Festiwal Fantastyki 13-15.06.2025 Poznań
pl
Goście Kup bilet

Co w tym roku przygotował dla Was Blok Literacki? Same cudowności!

Jeśli jesteście wielbicielami słowa pisanego, książki kupujecie na potęgę i każdy zakupiony egzemplarz przyprawia Was o dreszcz ekscytacji, to koniecznie musicie w tym roku odwiedzić Blok Literacki! Jesteście ciekawi co dla Was przygotowaliśmy i na co warto zwrócić szczególną uwagę?

Plejada zagranicznych gwiazd!

W tym roku na Pyrkonie nie zabraknie polskich i zagranicznych pisarzy literatury fantastycznej. Na Festiwalu pojawią się takie gwiazdy jak Rebecca F. Kuang – znana ze świetnej trylogii “Wojna makowa”, która ukazała się nakładem Fabryki Słów. Pojawi się również Samantha Shannon, autorka cyklu “Czas żniw” oraz powieści Zakon Drzewa Pomarańczy, które na polskim rynku wydawniczym pojawiły się dzięki krakowskiemu Wydawnictwu SQN. Obie autorki wezmą udział w panelu oraz spotkaniach autorskich, na których odpowiedzą na nurtujące Was pytania. 

Jeśli zaś jesteście wielbicielami powieści grozy, to koniecznie musicie pojawić się na spotkaniu z Grahamem Mastertonem, który po raz kolejny odwiedzi Pyrkon, aby spotkać się ze swoimi fanami. 

Nie zabraknie również atrakcji dla młodszych czytelników! W poczet zagranicznych gwiazd wchodzi również Helena Dahlgren – autorka poczytnej serii “Star Stables” oraz Victoria Holmes, którą z pewnością kojarzą fani cyklu “Wojownicy”. Zdecydowanie nie możecie też przegapić zlotu fanów “Wojowników”, w którym weźmie udział nie tylko Victoria, ale także Johanna Tarkela – ilustratorka serii. 

Nie tylko pisarze?

Niemal każdy wielbiciel literatury zdaje sobie sprawę z tego, że nie należy oceniać książki po okładce, prawda? A jednak często piękna grafika przykuwa naszą uwagę i skłania nas do zakupu danej powieści. Dla wszystkich wielbicieli pięknych ilustracji przygotowaliśmy nie lada gratkę! Poza możliwością spotkania się z Johanną Tarkelą, będziecie mieć niesamowitą sposobność pojawienia się na spotkaniu autorskim z Wojciechem Siudmakiem – autorem grafik do książek Franka Herberta, Philipa K. Dicka oraz Cervantesa. Nie zabraknie też ogromnej galerii jego prac, którą będziecie mogli podziwiać na Wystawach w Strefie Festiwalowej. 

Popularni polscy pisarze i tłumacze!

Na Festiwalu Fantastyki Pyrkon nie zabraknie również rodzimych autorów oraz tłumaczy, tego możecie być pewni. Wśród zaproszonych gości znajdziecie Andrzeja Pilipiuka, który na spotkaniu autorskim opowie o swoich dalszych planach wydawniczych, poprowadzi prelekcję o filatelistyce, a także złoży autografy.

Zapraszamy Was także na spotkania z Rafałem Kosikiem oraz Kasią Sienkiewicz-Kosik, by poznać tajemnicę tego “Jak pisać, żeby napisać i było napisane” oraz porozmawiają z Wami o adaptacjach i pisaniu w światach zastanych. 

Nie zabraknie też Michała Gołkowskiego, zachęcamy więc do udziału w jego prelekcjach: “Od demokracji do zamordyzmu” oraz “SibirPunk od kuchni”. A jeśli jesteście fanami Marcina Sergiusza Przybyłka, to koniecznie zarezerwujcie sobie czas na jego wykłady: “Rzeczywistość nie wygląda, czyli co jest, a czego nie ma” oraz “Kto wygrywa, kto przegrywa?”. 

Z kolei dla wielbicieli serii “Opowieści z meekhańskiego pogranicza” przygotowaliśmy spotkanie autorskie z Robertem M. Wegnerem, który opowie nam co tam w Meekhanie piszczy. Warto też wziąć udział w spotkaniu z Michałem Cholewą, aby dowiedzieć się jak zaprojektować bitwę w popkulturze. 

premiery Pyrkonu premiery literackie

Pojawi się również Kazimierz Kyrcz Jr., który weźmie udział w panelu “Słowiańska groza w natarciu”. A jeśli jesteście ciekawi tego, jak wygląda praca tłumacza, to nie może Was zabraknąć na spotkaniu z Piotrem W. Cholewą, mającym na swoim koncie tłumaczenie powieści Terry’ego Pratchetta, Ursuli Le Guin i wielu innych autorów.

Po raz pierwszy na Pyrkonie pojawią się także: Magdalena Salik wraz z przygotowaną przez siebie prelekcją “Czego jeszcze nie ma w SF: najorginalniejsze teorie naukowe, które dopiero czekają na wykorzystanie w fantastyce” oraz Gaja Grzegorzewska z wystąpieniem “Selkis – kryminalna space opera z elementami erotyki”.

Jeśli interesuje Was zaś fantastyka oparta na małych ojczyznach, to koniecznie bądźcie na spotkaniu z Bohdanem Głębockim – “Nadprzyrodzona III Rzesza” oraz na prelekcji Artura Olchowego – „Na zilkołkä połóz sziékere w śweli od chliwa, czyli o mazurskiej magii”. 

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

W programie Bloku Literackiego znajdziecie całą masę ciekawych i fascynujących paneli oraz prelekcji, które z pewnością przypadną Wam do gustu! Ze swojej strony szczególnie polecamy Waszej uwadze: 

Świetne panele z zaproszonymi autorami: 

  • “Kelner, w mojej nauce jest fikcja!”
  • “Klasyka wiecznie żywa”
  • “Od zera do pomagiera?”
  • “Jak to jest być pisarzem?”.

Jeśli interesuje Was sztuka reaserchu:

  • “Rogi na hełmie wikinga”
  • “Czy Lem zmartwychwstał, czy Lem odszedł na wieki?”

Prelekcje o inspiracjach:

  • “Z mitologii do fantastyki”
  • “Tworzenie światów SF i fantasy”
  • “Jak wpływa na nas język”
  • “Na końcu świata pozostaną fantaści, czyli czego uczy nas postapo”

Wykłady o wątkach romantycznych:

  • “Dosłownie pisani sobie nawzajem” 
  • “Sztuczna inteligencja – nasze życie za lat parę”. 

Nie zapomnijcie o zabraniu książek Waszych ukochanych autorów, by zdobyć na nich autograf!

Awatar autora

O autorze

Martyna Halbiniak

Twierdzi, że nie śpi, bo sen jest świetnym substytutem kawy dla ludzi, którzy mają nadmiar wolnego czasu. Jest też zdania, że czekolada nie pyta - ona po prostu rozumie. Wieczna studentka z wrodzoną niechęcią do dorosłości, bo lubi się ze swoim wewnętrznym nerdem... tfu, dzieckiem. Z zapałem godnym lepszej sprawy przetwarza kawę na literki. Lubi rodzynki w serniczku i cynamon w jabłeczniku.