Festiwal Fantastyki 14.06.2024 Poznań
pl

Drugi etap konkursu “Pyrkonowa Strefa Naukowa” – oddaj swój głos już dziś! 

Minął już czas na zgłaszanie swoich punktów programu. Zostali też wyłonieni zwycięzcy pierwszego etapu, którzy mieli przygotować dla Was filmik prezentujący tematykę ich prelekcji. Teraz losy finalistów zależą od Was!

Nie zmarnuj głosu – oddaj go!

Wszystkie zgłoszone pomysły prelekcji pozytywnie nas zaskoczyły i jesteśmy pewni, że – niezależnie od wyników Waszego głosowania – nie pożałujecie. Każda z proponowanych prelekcji brzmi naprawdę niesamowicie. 

Nagranie filmiku było warunkiem koniecznym, aby przejść do dalszego etapu konkursu “Pyrkonowa Strefa Naukowa”. Przed Wami osiem propozycji!

Oddawanie głosów

Czas na oddanie głosu macie od dzisiaj do końca tygodnia (18.12.2022).

Propozycja, która otrzyma najwięcej głosów, zostanie wygłoszona podczas Pyrkonu 2023. 

FORMULARZ

Co proponujemy?

1.  Agnieszka Elwertowska – Mit astronauty jako człowieka doskonałego – prawda czy fałsz?

Astronauci od samego początku byli spostrzegani jako ludzie doskonali – inteligentni, wysportowani, bez skaz i chorób, którzy niczego się nie boją i są gotowi (w razie czego) oddać życie w imię rozwoju ludzkości i nauki. Kiedyś wybierano ich spośród najlepszych wojskowych pilotów, dzisiaj prawie każdy może starać się o tę pozycję. Niestety mimo otwartego naboru, agencje kosmiczne są nieubłagane w swojej selekcji i tylko garstka spośród wielu tysięcy chętnych może dostąpić zaszczytu lotu w kosmos. Jednak czy astronautami faktycznie zostają najlepsi z najlepszych bez żadnych wad? Może astronauci też są tylko ludźmi, którzy ciężko pracowali na swój sukces pomimo własnych słabości?

2. Anna Jelec – Co mówią gesty?

Gesty towarzyszą wszystkim i wszędzie. Potrząsamy głową z niedowierzaniem, wzruszamy ramionami, wskazujemy palcem wyjście, demonstrujemy wielkość ryby albo wagę pomysłu, machamy na pożegnanie, kłamiąc drapiemy się po nosie, w irytacji wystawiamy przez okno samochodu środkowy palec. Gestykulacja jest tak ważna, że jeśli uniemożliwimy komuś poruszanie rękami to może zacząć się jąkać. Badania naukowe sugerują wręcz, że gest jest starszy od mowy. Ludzie od zawsze komunikują się za pomocą ruchów rąk i dłoni, bez względu na język, kulturę, czy sprawność fizyczną. Gestykulują nawet osoby niewidome. A jednak, większość z nas z dziedziny badań nad gestem kojarzy „fakju”, „kopułkę” i mętne zalecenia o kontrolowaniu mowy ciała bo to ona odpowiada za „93% pierwszego wrażenia” (nawiasem mówiąc, to nieprawda wynikająca z tzw. mitu Mehrabiana). Badania nad gestykulacją są stosunkowo młode, ale już pokazały ogromny potencjał. Gesty bowiem nie tylko pomagają nam się komunikować – ale również skupić na trudnym zadaniu, uczyć (siebie i innych), zarządzać emocjami a nawet dogadać w sytuacji konfliktu. Aby zrozumieć co mówią gesty trzeba jednak poznać ich język.

3. Szymon Kelm –  Mumifikacja egipska dla początkujących

Prelekcja będzie składała się  z m.in. krótkiego i przekrojowego zaprezentowania historii badań mumii egipskich (ludzkich i zwierzęcych) od powstawania dziedziny nauki, jaką jest archeologia, do dzisiaj, wyjaśnienia celu powstawania mumii w kontekście społecznym, religijnym i ekonomicznym, omówienie procesu mumifikacji na przykładzie kota europejskiego z ewentualnymi niuansami dotyczącymi ludzi. Samo zaprezentowanie procesu balsamowania ciała będzie na przykładzie mojego eksperymentu naukowego, nad którym obecnie pracuje. Poprzez bazowanie na staroegipskich metodach i próbie rekonstrukcji procesu mumifikacji kota zaprezentuję ten proceder od strony chemii, medycyny, użytych narzędzi, ewentualnych zagrożeń, problematyki badania mumii, jak i wykorzystania materiałów archeologicznych i ich interpretacji do próby odtworzenia obrazu starożytnych czasów. Punktem wyjścia będzie kocia mumia, lecz docelowo chcę przekazać wiedzę na temat mumii i tego, jak jest zrobiona, per se.

4. Koło Naukowe PUTrequest_ – Nie daj się hakerom!

Pewnie znasz obraz hakera z seriali takich jak Mr. Robot, ale czy zastanawiałeś się kiedyś, jak wygląda praca prawdziwego hakera? Pozwól, że rozwiejemy Twoje wątpliwości i wprowadzimy Cię w świat hakingu! Podczas prelekcji omówimy najczęściej stosowane metody zdobywania informacji, zaprezentujemy najnowsze wieści z hakerskiego półświatka… Ale to nie wszystko! Pokażemy też, jak wygląda prawdziwy(!) atak hakerski – i to na żywo! Wykradniemy najcenniejsze skarby z innego komputera, przechwycimy informacje wpisywane z klawiatury, zdalnie uruchomimy kamerkę i to nie wszystko. Będzie się działo!

5. Tomasz Tadeusz Murawski – Teoria barw – fizyka codziennego widzenia

Mimo że większość z nas widzi, to niewiele osób wie więcej o naukowych podstawach naszego widzenia. Nie mówię tu tylko o podstawach, takich jak budowa oka czy wyświetlaczy, a fizycznym opisie przestrzeni barwy, pomiarach spektrofotometrycznych koloru czy modelach matematycznych adaptacji. W prelekcji przedstawię słuchaczom ogólny zarys tego, jak współcześnie rozumiemy barwy, jakim cudem jesteśmy w stanie ocenić obiektywnie wrażenie powstające w mózgu czy jak możemy udowodnić przed sądem, że zieleń na wydrukowanym plakacie jest inna od tej, którą zamówiliśmy.

6. Nauka po głębszym – Jak (nie)żyć w kosmosie

Jak mówi stare ludowe porzekadło – najwięcej wypadków zdarza się w domu. Podstępne klocki na dywanie, woda tak twarda, że nokautuje podczas kąpieli, zapomniana kanapka, która postanowiła założyć własną cywilizację w lodówce… Jeśli udało wam się przeżyć i brakuje wam adrenaliny, nic straconego – kosmos posiada dziesiątki wyrafinowanych sposobów na to, żeby się nas skutecznie pozbyć! Podczas prelekcji będziecie mieli okazję posłuchać grona samozwańczych ekspertów, którzy w zabawny sposób rozłożą (sic!) temat życia i śmierci podczas eksploracji kosmosu na czynniki pierwsze. Dlaczego napoje gazowane w rakietach to zły pomysł? Jaki organizm mógłby spokojnie przeżyć podróże międzygwiezdne? Czy hibernacja ludzi jest odwracalna? Jak to jest być asteroidą, dobrze? Jeżeli chcecie poznać odpowiedzi na te i wiele innych pytań zadawanych przez ludzkość od wieków (a przynajmniej premiery pierwszych Gwiezdnych Wojen) – serdecznie zapraszamy!

7. Stowarzyszenie Sieć Obserwatorów Burz – Twister i Wielka Woda, realia zjawisk pogodowych

Tematyką naszego wystąpienia będzie pokazanie ile realizmu a ile fikcji jest w filmach, serialach czy grach w odniesieniu do tematu pogody, oraz ile możemy się z tego nauczyć. Pokażemy też, że prognozowanie pogody nie jest aż tak trudne i opowiemy o tym, czemu praca łowców burz (na przykładzie doświadczeń z USA oraz własnych) jest taka istotna w badaniu pogody i ostrzeganiu przed groźnymi zjawiskami meteorologicznymi.

8. Mikołaj Wlekliński (Kapitan Polska) – Aviacja to domena szaleńców

Aby pracować w lotnictwie trzeba być bardzo odważnym albo szalonym. Samolot na uran, różowe myśliwce, orangutan za sterami odrzutowca, sedesowe bomby, a może łódź z doczepionymi skrzydłami i balonem? Zgadza się, to było naprawdę, a to dopiero początek listy, niesamowitych historii rozwoju awiacji na przełomach lat

Awatar autora

O autorze

Martyna Halbiniak

Twierdzi, że nie śpi, bo sen jest świetnym substytutem kawy dla ludzi, którzy mają nadmiar wolnego czasu. Jest też zdania, że czekolada nie pyta - ona po prostu rozumie. Wieczna studentka z wrodzoną niechęcią do dorosłości, bo lubi się ze swoim wewnętrznym nerdem... tfu, dzieckiem. Z zapałem godnym lepszej sprawy przetwarza kawę na literki. Lubi rodzynki w serniczku i cynamon w jabłeczniku.