Festiwal Fantastyki 13-15.06.2025 Poznań
pl
Goście Kup bilet

Tego nie możecie przegapić W tym roku w Strefie Naukowej zobaczycie gwiazdy wielkiego formatu!

Jest na Pyrkonie takie miejsce, w którym na własnej skórze możecie się przekonać, jak cienka granica dzieli fantastykę od nauki. To w Strefie Naukowej dowiecie się, czy podróże w czasie są możliwe, czy teleportacja jest w naszym zasięgu oraz zdobędziecie wiedzę na wiele innych tematów – od ekologii, przez bezpieczeństwo w sieci aż po tajemnice nocnego nieba. Jesteście ciekawi tego, co przygotowaliśmy dla Was w tym roku?

Stacja Nauka

Stacja Nauka to niesamowite miejsce w Strefie Naukowej, które zapewni Wam możliwość spotkania i porozmawiania z zaproszonymi przez nas gośćmi i prelegentami – specjalistami z najróżniejszych gałęzi nauki. Jeśli po prelekcji wciąż nurtują Was przeróżne pytania, a z jakiegoś powodu nie zadaliście ich podczas wykładu, to teraz będziecie mieć idealną sposobność, by zamienić kilka słów z prowadzącym, rozwiewając Wasze wątpliwości oraz poszerzając swoją wiedzę z interesującej Was dziedziny. 

Stację Nauka znajdziecie na parterze Pawilonu PCC, więc śmiało kierujcie tam swoje kroki i nie wstydźcie się sięgać po wiedzę!

Koło Naukowe Inżynierów Transportu Publicznego i symulator lokomotywy

Marzy Wam się kariera maszynisty? Chcecie się sprawdzić w kierowaniu pociągu? Nudzi Was zabawa zabawkowymi lokomotywami? Świetnie się składa, ponieważ na tegorocznym Pyrkonie – w Strefie Naukowej (parter pawilonu PCC, obok Stacji Nauka) – pojawi się symulator kabiny maszynisty, dzięki któremu przekonacie się, że prowadzenie pociągu to trudna sprawa. Spróbujcie się nie wykoleić i dojechać na czas do punktu docelowego! 

Huta Miedzi

W zeszłym roku niesamowitą furorę zrobiła Huta Miedzi, mamy więc dla Was świetną nowinę – pojawi się ona w odświeżonej formie także na tegorocznym Pyrkonie! Jeśli jesteście ciekawi w jaki sposób stworzono miecz, którym Achilles zabił Hektora, to nie znajdziecie do tego lepszej okazji. W Hucie Miedzi sprawdzicie się także podczas pracy w mini-kamieniołomie, spróbujecie wytopić miedź oraz brąz przy pomocy prostego pieca hutniczego, a także nauczycie się tworzyć miedzianą biżuterię, która ucieszy każdą sroczkę! 

Hutę Miedzi znajdziecie dokładnie tam, gdzie rok temu – pod otwartym niebem, w drodze z pawilonu 5A do 8A. Tego nie możecie przegapić! 

Niebezpiecznik.pl

Jeśli zaś interesuje Was zagadnienie bezpieczeństwa w sieci, to nie możecie przegapić tego, co przygotowali dla Was Piotr Konieczny oraz Marcin Maj – twórcy portalu Niebezpiecznik.pl. Będzie nie tylko ciekawa prelekcja, ale także szereg atrakcji (w tym zabawa wytrychami!) na stoisku na parterze Pawilonu PCC (obok Stacji Nauka). 

Goście i prelegenci Strefy Naukowej

Jeśli myślicie, że to wszystko, co przygotowaliśmy dla Was w Strefie Naukowej, to niezawodny znak, że nie znacie pełni naszych możliwości. W końcu… czym byłby Pyrkon, gdyby nie zaproszeni przez nas goście – eksperci w swoich dziedzinach – którzy w łatwy do zrozumienia sposób przekażą Wam swoją wiedzę? 

Możecie być pewni, że w tym roku nie zabraknie fascynujących i wciągających wykładów, które odpowiedzą na nurtujące Was pytania. 

Tegorocznym gościem Pyrkonu będzie, między innymi, dr Tomasz Rożek, który od niemal dekady prowadzi popularnonaukowe kanały w serwisie YouTube, dodatkowo jest również założycielem Fundacji Nauka. To Lubię. Pojawi się również profesor Szymon Malinowski – fizyk atmosfery, który naukowo zajmuje się fizyką chmur i opadów oraz turbulencją atmosferyczną. 

Sekrety niesamowitego wszechświata będzie przed Wami odkrywał Piotr Kosek, twórca kanału Astrofaza.

Nie zabraknie także innych twórców, których możecie kojarzyć z kanałów na YouTube czy innych portali społecznościowych – Aleksandra i Piotr Stanisławscy, twórcy bloga Crazy Nauka z chęcią odpowiedzą na Wasze pytania. Silna reprezentacja Rzeczników Nauki także przygotowała na tegoroczny Pyrkon kilkanaście ciekawych i różnorodnych tematów, z których każdy znajdzie coś dla siebie. 

O tym, jak wygląda życie w Czarnobylskiej Strefie Zamkniętej opowiedzą twórcy portalu Napromieniowani.pl – Krystian Machnik i Rafał Ambroziak – znający tamtejsze tereny tak dobrze, jak własną kieszeń. Zaprezentują również film „Czarnobyl: Ludzie ze Stali”. Na tegorocznym Pyrkonie pojawi się również Mikołaj Kołyszko, założyciel Podcastu Religioznawczego i możecie być pewni, że jego prelekcje to najprawdziwsze perełki. 

I może zabrzmi to sztampowo, ale – uwierzcie! – to dopiero wierzchołek góry lodowej składającej się z atrakcji, które czekają na Was w Strefie Naukowej. 

Jeśli zaś jesteście ciekawi tego, kto jeszcze pojawi się w Strefie Naukowej, to koniecznie zajrzyjcie do naszej zakładki Goście Pyrkonu i na własne oczy przekonajcie się, jak wielu specjalistów z różnych dziedzin nauki zaprosiliśmy specjalnie dla Was! Zerknijcie także w… PROGRAM

Awatar autora

O autorze

Martyna Halbiniak

Twierdzi, że nie śpi, bo sen jest świetnym substytutem kawy dla ludzi, którzy mają nadmiar wolnego czasu. Jest też zdania, że czekolada nie pyta - ona po prostu rozumie. Wieczna studentka z wrodzoną niechęcią do dorosłości, bo lubi się ze swoim wewnętrznym nerdem... tfu, dzieckiem. Z zapałem godnym lepszej sprawy przetwarza kawę na literki. Lubi rodzynki w serniczku i cynamon w jabłeczniku.