Festiwal Fantastyki 14.06.2024 Poznań
pl
GościeGuests Kup bilet

W tym roku Blok Naukowy znowu Was zachwyci!

Jest na Pyrkonie takie miejsce, w którym wszyscy zainteresowani mogą na własnej skórze przekonać się, jak cienka granica dzieli fantastykę od nauki. To w Bloku Naukowym możecie dowiedzieć się, czy podróże w czasie i teleportacje są możliwe, czy metal można zamienić w złoto i odkryć jak wiele prawdy mieści się w menzurce pełnej alchemicznej mikstury. Jesteście ciekawi tego, co przygotowaliśmy dla Was w tym roku?

blok naukowy pyrkon

Stacja Nauka

Stacja Nauka to niesamowite miejsce w Bloku Naukowym, które zapewni Wam możliwość spotkania i porozmawiania z zaproszonymi przez nas gośćmi i prelegentami – specjalistami z najróżniejszych gałęzi nauki. Jeśli po prelekcji wciąż nurtują Was przeróżne pytania, a z jakiegoś powodu nie zadaliście ich podczas wykładu, to teraz będziecie mieć idealną sposobność, by zamienić kilka słów z prowadzącym, rozwiewając Wasze wątpliwości oraz poszerzając swoją wiedzę z interesującej Was dziedziny. Stację Nauka znajdziecie na parterze budynku nr 15.

Huta Miedzi

W tym roku, w Bloku Naukowym czeka na Was również absolutna nowość na Pyrkonie – Huta Miedzi! Jeśli jesteście ciekawi w jaki sposób stworzono miecz, którym Achilles zabił Hektora, skąd pochodziły złoża, dzięki którym wylano brązowe tabliczki, na jakich zapisano prawa sięgające czasów Hammurabiego oraz jak przygotowano paciorki, zdobiące niegdyś mumię faraona Cheopsa, to jest to miejsce, gdzie dowiecie się tego wszystkiego… i nie tylko tego. W końcu miedź, gdy połączono ją z niewielką ilością cyny i uzyskano brąz, okazała się mieć ogromny wpływ na nasze życie – doprowadziło to nie tylko do stworzenia bardziej wytrzymałej broni, ale również do stworzenia toalet i… powstania zawodu prawnika. Mamy Waszą ciekawość? 

Mało tego! W Hucie będziecie mieć niepowtarzalną możliwość nie tylko popracowania w mini-kamieniołomie, wytapiania miedzi przy pomocy prostego pieca hutniczego, ale również własnoręcznego stworzenia miedzianej biżuterii. 

Heweliusze Nauki

Heweliusze Nauki to wirtuozi w swojej sztuce. Tomasz Ruszkowski i Paweł Jaskólski są pasjonatami, którzy od lat zajmują się popularyzowaniem nauki wśród różnych grup odbiorców. Niezwykle ważna jest dla nich interakcja z uczestnikami pokazów, warsztatów czy wykładów oraz dbałość o jasny i interesujący przekaz. Mają niesamowite doświadczenie, które zdobywali na międzynarodowych festiwalach naukowych. Możecie być pewni, że to co zawiłe opowiedzą w prosty, przystępny i ciekawy sposób, więc koniecznie musicie pojawić się na ich pokazach! 

Goście i prelegenci

To jednak nie wszystko, co przygotowaliśmy dla Was w Bloku Naukowym! Wszak czym byłby Pyrkon, gdyby nie goście i zaproszeni przez nas prelegenci, którzy w łatwy do zrozumienia sposób przekażą Wam swoją wiedzę? Możecie być pewni, że i w tym roku nie zabraknie pasjonujących wykładów, które obudzą w Was pęd do wiedzy i odpowiedzą na nurtujące Was pytania. 

Tegorocznym gościem Pyrkonu będzie, między innymi, dr Tomasz Rożek, który od niemal dekady prowadzi popularnonaukowe kanały w serwisie YouTube, dodatkowo jest również założycielem Fundacji Nauka. To Lubię. Tomasza Rożka, poza jego prelekcjami, będzie można spotkać w Hali Wystawców, gdzie jego Fundacja będzie miała specjalne stoisko.

W poczet Pyrkonowych gości zasila również dr hab. Andrzej Dragan, będący profesorem fizyki teoretycznej na Uniwersytecie Warszawskim, a także na National University of Singapore.

Wraz z nominowanym do Nagrody Nobla profesorem Arturem Ekertem opublikował pracę “Kwantowa zasada względności”, która może okazać się przełomem w rozumieniu zjawisk kwantowych.

Fizyka kwantowa i teoria względności nie są jedynymi tematami, które interesują naszego gościa – jest również pasjonatem fotografii, filmu i muzyki.

Jeśli zaś jesteście ciekawi tego, kto jeszcze pojawi się w Bloku Naukowym, to koniecznie zajrzyjcie do naszej zakładki Goście Pyrkonu i na własne oczy przekonajcie się, jak wielu specjalistów z różnych dziedzin nauki zaprosiliśmy specjalnie dla Was!

Awatar autora

O autorze

Martyna Halbiniak

Twierdzi, że nie śpi, bo sen jest świetnym substytutem kawy dla ludzi, którzy mają nadmiar wolnego czasu. Jest też zdania, że czekolada nie pyta - ona po prostu rozumie. Wieczna studentka z wrodzoną niechęcią do dorosłości, bo lubi się ze swoim wewnętrznym nerdem... tfu, dzieckiem. Z zapałem godnym lepszej sprawy przetwarza kawę na literki. Lubi rodzynki w serniczku i cynamon w jabłeczniku.