Festiwal Fantastyki 13-15.06.2025 Poznań
Zaloguj się
pl
Goście Kup bilet

O roli kobiet w nauce na przestrzeni lat opowiedzą Babka od histy, Wiedźma od wiedzy, Doktorka Tutorka i Paulina Kirschke – wyjątkowy panel dyskusyjny w Strefie Naukowej!

7 kwietnia 2025

Świat nauki od zawsze pełen był wybitnych umysłów, ale czy wiemy, jak wyglądała sytuacja kobiet, które chciały zająć się karierą naukową bądź przyczynić się do rozwoju cywilizacji, dzięki odkryciom naukowym na przestrzeni wieków? Czy współcześnie walczą z niewidzialnymi barierami? Na to i wiele innych pytań znajdziemy odpowiedzi w Strefie Naukowej! Panel dyskusyjny „Kobiety w nauce: wczoraj – dziś – jutro” będzie idealną okazją, by poszerzyć swoją wiedzę na temat roli kobiet w nauce. W atrakcji tej wezmą udział Gościnie, które same są częścią świata nauki i popularyzują wiedzę w różnych dziedzinach: Babka od histy, Wiedźma od wiedzy, Doktorka Tutorka, Paulina Kirschke. Co więcej, Wiedźma od wiedzy przygotuje prelekcję „Wieszczki, wiedźmy, wyrocznie” o magii w antyku i wczesnym średniowieczu. 

Kim są nasze Gościnie?

Dr inż. Natalia Schmidt-Polończyk (Doktorka Tutorka) – naukowczyni na AGH, na liście 100 Kobiet Roku ForbesWomen 2023, mówczyni TEDx, popularyzatorka nauki. Jako tutorka akademicka i trenerka interpersonalna pomaga innym w rozwoju osobistym. Działa również jako mentorka kobiet. Nagrodzona tytułem Dydaktyka z Pasją AGH i Tutorskiej Inspiracji Roku. Prowadzi podcast Bunkier Nauki i Kobiecy Kwadrans Naukowy. Prezeska Fundacji Odważne w Nauce, której flagowym projektem jest: „Naukowczynie w szkole”. Inicjatorka akcji #OdważneWNauce. Na IG prowadzi konto naukowo-rozwojowe @doktorka_tutorka. Autorka pierwszych w Polsce badań ewakuacji ludzi z rzeczywistych tuneli drogowych w warunkach pożaru.

Paulina Kirschke – dziennikarka, kiedyś związana m.in. z Telewizją Biznes i Polsat News, dziś tworzy swój autorski podcast „Herstorie Poznania”. Współpracuje także z podcastem „Druga zmiana” oraz „Głosem Wielkopolskim” i Magazynem DYNKS. Od lat wzmacnia – przede wszystkim – kobiece głosy: prowadzi szkolenia i warsztaty dotyczące komunikacji i publicznych wystąpień. Aktywistka, prezeska Fundacji im. Julii Woykowskiej i współzałożycielka Fundacji Muzeum Historii Kobiet. Współautorka wielu projektów i innowacji społecznych, m.in. gry „Dziewczyny Rządzą” mającej zachęcić nastolatki do większej aktywności w życiu społecznym i politycznym oraz warsztatów „Więcej kobiet” dla kandydatek na burmistrzynie, wójtynie czy radne. Autorka „Subiektywnego przewodnika śladami kobiet po Wielkopolsce” oraz „Opowieści dla młodych Organiczniczek”. Stypendystka Marszałka Województwa w dziedzinie kultury za 2024 rok. Przewodnicząca Komisji Dialogu Obywatelskiego przy pełnomocniczce prezydenta Poznania ds. polityki równościowej, współautorka Polityki Równości Miasta Poznania. Uhonorowana przez Kongres Kobiet i Ambasadę Brytyjską tytułem jednej z 16 Liderek Równości 2023. Absolwentka Szkoły Liderów Miasta Poznania oraz Programu Liderskiego Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

dr Agnieszka Jankowiak-Maik (Babka od histy) – nauczycielka historii i wiedzy o społeczeństwie, doktorka nauk humanistycznych, publicystka i aktywistka edukacyjna, znana w sieci jako Babka od histy. Autorka książki “Historia, której nie było”. Laureatka XIV edycji Nagrody im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata”, „Medalu Wolności Słowa” Grand Press w kategorii „Obywatel(ka)” oraz tytułu Wielkopolski Nauczyciel Roku 2021. Absolwentka International Visitor Leadership Program. Wiceprezeska Fundacji Muzeum Historii Kobiet. Promotorka nowoczesnych metod nauczania, społeczeństwa obywatelskiego i kobiecej strony historii.

dr Anna Jankowiak (Wiedźma od wiedzy) – archeolożka, doktorka nauk humanistycznych, publicystka, popularyzatorka wiedzy, znana w sieci jako Wiedźma od wiedzy. Autorka książki „Bestie antyku”. Fundatorka Fundacji Muzeum Historii Kobiet. W badaniach naukowych skupia się na historii magii, czarów i zajmujących się nimi osób, a także kobiecych i boskich archetypach. Bada dawne kultury i ich adaptacje we współczesności, zwłaszcza w propagandzie nazistowskiej. Członkini jury plebiscytu „Archeologiczne Sensacje” magazynu Archeologia Żywa.

Nasze Gościnie zajmują się różnorodnymi dziedzinami nauki, dzięki czemu panel dyskusyjny obfitować będzie w ciekawostki, zróżnicowane punkty widzenia i wnikliwe analizy. To doskonała okazja, by poznać kobiecą stronę nauki, dowiedzieć się o jej historii i współczesnych wyzwaniach, a także zainspirować się do własnych odkryć! Do zobaczenia w Strefie Naukowej!

Awatar autora

O autorze

Agnieszka Mróz

Osoba pogrążona we własnych myślach, którą tylko nieliczni potrafią zrozumieć. Kocha książki, mangi i anime. Czytanie rozbudziło w niej miłość do pisania. Bujna wyobraźnia i uwielbienie fantastyki doprowadziły do tego, że chce zyskać moc kreowania nowych światów, w których można spotkać ulubionych bohaterów.