Festiwal Fantastyki 14.06.2024 Poznań
pl
GościeGuests Kup bilet

Robert M. Wegner w Bloku Literackim!

Znów mamy świetną wiadomość dla wszystkich fanów literatury fantasy. Pyrkon po raz kolejny odwiedzi Robert M. Wegner, jeden z najpoczytniejszych pisarzy tego gatunku w Polsce. Wegner doceniany jest przez czytelników i krytyków przede wszystkim za kreatywność, która pozwoliła mu na stworzenie w opowiadaniach i powieściach niezwykle złożonego i interesującego świata – Meekhanu. Rozwój tego uniwersum możecie śledzić w kolejnych częściach jego cyklu Opowieści z meekhańskiego pogranicza.

Twórczość Wegnera

Robert M. Wegner Opwieści z meekhańskiego pogranicza fantasy Debiutował w 2002 roku opowiadaniem Ostatni lot Nocnego Kowboja, opublikowanym na łamach miesięcznika „Science Fiction” (ukazującego się później pod nazwą „Science Fiction, Fantasy & Horror”). Kolejne opowiadania z „SFF&H” złożyły się na opublikowany przez wydawnictwo Powergraph  zbiór Opowieści z meekhańskiego pogranicza. Północ-Południe, osadzony w rozbudowywanym przez Wegnera odtąd świecie Meekhanu. W latach 2010-2015 nakładem tego samego wydawnictwa ukazały się kolejne tomy cyklu: Opowieści z meekhańskiego pogranicza. Wschód – Zachód (2010), Niebo ze stali (2012) oraz Pamięć wszystkich słów (2015) – z czego dwa ostatnie zrealizowane zostały w pełnej formie powieściowej. Imperium Meekhańskiemu i otaczającemu go światu poświęcona jest także strona internetowa meekhan.com, zawierająca szczegółowy opis wszystkich części cyklu oraz fikcyjną mapę.

Nagrody

Robert Wegner jest dwukrotnym zdobywcą Nagrody Literackiej im. Andrzeja Żuławskiego; w 2013 roku otrzymał srebrną nagrodę za powieść Niebo ze stali, zaś w 2016 – również srebrną za Pamięć wszystkich słów. Jest wyjątkowo ceniony także w środowisku fanów fantastyki, które przyznało mu pięciokrotnie Nagrodę Polskiego Fandomu im. Janusza A. Zajdla. Pisarz znany jest także poza granicami Polski. Wśród jego licznych nagród znalazła się także między innymi ESFS Encouragment Award, przyznawana przez międzynarodowe jury obiecującym europejskim twórcom fantastyki czy potrójna nagroda w kategoriach „Fantasy roku”, „Książki roku” i „Książki roku według czytelników” przyznawana przez „Mir Fantastiki”, najważniejszy rosyjski magazyn poświęcony fantastyce.

Awatar autora

O autorze

Magda Walczak

Filolog z przypadku, leń z natury. Jeśli nie musi, to piechotą nie chodzi, ale ujdzie w tłoku. Zdarza się, że coś jej chodzi po głowie, chociaż nigdy przed 9 rano. Za to jej miłość do seriali przechodzi ludzkie pojęcie. Lubi chadzać swoimi ścieżkami, mimo że radzą jej raczej pójść po rozum do głowy.