoli, gdzie będziecie mogli poczuć festiwalowy klimat. Przewidujemy wiele świetnych atrakcji – trochę konkursów, trochę chillu, trochę informacji, a trochę klasycznych gier planszowych w stylu azjatyckim. Znajdziecie tam:
- Japonica Creativa: japonistyczne koło naukowe, działające w ramach Uniwersytetu Adama Mickiewicza.
Na ich stoisku czeka na Was masa atrakcji, między innymi:
– zajęcia z kaligrafii, na których będziecie mogli pod okiem specjalistki napisać swoje pierwsze znaki;
– możliwość przymierzenia japońskiego, letniego ubioru – yukaty;
– spotkanie z Panem Chiheiem i Q&A o życiu w Japonii;
– praktyka sztuki składania papieru, czyli origami;
– prelekcje, na których pogłębicie wiedzę na temat japońskiej kultury. - Instytut Bliskiego i Dalekiego Wschodu: w ich programie nie zabraknie prelekcji, konkursów i innych atrakcji związanych z Japonią, Chinami, Indiami i Koreą. Każdy znajdzie coś dla siebie! W planie atrakcje zarówno dla miłośników anime, mangi, a także k-popu.
- Nododon: społeczność fanów mangi, anime, gier wideo, opierająca się głównie na tematycznych prelekcjach i panelach. Każdego tygodnia na Discordzie nododon.pl (wystarczy wklepać ten adres w szukajkę) odbywają się dyskusje lub/i wykłady.
- Druga Macka – sekcja kultury dalekowschodniej w Klubie Druga Era. Macka poświęcona jest szeroko pojętej “fantastyce dalekowschodniej”. Starają się pozostawać na bieżąco z rynkiem mangi, anime i twórczości spoza Japonii – zdarza im się sięgnąć po chińskie kino akcji, Bollywood albo jeszcze coś innego.
- Chombo – stowarzyszenie zlokalizowane w Krakowie, którego celem działania jest japoński (tzw. Riichi) Mahjong: promowanie gry, nauczanie początkujących i rozwijanie umiejętności zaawansowanych graczy oraz współpraca z innymi stowarzyszeniami o zbliżonych celach. Stowarzyszenie powstało w 2019 roku dzięki współpracy studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego i od tamtego czasu stale się rozrasta.
- Ogarnięci Mangowcy – jedna z największych polskojęzycznych grup na Facebooku poświęconych mandze i anime. Na Pyrkonie 2022 zasilą Strefę Mangi i Anime, dostarczając rozrywki i nowej wiedzy każdej osobie chętnej ich odwiedzić! Na ich stoiskach uświadczycie przeróżnych zabaw, konkursów, pogadanek i wielu innych atrakcji – wszystkich w całości poświęconych M&A.
- Animelogia – podcast poświęcony szeroko pojętej kulturze japońskiej przez pryzmat animacji, mang czy gier rodem z Azji w ujęciu odrobinę mniej poważnym i zdecydowanie mniej akademickim. Na Pyrkonie przygotują dla Was przede wszystkim atrakcje, w których będziecie musieli ruszyć głowami: quizy, pytania,
planszówki wymagające wiedzy czy inne szybkie aktywności sprawdzające, jak znacie temat mang czy animacji. - Confamilia – discordowa społeczność otwarta na każdego, kogo obchodzi fandom mangi i anime, ze szczególnym naciskiem na konwenty w tej tematyce. Zrzesza całą masę organizatorów, twórców atrakcji, wieloletnich helperów, ale także zwykłych miłośników mangowych eventów odwiedzających je po prostu jako uczestnicy. W tym roku na Pyrkonie spotkacie ich w Strefie Mangi i Anime, gdzie pomogą,
organizując dla was atrakcje, konkursy, a także dostarczą tyle wiedzy o fandomie, ile tylko zapragniecie! - Konwentowa Grupa Fotograficzna – zapraszają do darmowej strefy foto. Udostępnią światła białe, kolorowe i kilka różnych teł. Koniecznie wpadnijcie do nich zrobić sobie pamiątkę!
Konferencja wydawnictw: topowe polskie wydawnictwa mangowe opowiedzą o tym, jak wygląda ich praca! W konferencji wezmą udział: Studio J.G., J.P.Fantastica, Waneko, Kotori, Dango i Hanami.
Strefa Gier Muzycznych: tu każdy fan rytmicznych zabaw znajdzie coś dla siebie. W strefie czekają na was karaoke, gry taneczne i różnorakie gry rytmiczne!
Prelekcje! Oczywiście, że nie może zabraknąć prelekcji. Tych mamy w planie całkiem sporo! Związane będą z różnymi elementami kultury Kraju Kwitnącej Wiśni, a poprowadzą je dla Was osoby, które swoją działalność naukową związały z kulturą Japonii.
Będziecie mieli również okazję, by pooglądać maratony anime dzięki współpracy z Crunchyroll oraz obejrzeć dwa filmy pełnometrażowe w kinie plenerowym (“Belle” i “Jujutsu Kaisen”).
A to nawet nie wszystko! Przekonajcie się sami i odwiedzacie Strefę Mangi i Anime na Pyrkonie!