Festiwal Fantastyki 13-15.06.2025 Poznań
Zaloguj się
pl
Goście Program Kup bilet

Czy Wikipedia jest nieomylna? Prelekcja i warsztaty w Strefie Naukowej!

20 maja 2025

Czy zastanawialiście się kiedyś kto zarządza Wikipedią? Jakim cudem nie została jeszcze zalana przez masę fake newsów, które w dużej mierze tworzy Sztuczna Inteligencja? Kto odpowiada za wszystkie edycje artykułów i czy ich korekta jest tak prosta, jak się wydaje?

Jeśli zadaliście sobie kiedykolwiek któreś z tych pytań lub podobne, na Pyrkonie będziecie mogli poznać na nie odpowiedź! Kamila Neuman i Michał Skąpski poprowadzą dla Was panel zatytułowany: Czy można ufać Wikipedii i dlaczego?, a Kasia Makowska zajrzy z Wami do świata Wikidanych: niewidzialnej bazy wiedzy dla każdego, na warsztatach! O tym kim są i jak ich życiowe ścieżki przecinają się z Wikipedią przeczytacie poniżej.

Kamila Neuman 

Kamila to ekspertka w szerzeniu cyfrowych zasobów kultury, a z wykształcenia – prawniczka. Jest menedżerką ds. otwartej kultury w Wikimedia Polska, a w swojej pracy wspiera instytucje w udostępnianiu zbiorów na otwartych licencjach. To właśnie dzięki jej pracy możemy obejrzeć online wiele kolekcji muzeów, archiwów i bibliotek, ponieważ stają się zintegrowane z projektami Wikimedii. Kamila koordynowała międzynarodowe konkursy fotograficzne, m.in. Wiki Science Competition, a także miała okazję wystąpić na konferencji GLAM-Wiki w Urugwaju, gdzie dzieliła się swoim doświadczeniem i podkreślała kluczowe znaczenie otwartego dostępu do kultury w przestrzeni cyfrowej. Prywatnie jest pasjonatką fotografii i łączy wiedzę prawniczą z praktycznym wdrażaniem otwartości w kulturze.

Michał Skąpski

Michał w 2007 roku po raz pierwszy zedytował artykuł na Wikipedii, a już 3 lata później – w 2010 roku stał się jej administratorem. Udzielał się w wielu projektach Wikimediów, jednak ciągle wracał do macierzystej Wikipedii, w której działa do dziś – czyli ponad 18 lat! Choć jego aktywność nie jest tak intensywna jak kiedyś, nieustannie wspiera nowych edytorów i pełni rolę przewodnika na tej drodze. Poza światem Wiki działa równie aktywnie! Publikował teksty w CD-Action, a aktualnie współpracuje z serwisem arhn.eu. Prywatnie jest fanem literatury fantastycznej, a przede wszystkim – niszowych filmów. Co ciekawe… z wykształcenia jest ścisłowcem.

Kasia Makowska 

Kasia jest menedżerką ds. otwartej nauki w Wikimedia Polska. Jej głównym zadaniem jest budowanie relacji Wikimediów ze środowiskiem naukowym, co doskonale jej wychodzi. Jest zwolenniczką otwartości i demokratyzacji wiedzy. Z wykształcenia jest biotechnolożką, w Wielkiej Brytanii zrobiła doktorat z biologii komórki. Dzięki temu wykorzystuje nabyte doświadczenie w komunikacji naukowej i wspiera głos pacjentów w kształtowaniu badań nad ochroną zdrowia, polskich naukowców i studentów za granicą. W wolnym czasie uwielbia czytać, łapać Pokemony i testować nowe przepisy na wegetariańskie zupy.

Te tematy brzmią skomplikowanie – czy na pewno się tam odnajdę?

Oczywiście, że tak! Jeśli chociaż trochę interesują Cię przyszłość, technologie i sekrety ukryte za największą publicznie dostępną bazą wiedzy na świecie – nie może Cię zabraknąć! Nieważne czy wybierzesz się na panel, na warsztaty czy może na oba punkty programu – żadne nurtujące Cię pytanie w tym temacie nie pozostanie bez odpowiedzi.

Awatar autora

O autorze

Anna Pajchrowska

Za dnia - studentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Wieczorami i w weekendy - wielka fanka fantastyki, miłośniczka czytania książek i oglądania seriali.