„Szamanka od umarlaków” i profilowanie sprawców zbrodni, czyli o prelegentce Martynie Raduchowskiej
Martyna Raduchowska to osoba, która z pewnością nie marnuje swojego czasu. Wydała trzy książki, skończyła kilka kierunków studiów, a obecnie pracuje jako scenarzystka. Jeśli Wy również chcecie dobrze wykorzystać swój czas, z pewnością możecie zacząć od przeczytania jej powieści oraz przyjścia na niezwykle interesującą prelekcję o profilowaniu psychologicznym.
Cyberpunk i urban fantasy – o twórczości
Martyna debiutowała opowiadaniem Cała Prawda o PPM w antologii Kochali się, że strach (2007), a swoje studencko-emigracyjne przygody z fantastycznym twistem opisała w opowiadaniu Shade, w antologii Nawiedziny (2009). Potem przerzuciła się na dłuższe formy i wydała dwie powieści z gatunku urban fantasy: Szamankę od umarlaków (2011) oraz jej kontynuację pod tytułem Demon Luster (2014). Ma na swoim koncie także cyberpunkowy kryminał Łzy Mai (2015), który został wyróżniony Nagrodą Literacką Kwazar za wartości naukowe w literaturze science fiction (2016). W 2016 roku rozpoczęła pracę jako scenarzystka w studiu CD PROJEKT RED, obecnie zaś pracuje nad kolejną powieścią.
Morderstwa czy zaginięcia? O prelekcji
Martyna Raduchowska jest jednak nie tylko pisarką, ale też absolwentką kilku kierunków studiów i specjalistką od profilowania. Ukończyła psychologię i kryminologię (Aberystwyth University), neurobiologię poznawczą (University of York) oraz psychologię śledczą (Uniwersytet SWPS). Z zapałem zgłębia tajniki ludzkiego mózgu oraz profilowania osób zaginionych i nieznanych sprawców zbrodni.
Na Pyrkonie podczas prelekcji Profilowanie psychologiczne w przypadkach zaginięć odpowie na pytania, które kłębią się w umysłach każdego miłośnika seriali i powieści kryminalnych. Czym różni się portret zaginionego od portretu nieznanego sprawcy zbrodni, a profilowanie psychologiczne od profilowania kryminalnego? Jak ustalić, czy mamy do czynienia z dobrowolną ucieczką, zniknięciem w celu popełnienia samobójstwa, zaginięciem na skutek nieszczęśliwego wypadku czy… morderstwem? Czy bez ciała faktycznie nie ma zbrodni? Jeśli chcecie poznać odpowiedzi na te pytania, koniecznie zarezerwujcie sobie czas na ten punkt programu.