Festiwal Fantastyki 14.06.2024 Poznań
pl
GościeGuests Kup bilet

Dr Tomasz Rożek – założyciel fundacji Nauka. To Lubię – po raz kolejny opowie o czymś niezwykłym w Strefie Naukowej!

Z wykształcenia fizyk, z zawodu dziennikarz, a z pasji popularyzator nauki. Tomasz Rożek, bo o nim mowa, nie tylko prowadzi kanały na YouTube, ale również założył fundację Nauka. To Lubię, której celem jest działalność oświatowa, edukacyjna i wszechstronne działania na rzecz promowania nauki oraz technologii. 

Dr Tomasz Rożek

Tomasz Rożek – kim jest? 

Jak sam twierdzi: jego życie jest serią fortunnych zdarzeń. Miał zostać lekarzem, a skończył jako fizyk. Zwiedzając Wiedeń, poznał swoją żonę, a kiedy wrócił po czterech latach z największego centrum naukowego na naszym kontynencie… został dziennikarzem naukowym. Od 2020 roku kieruje fundacją Nauka. To Lubię, popularyzując naukę na dwóch kanałach na YouTube (Nauka. To Lubię oraz Nauka. To Lubię Junior). Prowadzi również fanpage oraz serwis popularno-naukowy, udziela się także w dyskusjach na Twitterze i Instagramie

Na co dzień kieruje działem naukowym w tygodniku „Gość Niedzielny”. Współpracuje lub współpracował z wieloma mediami m.in.: z redakcjami: „Pytanie na Śniadanie”, „Teleexpress”, „Dzień Dobry TVN”, „Wiedza i życie” oraz magazynami i gazetami: „National Geographic”, „Gazetą Wyborczą”, „Rzeczpospolitą” i „Focusem”. Współtworzy program radiowy „Pytania z księżyca” w Radio357, był też autorem oraz prowadzącym program „Sonda2” w TVP2. 

Tomasz Rożek – działalność  wydawnicza

Jego pierwsza książka „Nauka – po prostu. Wywiady z wybitnymi” (2011, Demart) została uznana za najlepszą książkę popularno-naukową sezonu 2010-2011. W 2012 roku napisał „Nauka – to lubię. Od ziarnka piasku do gwiazd” (WAB). W 2014 roku ukazała się książka „Kosmos” (WAB). W 2015 roku ukazał się „Człowiek” (WAB). To dwie części pop-naukowej trylogii. Na Dzień Dziecka ukaże się kolejna książka autorstwa Tomasza Rożka – „Jak działa kosmos?”.

W 2021 roku wydał swoją pierwszą książkę pod skrzydłami Fundacji Nauka. To Lubię pt. „Akademia Superbohaterów”, która jest zestawem fascynujących biografii polskich, często zupełnie nieznanych, wybitnych naukowców. W 2022 roku wydana została książka pt. “Jak działa człowiek”, skierowana do najmłodszych czytelników. Autor tłumaczy w niej w prosty sposób zawiłości związane z funkcjonowaniem ludzkiego organizmu.

Tomasz Rożek i fundacja Nauka. To Lubię

Fundacja założona została w 2020 roku. Powstała, aby kontynuować i rozszerzać działalność związaną z popularyzacją nauki, rozpoczętą przez dr Tomasza Rożka. Celem organizacji jest działalność oświatowa, edukacyjna i wszechstronne działania na rzecz promowania nauki oraz technologii. 

Fundacja Nauka. To Lubię ma na celu wspieranie i uskutecznianie nowego podejścia do edukacji, aby w prosty sposób wytłumaczyć małym i dużym, jak działa świat, pokazywać, że tematy naukowe nie zawsze są takie trudne jak może się wydawać na pierwszy rzut oka, a także w ciekawy i przystępny sposób mówić o różnych dziedzinach nauki.  

W ramach fundacji prowadzony jest serwis popularnonaukowy oraz dwa kanały na YouTube: Nauka. To Lubię oraz Nauka. To Lubię Junior, który kierowany jest do najmłodszych poszukiwaczy wiedzy o świecie. Do kluczowych projektów organizacji należy Akademia Cyfrowego Rodzica oraz Akademia Superbohaterów, której celem jest promowanie polskich naukowców.

Tomasz Rożek na Pyrkonie

To kolejna wizyta naszego gościa na Festiwalu Fantastyki Pyrkon, możecie być jednak pewni, że i tym razem będziecie mogli posłuchać wciągającego wykładu dr. Tomasza Rożka na bardzo aktualny temat. A jaki? Tego dowiecie się już wkrótce! Jeśli nie możecie doczekać się czerwca, to zajrzyjcie na kanały YouTube naszego gościa – znajdziecie tam całą masę ciekawych treści, które zaspokoją Wasz głód wiedzy! 

Awatar autora

O autorze

Martyna Halbiniak

Twierdzi, że nie śpi, bo sen jest świetnym substytutem kawy dla ludzi, którzy mają nadmiar wolnego czasu. Jest też zdania, że czekolada nie pyta - ona po prostu rozumie. Wieczna studentka z wrodzoną niechęcią do dorosłości, bo lubi się ze swoim wewnętrznym nerdem... tfu, dzieckiem. Z zapałem godnym lepszej sprawy przetwarza kawę na literki. Lubi rodzynki w serniczku i cynamon w jabłeczniku.