Jakie atrakcje czekają na Was na Scenie Plenerowej podczas Pyrkonu 2023?
Tegoroczna Scena Plenerowa obfituje w wiele niesamowitych koncertów i występów, na których każdy znajdzie coś dla siebie dzięki bardzo zróżnicowanemu repertuarowi. Podczas Pyrkonu 2023 czekać na Was będzie jeszcze więcej świetnej zabawy w porównaniu do roku poprzedniego!
Czego możecie się spodziewać po Scenie Plenerowej?
Koncerty, występy i widowiska! Scena Plenerowa będzie ogólnodostępna dla wszystkich, a znajdziecie ją na Placu św. Marka – na świeżym powietrzu!
Ilość zaplanowanych atrakcji jest naprawdę imponująca. Festiwal odwiedzi wielu utalentowanych muzyków. Na Pyrkonie zagoszczą nie tylko muzycy z Polski, odwiedzą nas nawet artyści z bardzo odległych zakątków świata, jak na przykład None Like Joshua, który przyleci aż z Ameryki czy Luna Haruna, która przybędzie z Kraju Kwitnącej Wiśni.
My tymczasem prezentujemy Wam poniżej rozpiskę poszczególnych koncertów i występów, tak abyście wiedzieli, które punkty programu interesują Was najbardziej i nie przegapili koncertu swoich ulubionych twórców.
Zespoły folkowe:
Dziewanna – artystka, której twórczość osadzona jest w nurcie mistycznego folku i melodyjnego folk metalu z nutką tajemniczości, inspirowanego światem „Wiedźmina”, folklorem słowiańskimi i nordyckim oraz literaturą epoki romantyzmu.
Żniwa – zespół tworzący w nurcie pagan folku, ich muzyka oscyluje wokół neoceltyckich, słowiańskich i nordyckich klimatów.
Łysa Góra – zespół nadający folkowej nucie mocną rockową oprawę. Inspiracje czerpią przede wszystkim z tradycyjnych pieśni słowiańskich – od ziem polskich aż po Bałkany. W 2018 roku zespół stworzył drugi, akustyczny, stricte folkowy projekt.
Weljar – zespół tworzy muzykę melancholijną z pogranicza folku oraz ambientu. Ich muzyka jest inspirowana czasami prasłowiańskimi i szamanizmem i powstała z tęsknoty za bliskością natury oraz tkwiącej w niej siły pierwotnej.
Runika – zespół z charyzmatycznym damskim wokalem. Swoje muzyczne wpływy czerpią z folku, heavy i power metalu, klasycznego rocka, a nawet gotyku. Znajdziecie u nich również inspiracje między innymi mitologią słowiańską i bestiariuszami.
Występy mangowe/anime:
Luna Haruna – artystka w maju 2012 roku zadebiutowała jako piosenkarka z utworem do drugiego sezonu „Fate/Zero” – „Sora wa Takaku Kaze wa Uta”. Od tamtego czasu Luna wykonała piosenki dla wielu serii anime, takich jak „Sword Art Online” czy „Saekano: How to Raise a Boring Girlfriend”.
Chór Kameralny Hibike – Chór Kameralny Hibike 響け合唱団 to żeński zespół powstały 8 lat temu z inicjatywy jego dyrygentki Katarzyny Jaskóleckiej w Poznaniu. Chórzystki to dziewczyny z pasją, zakochane w śpiewie oraz kulturze japońskiej. Repertuar Hibike (jap. „wybrzmiewaj”) to prawie wyłącznie utwory japońskich kompozytorów. Dlaczego? Dziewczyny chcą pokazywać piękno japońskiej twórczości i języka, czyli to, co je same urzekło w kulturze Kraju Kwitnącej Wiśni.
Akiharu Idols – grupa idolek skupiająca swoją działalność na serii anime „Love Live! School Idol Project”.
Karol Suchecki – artysta tworzący polskie covery piosenek do zagranicznych animacji.
NanoKarrin – grupa dubbingowa, która tworzy także polskie covery różnego rodzaju piosenek. Najbardziej znani są z coverów „Warriors” od Imagine Dragons oraz „World.execute(me)” od Mili, ale to zdecydowanie niejedyne rodzaje muzyki, jakie mają w zanadrzu.
Mocniejsze brzmienia:
Jeremiah Kane – czteroosobowy zespół muzyczny z Poznania, który łączy w swojej muzyce takie gatunki jak synthwave, darksynth i metal, dodając do tego szczyptę brzmienia soundtracków z gier retro.
Infinitone – zespół tworzony w nurcie rocka progresywnego. Infinitone to nieskończoność muzyczna, która jest odzwierciedleniem różnorodności charakterów i temperamentów załogi. Ich twórczość to spójna mieszanka progresji i atmosferycznej elektroniki podpartej solidną metalową konstrukcją.
Tassack – zespół, który doda od siebie nieco bardziej agresywne, thrash metalowe brzmienie z elemenetami crossoveru.
Inne:
Jelonek – artysta komponuje najpopularniejsze utwory skrzypcowe w nowych, hardrockowych wersjach. Projekt „Jelonek” to w zdecydowanej większości muzyka instrumentalna z przewodnią rolą skrzypiec oraz instrumentów smyczkowych w rockowo-metalowym towarzystwie gitar i perkusji.
None Like Joshua – wszechstronny mistrz słowa, który bierze na warsztat różnorodne gatunki muzyczne i tematy. Jego muzyka wiedzie od Zeldy do Gwiezdnych Wojen, od Goku do Naruto, poprzez dubstep, trap, metal i wiele innych gatunków – wszystko to, o czym można i warto rapować. Jest także eksperymentalnym producentem elektronicznej.
Mr. Jazzek – prekursor electro swingu w Polsce, gatunku muzycznego, który łączy wpływy klasycznego lub współczesnego swingu i jazzu z gatunkami takimi jak EDM, house, dubstep, drum and bass czy hip-hop. Mr Jazzek zalicza się do topowych twórców electro swingu na świecie!
Jedno jest pewne, podczas Pyrkonu 2023 specjalnie dla Was wystąpi cała rzesza wspaniałych artystów, a pod Sceną Plenerową czeka na Was mnóstwo świetnej zabawy! Dajcie się porwać niesamowitej muzyce i fantastycznym występom!