Festiwal Fantastyki 13-15.06.2025 Poznań
pl
Goście Kup bilet

Szaleństwo w bloku komiksowym – Jeff Smith, Tony Harris, Bédu oraz Étienne Willem gośćmi Pyrkonu!

Gwiazdy amerykańskiego i europejskiego komiksu odwiedzą tegoroczną edycję Festiwalu Fantastyki Pyrkon!

 

Étienne Willem Jeff Smith, Bédu, Tony Harris, blok komiksowy, Pyrkon 2018

Na zaproszenie wydawnictwa Egmont, uczestnicy festiwalu w sobotę i niedzielę będą mogli wziąć udział w spotkaniach oraz sesjach autografów z takimi autorami, jak:

Étienne Willem (“Miecz Ardeńczyka”),

Jeff Smith (“Gnat”, “RAPP”, “Shazam!: The Monster Society of Evil”),

Bédu (“Hugo”, “Clifton”),

Tony Harris (“Ex Machina”, “Starman”, “Iron Man”).

Obecności gości, którzy pierwszy raz pojawią na naszym Festiwalu, będą również towarzyszyć premiery ich albumów – zarówno w postaci debiutów w Polsce (“Miecz Ardeńczyka”), jak i kolejnych tomów trwających sag (“Gnat, tom 3: Przyjaciele i wrogowie, czyli żniwa”).

Étienne Willem Jeff Smith, Bédu, Tony Harris, blok komiksowy, Pyrkon 2018

Jeff Smith

Rysowania uczył się z pasków i zeszytów komiksowych, a także z krótkich filmów animowanych emitowanych w telewizji. Przez cztery lata tworzył paski komiksowe do gazety studenckiej na uniwersytecie stanowym Ohio, a w 1986 roku został współzałożycielem studia animacji Character Builders, po czym w 1991 roku wydał komiks GNAT. Po zakończeniu GNATA Smith sięgnął w bardziej eksperymentalne obszary. Jego seria Tuki: Save The Humans ukazała się jako komiks sieciowy, zanim trafiła do druku, RASL zaś był nie tylko skierowany do starszych czytelników, ale też prezentował wyraźnie inne podejście narracyjne do stylu rysowania. Smith zdobył liczne nagrody Eisnera w kilku różnych kategoriach i pozostaje eklektyczną, energiczną osobistością w świecie komiksów.

Bernard Dumont

Étienne Willem Jeff Smith, Bédu, Tony Harris, blok komiksowy, Pyrkon 2018

Znany jest pod pseudonimem Bédu zanim rozpoczął karierę przez trzy lata pracował jako asystent słynnego rysownika Bercka, aby następnie – od sierpnia 1975 roku – rozpocząć współpracę z kultowym tygodnikiem „Tintin” i w końcu móc publikować opowieści graficzne sygnowane własnym nazwiskiem. W 1977 roku Bédu, wspólnie ze scenarzystą komiksowym Blareau, wymyślił postać Profesorka (P’tit Prof), a w 1979 roku również we współpracy z Blareau powstała druga seria pt.: Ali Béber. W 1981 roku Bernard Dumont opracował scenariusz i rysunki autorskiej serii Hugo, natomiast w roku 1983 przejął po Raymondzie Macherocie i duecie Turk & de Groot serię Clifton, opowiadającą o brytyjskim detektywie.

Étienne Willem Jeff Smith, Bédu, Tony Harris, blok komiksowy, Pyrkon 2018 Tony Harris

Najbardziej znany jest z pracy nad seriami Starman, Iron Man i Ex Machina.  Harris był dziewiętnaście razy nominowany do nagrody Will Eisner Comics Industry. Nagrodę zdobył dwukrotnie. Karierę zawodową rozpoczął jako ilustrator w wieku 19 lat. W późniejszym okresie Tony  dołączył do Jamesa Robinsona, Briana K. Vaughana i Dana Jolleya i został współtwórcą książek: Starman, Ex Machina i Obergeist. Harris zajmował się również ilustrowaniem Doctor Strange: The Flight Of Bones, JSA: The Liberty File oraz nominowaną do nagrody Eisnera kontynuacją JSA: The Unholy Three (wszystko z Danem Jolleyem).

Étienne Willem Jeff Smith, Bédu, Tony Harris, blok komiksowy, Pyrkon 2018

Étienne Willem

Jest autorem wydanej w przez Paquet serii Vieille Bruyère et Bas de Soie, a także osadzonego w średniowieczu Miecza Ardeńczyka, którego głównymi bohaterami są zwierzęta. Najnowszym dziełem Willema jest seria Les Ailes du singe, w której zabiera czytelników do podniebnego świata lat trzydziestych XX wieku.

Awatar autora

O autorze

Joanna Dziedzic

Jako dziecko zagubiła się w fantasy jak Alicja w Krainie Czarów i niczym Obieżyświat postanowiła zwiedzić wszystkie fantastyczne krainy. Kolekcjonuje książki jak Flash mandaty za prędkość. Optymistyczna jak Kłapouchy, energiczna jak Garfield z nutą gramatyki Yody. Nienawidzi zimna jak Anakin piasku, a pająki kocha równie mocno co Ron Wesley. Żeby przeczytać i obejrzeć wszystko co jej się marzy, musiałaby żyć tak długo, jak Legolas. Z tego powodu od wielu lat bezskutecznie próbuje zostać elfem. foto: Makove Love