Festiwal Fantastyki 14.06.2024 Poznań
pl

Doktor Leszek Błaszkiewicz pierwszym gościem Bloku Naukowego!

Blok Naukowy ma zaszczyt ogłosić swojego pierwszego gościa podczas nadchodzącego Pyrkonu! To doktor Leszek Błaszkiewicz – wykładowca Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego oraz pracownik Olsztyńskiego Planetarium. Poza pracą naukową prowadzi też zajęcia w ramach Uniwersytetu Dzieci i Uniwersytetu Trzeciego Wieku, a także pisze felietony i jest gospodarzem audycji radiowej. Jego specjalnością naukową są badania radioastronomiczne, a obecnie prowadzi obserwacje pulsarów przy użyciu LOFAR – europejskiego systemu teleskopów radiowych, który sam pomagał zbudować. Spotkania z doktorem Błaszkiewiczem to doskonała okazja dla pasjonatów kosmosu i fantastyki naukowej na poszerzenie swojej wiedzy!

Poznaj naszego gościa!

Od najmłodszych lat interesuje się astronomią i fantastyką naukową. Pierwszą z tych pasji realizował studiując astronomię na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu,gdzie obronił doktorat w 2001 roku i realizuje nadal pracując naukowo.Specjalizuje się w badaniach radioastronomicznych. W ostatnich latach zajmował się budową i uruchamianiem teleskopów radiowych wchodzących w skład europejskiego systemu LOFAR. Obecnie prowadzi, przy użyciu tego instrumentu, obserwacje i badania pulsarów.

Od 15 lat mieszka w Olsztynie i związany jest z UniwersytetemWarmińsko-Mazurskim oraz z Olsztyńskim Planetarium. Bardzo duży nacisk kładzie na popularyzację nauki i drugiej ze swych pasji – fantastyki. Prowadzi miedzy innymi zajęcia w ramach Uniwersytetu Dzieci oraz Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Udziela się także prowadząc popularnonaukowe prelekcje i pokazy podczas konwentów miłośników fantastyki. Pisuje okazjonalnie felietony i od 6 lat prowadzi audycję radiową „Między Nauka a Fikcją” w której podejmuje tematy z pogranicza nauki i fantastyki oraz popularyzuje swój ulubiony gatunek muzyczny – muzykę elektroniczną.

Awatar autora

O autorze

Joanna Dziedzic

Jako dziecko zagubiła się w fantasy jak Alicja w Krainie Czarów i niczym Obieżyświat postanowiła zwiedzić wszystkie fantastyczne krainy. Kolekcjonuje książki jak Flash mandaty za prędkość. Optymistyczna jak Kłapouchy, energiczna jak Garfield z nutą gramatyki Yody. Nienawidzi zimna jak Anakin piasku, a pająki kocha równie mocno co Ron Wesley. Żeby przeczytać i obejrzeć wszystko co jej się marzy, musiałaby żyć tak długo, jak Legolas. Z tego powodu od wielu lat bezskutecznie próbuje zostać elfem. foto: Makove Love