Festiwal Fantastyki 14.06.2024 Poznań
pl
Mapa Program Kup bilet

Blok Filmowo-Serialowy ma wsparcie UAM, czyli dr Marcin Jauksz na Pyrkonie

Ktoś Wam kiedyś powiedział, że wykładowcy akademiccy nie zajmują się zwykle niczym fajnym i związanym z fantastyką? Jestem pewna, że nigdy nie spotkał doktora Marcina Jauksza! Jeśli jesteście ciekawi, czy narzędzia akademickie można wykorzystać w rozmowach o fantastyce, to nie zapomnijcie o jego prelekcjach!

doktor Marcin Jauksz, UAM, WFPiK, filmoznastawo, polonistyka, Pyrkon 2018 Człowiek z dorobkiem naukowym

Doktor Marcin Jauksz jest literaturoznawcą i filmoznawcą, adiunktem Zakładu Literatury Pozytywizmu i Młodej Polski w Instytucie Filologii Polskiej UAM.W 2010 roku obronił rozprawę doktorską Krytyka dziewiętnastowiecznego rozumu. Źródła i konteksty „Pałuby” Karola Irzykowskiego nagrodzoną w Konkursie im. Konrada i Marty Górskich w roku 2011.

Szerokie zainteresowania literackie

Interesuje się psychologizmem w prozie późnego wieku XIX i kształtującymi się wówczas zasadami kompozycji dzieła literackiego. Ostatnio tropi też poetów zagubionych na „marginesach cywilizacji”.

 

Awatar autora

O autorze

Joanna Dziedzic

Jako dziecko zagubiła się w fantasy jak Alicja w Krainie Czarów i niczym Obieżyświat postanowiła zwiedzić wszystkie fantastyczne krainy. Kolekcjonuje książki jak Flash mandaty za prędkość. Optymistyczna jak Kłapouchy, energiczna jak Garfield z nutą gramatyki Yody. Nienawidzi zimna jak Anakin piasku, a pająki kocha równie mocno co Ron Wesley. Żeby przeczytać i obejrzeć wszystko co jej się marzy, musiałaby żyć tak długo, jak Legolas. Z tego powodu od wielu lat bezskutecznie próbuje zostać elfem. foto: Makove Love