Festiwal Fantastyki 13-15.06.2025 Poznań
Zaloguj się
pl
Goście Kup bilet

Stowarzyszenie Rzecznicy Nauki wzbogaci w tym roku listę Gości Strefy Naukowej!

19 kwietnia 2025

Wiemy, że wielu z Was ucieszy informacja, że Stowarzyszenie Rzecznicy Nauki ponownie podejmie współpracę ze Strefą Naukową podczas Pyrkonu 2025! Członkowie Stowarzyszenia przygotują mnóstwo interesujących prelekcji, podczas których opowiedzą o zróżnicowanych tematach – każdy znajdzie coś, co wpisze się w krąg jego zainteresowań!

Stowarzyszenie Rzecznicy Nauki – poznajmy jego członków i ich misję

Członkowie Stowarzyszenia to osoby, których ogromną pasją jest popularyzowanie wiedzy. Zajmują się nią nie tylko na co dzień – łączą ją z umiejętnością mówienia o skomplikowanych sprawach w zrozumiały sposób. Z chęcią angażują się w różne działania popularyzatorskie – w końcu komunikacja naukowa to jeden z filarów nowoczesnego społeczeństwa opartego na wiedzy. Pomysł powstania Stowarzyszenia wziął się z kilku powodów. Jest wynikiem braku w polskiej przestrzeni medialnej trwałej platformy łączącej dziennikarzy naukowych i osoby poszukujące sprawnej komunikacji naukowej z odpowiednio wykształconymi i doświadczonymi naukowcami-popularyzatorami. Twórcom Stowarzyszenia towarzyszyła (i nadal towarzyszy) chęć zorganizowania polskiego środowiska popularyzatorów nauki, aby mogli mówić silniejszym, bardziej słyszalnym głosem.

Rzecznicy Nauki są doświadczonymi komunikatorami nauki. Jako uczestnicy kolejnych polskich edycji konkursu FameLab, organizatorzy setek różnorodnych wydarzeń popularnonaukowych, zawodowi mówcy, goście programów telewizyjnych i autorzy niezliczonych doniesień medialnych – wiedzą doskonale jak odkrycia i fakty naukowe przedstawić prosto, zrozumiale, ale jednocześnie nie ujmując im nic z poprawności. Ich dotychczasowa działalność została doceniona w konkursie Popularyzator Nauki 2018 w kategorii instytucja (zazwyczaj zarezerwowanej dla centrów nauki, planetariów, itd.), gdzie zostali finalistami.

Z całą pewnością możemy napisać, że rola Rzeczników Nauki w popularyzowaniu nauki jest ogromna! Dzieląc się swoim zaangażowaniem i pasją, zarażają innych zamiłowaniem do zdobywania wiedzy!

O czym opowiedzą Rzecznicy Nauki podczas Pyrkonu 2025?

Choć mówi się, że wielkie umysły myślą podobnie, to jednak nie zawsze interesują się tym samym. Na całe szczęście! Strefę Naukową odwiedzi 12 członków Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki, a co za tym idzie, możecie spodziewać się bardzo różnorodnych prelekcji. Ich wystąpienia będą dotyczyć tematów, które fascynują, intrygują i pobudzają wyobraźnię. Posłuchacie między innymi o fizjologii śmierci w The Walking Dead; o tym, czym odurzają się zwierzęta; o historii inwazji pasożytów na ludzkie ciała; o AI na opak czy o prądzie z hibiskusa. Zapewniamy, że to dopiero początek listy tematów, które zostaną Wam przedstawione!


Rzecznicy Nauki – kto odwiedzi Pyrkon 2025?

Natalia Leciejewska – adiunkt i wykładowca w Katedrze Fizjologii i Biochemii Zwierząt na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Szczególnie interesuje się substancjami dopingującymi i ich wpływem na funkcjonowanie organizmu. Obecnie w ramach stażu zajmuje się modelem wątroby i skóry konia, w technologii „organ-on-a-chip” i jego wykorzystaniem w walce z dopingiem w Instytucie Biochemii Deutsche Sporthochschule w Kolonii. Uwielbia rośliny, w wolnych chwilach tańczy i boksuje.

dr inż. Marcelina Jureczko – adiunkt w Centrum Biotechnologii Politechniki Śląskiej. Kieruje grantem badawczym finansowanym z Narodowego Centrum Nauki, gdzie pochyla się nad zagadnieniem toksyczności farmaceutyków obecnych w środowisku wodnym oraz poszukuje sposobów na ich usuwanie z wykorzystaniem grzybów. Od 2020 jest członkinią Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki. W 2021 roku otrzymała nagrodę „POP Science” dla najlepszych popularyzatorów nauki, a w 2024 została zwyciężczynią X edycji FameLab Poland oraz znalazła się w światowym TOP8 konkursu.

dr Paweł Jedynak – pracownik Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ w Krakowie. Bada nowe możliwości wykorzystania mikroorganizmów w biotechnologii i molekularne mechanizmy rozwoju roślin. Popularyzator nauki, nominowany w konkursie Popularyzator Nauki, laureat konkursu popularyzatorskiego FameLab Poland, członek Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki.

dr inż. Anna Wierzbicka – z wykształcenia jest leśnikiem, biologiem i nauczycielem, na co dzień bada zwierzęta leśne i omawia ze studentami to, jak uczyć innych o lesie. Studiowała w Poznaniu (Uniwersytet Przyrodniczy i Uniwersytet im. Adama Mickiewicza). Przybliża innym naukę jako członek Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki i Stowarzyszenia Edukatorów Leśnych.

Marcin Osuch – człowiek wielu hobby, instruktor harcerski, pasjonat nauki i opowiadania o niej. Na co dzień rozwiązuje neurobiologiczne tajemnice i zajmuje się opieką nad laboratoriami, a w wolnym czasie podróżuje, chodzi po górach i fermentuje różne dania w kuchni.

Kamil Muzyka – współprowadzący „Prawo i Kosmos – Prawo Kosmiczne”, członek Polskiego Towarzystwa Astrobiologicznego oraz Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki. Związany z tematem górnictwa i produkcji kosmicznej, autor publikacji naukowych oraz popularnonaukowych w tym temacie.

dr hab. Bartosz Walter – informatyk, pracownik Politechniki Poznańskiej i Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego. Badacz pokręconych losów programów komputerowych, szczególnie tych znajdujących się w wieku senioralnym. Prywatnie początkujący majsterkowicz i nadal aspirujący opowiadacz naukowy. Członek Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki.

Olga Sierawska – zakochana w biologii: pasjonatka, popularyzatorka i edukatorka nauk biologicznych, medycznych i o zdrowiu. Tworzy i prowadzi zajęcia edukacyjne w Morskim Centrum Nauki w Szczecinie. Swoją wiedzą i doświadczeniem dzieli się w mediach społecznościowych, tworząc merytoryczne i przystępne treści. Jej zaangażowanie w popularyzację nauki zostało docenione licznymi nagrodami, w tym GRAND PRIX w kategorii Najlepszy popularyzator – SOCIAL MEDIA.

Mateusz Kęsy – egzaminator i nauczyciel przedmiotów przyrodniczych i ścisłych, z wykształcenia zootechnik (inż.) oraz specjalista ds. ochrony przyrody (mgr). Były wykładowca w Wyższej Szkole Bankowej oraz w Collegium da Vinci w Poznaniu. W latach 2017-2024 był słuchaczem Studiów Doktoranckich na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Jego zainteresowaniami naukowymi są przede wszystkim pszczoły oraz działania związane z edukacją domową i popularyzacją nauki. Poświęca dużo uwagi grom karcianym oraz planszowym, czasem tworząc także swoje autorskie gry.

Mikołaj Fedorowicz – członek Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki, fan Neuroshimy, fanatyk Battlestar: Galactica i Hellraisera oraz biotechnolog, obecnie próbujący uzyskać tytuł doktora biochemii w Instytucie Biochemii i Biofizyki PAN.

Naukę popularyzuje od jakiegoś czasu – na początku, błąkając się po takich instytucjach jak Szkoła Festiwalu Nauki czy Centrum Nauki Kopernik. W 2019 roku założył z przyjaciółmi Fundację Marsz dla Nauki. Zamiłowanie do popularyzacji najprawdopodobniej wynika z tego, że uwielbia mówić. Często za dużo i za głośno. Jeżeli nie mówi, to nurkuje, tańczy rock’n’rolla lub próbuje żonglować.

dr inż. Cezary Odrzygóźdź – doktor inżynier reprezentujący Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. W przeszłości związany z Instytutem Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk oraz Siecią Badawczą Łukasiewicz. Naukowiec pasjonujący się zagadnieniem regeneracji komórek i transportu międzykomórkowego. Specjalista do spraw pozyskiwania i realizacji grantów oraz promocji projektów. Aktualnie Dyrektor Centrum Przedsiębiorczości Akademickiej i Transferu Technologii. W przeszłości występował na licznych konferencjach naukowych, szkoleniach i debatach! Jest prezesem Fundacji Scientia Thorunensia. Współzałożycielem portalu eDoktorant.pl, autorem podcastu Faceci w Kitlach, ekspertem Polskiej Komisji Akredytacyjnej, ekspertem Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. W przeszłości organizował liczne konferencje naukowe i popularnonaukowe. Pozyskał finansowanie i zrealizował kilkanaście grantów. Prowadzi szkolenia w zakresie kompetencji miękkich, takich jak wystąpienia publiczne, storytelling czy personal branding. 

Dariusz Aksamit – na co dzień w pracy naukowej na Wydziale Fizyki Politechniki Warszawskiej zajmuje się – jako fizyk medyczny – zastosowaniami promieniowania jonizującego w medycynie, pomiarami promieniowania i ochroną radiologiczną, pomiarami radonu, radiobiologią, współpracując m.in. z Narodowym Centrum Onkologii oraz Instytutem Chemii i Techniki Jądrowej. Efektem prowadzonej pracy dydaktycznej jest wypromowanie dwudziestu prac dyplomowych (dziewiętnastu inżynierskich i jednej magisterskiej). Odbył staż naukowy w Centrum Nauk Radiofarmaceutycznych w Instytucie Paula Scherrera w Szwajcarii, jest absolwentem kursu biznesowego dla naukowców w Ivey Business School Uniwersytetu Ontario w Kanadzie.

Dr Mariusz Gogól – biolog i biochemik. Mówi i uczy, jak mówić o nauce. Można zobaczyć go m.in na kanałach Copernicus oraz w „Nauka. To lubię” Tomasza Rożka, gdzie opowiada o szeroko pojętym życiu. 

Jeśli chcecie zgłębić tajniki nauki w sposób fascynujący, przystępny i pełen pasji – nie możecie przegapić ich wystąpień.

Awatar autora

O autorze

Agnieszka Mróz

Osoba pogrążona we własnych myślach, którą tylko nieliczni potrafią zrozumieć. Kocha książki, mangi i anime. Czytanie rozbudziło w niej miłość do pisania. Bujna wyobraźnia i uwielbienie fantastyki doprowadziły do tego, że chce zyskać moc kreowania nowych światów, w których można spotkać ulubionych bohaterów.