Festiwal Fantastyki 13-15.06.2025 Poznań
pl
Goście Kup bilet

Halo, halo, Pyrkonowicze? Jest dla Was zadanie! Czas wybrać zwycięzcę konkursu “Pyrkonowa Strefa Naukowa”!

Jakiś czas temu ogłosiliśmy konkurs dla śmiałków, którzy mają nie tylko wiedzę, ale także odwagę, by spróbować swych supermocy i dołączyć do prelegentów Strefy Naukowej na Pyrkonie 2024! Z przyjemnością ogłaszamy, że znamy już finalistów konkursu… których los oddajemy w Wasze ręce. 

Jak przebiega głosowanie?

Teraz już tylko od Was i Waszych głosów zależy to, który z naszych śmiałków wygłosi swoją prelekcję w Strefie Naukowej na Pyrkonie 2024! Wiemy, że nie będzie to łatwa decyzja, ponieważ wszystkie zgłoszone do konkursu prelekcje są interesujące, a ich tematyka jest niezwykle ciekawa i nowatorska. 

Od dzisiaj do 6.10.2023 (piątek, godz. 23:59) możecie głosować na swoich faworytów. Ta propozycja, która otrzyma najwięcej głosów, zostanie wygłoszona w Strefie Naukowej na Pyrkonie 2024! 

Żeby ułatwić Wam podjęcie decyzji, każdy z naszych śmiałków przygotował krótki filmik, w którym prezentuje zarówno siebie, jak i temat zgłoszonej prelekcji. Zapoznacie się z nimi odrobinę niżej, może to uczyni tę decyzję łatwiejszą!

Swoje głosy możecie oddawać za pomocą poniższego formularza:

FORMULARZ DO GŁOSOWANIA

Teraz wszystko w Waszych rękach! Wyniki plebiscytu ogłosimy już następnego dnia! 

Zgłoszenia konkursowe

Karolina Szybińska „Czy podczas przyszłych wojen będą walczyć ludzie, czyli jak rozwój SI wpływa na bezpieczeństwo międzynarodowe”

Już od paru lat liderzy biznesowi i politycy na całym świecie przedstawiają sztuczną inteligencję w kategoriach projekcji siły narodowej. Kiedy my zastanawiamy się jak SI pomoże nam odrobić pracę domową czy zastąpi nas w przyszłości w pracy, na świecie w tej samej chwili są prowadzone badania jak dzięki SI zwiększyć potęgę wojskową państwa. Jeśli zastanawiasz się czy i jak organizacje międzynarodowe zamierzają uregulować prawnie SI oraz jak przyczyni się do zmiany kierunku konfliktów, to trafiłeś w dobre miejsce. Prelekcja będzie aktualizowana na bieżąco od czasu pomysłu aż do samego Pyrkonu, żeby ukazać najświeższe informacje i sprawdzić czy rzeczywiście „ten, kto zostanie liderem [sztucznej inteligencji], będzie władcą świata”.

Maja Rosińska „Psychologia ubioru – czyli co mówi o nas szata i czy naprawdę nie zdobi człowieka”

Psychologia ubioru to dziedzina, która bada, dlaczego nosimy to, co nosimy i jaki wpływ mają na nas ubrania. Podczas tej prelekcji zastanowimy się, co mówią o nas nasze ubrania – co mówią styliści, co nam się wydaje, a co mówią na ten temat badania naukowe.

Mikołaj Wlekliński „Nieznane teorie spiskowe w Lotnictwie nie tylko”

Prawdopodobnie słyszałeś o chemtrails, ale już od samego początku awiacji, pojawiały się teorie spiskowe, plotki czy nawet mistyczne stworzenia. Lotnicze Gnomy, duchy zmarłych pasażerów, redukcja populacji dzięki lotnictwu, to tylko początek. W prasie, książkach i w Internecie krąży wiele teorii od których aż głowa odpada- tak to też jedna z nich. Podczas prelekcji omówimy śmieszne , straszne oraz intrygujące teorie spiskowe a kilka nawet potwierdzimy. Serdecznie wszystkich zapraszam. 

Mikołaj Wlekliński „Spokojnie, to tylko kolejna awaria”

Serdecznie zapraszam na kolejną część poświęconą bezpieczeństwie w lotnictwie. Chcesz zobaczyć maskę tlenową załogi, gaśnice lotnicze, lokalizatory i transmitery lotnicze? A może jesteś ciekaw jak wygląda i działa czarna skrzynka? Bez względu na to czy boisz się latać czy jesteś zbierasz mile lotnicze, ta prelekcja jest dla Ciebie. Dowiesz się czemu lotnictwo jest takie bezpieczne, a przy okazji możesz przyczynić się do zniszczenia prawdziwej czarnej skrzynki…serio. Prelekcja naukowa, ale w humorystyczny sposób poprowadzona. 

Awatar autora

O autorze

Martyna Halbiniak

Twierdzi, że nie śpi, bo sen jest świetnym substytutem kawy dla ludzi, którzy mają nadmiar wolnego czasu. Jest też zdania, że czekolada nie pyta - ona po prostu rozumie. Wieczna studentka z wrodzoną niechęcią do dorosłości, bo lubi się ze swoim wewnętrznym nerdem... tfu, dzieckiem. Z zapałem godnym lepszej sprawy przetwarza kawę na literki. Lubi rodzynki w serniczku i cynamon w jabłeczniku.