https://aptekasupervita.pl/

Festiwal Fantastyki 13-15.06.2025 Poznań
pl
Goście Kup bilet

Stable Capital

Podcasty fabularne: przegląd dla początkujących

Podcasty od kilku lat stają się coraz bardziej popularne, głównie za sprawą swojej prostej formy i dostępności. Publikowanie ich w internecie sprawia, że mogą być słuchane z dowolnego miejsca i w dowolnym czasie, czy to w drodze do pracy, szkoły, na spacerze z psem albo na siłowni. 

Wielu z Was kojarzy podcasty z audycją, którą można usłyszeć w radiu. Nie jest to zbyt dalekie od prawdy, gdyż forma jest bardzo podobna, dlatego audycje radiowe można uznać za ich bezpośrednich poprzedników. Są one jednak nietrwałe, gdyż usłyszeć możemy je tylko w określonym momencie, kiedy są akurat prowadzone. Podcastów możemy słuchać w każdej chwili, ile razy chcemy i zdecydowana większość z nich jest nieodpłatna, choć oczywiście można wspierać twórców, do czego serdecznie zachęcam. Niektórzy posiadają profile na różnych platformach crowdfundingowych lub sprzedają swoje gadżety związane z podcastem, który nagrywają.

Jak zacząć słuchać podcastów?

Giphy

Zawsze jak polecam znajomym podcasty ich pierwsze pytanie brzmi “jak ich słuchać?”. Zapewne wyobrażacie sobie teraz, że podczas słuchania wpatrujecie się w otchłań, a otchłań wpatruje się w Was i leżycie nieruchomo bez żadnego celu. Cóż, nie będę kłamać, tak też zdarzało mi się ich słuchać. Bardziej popularne jest jednak bierne słuchanie podcastu podczas, gdy wykonujemy inne czynności. Nie wymagają one od nas dużego skupienia i interaktywności, dzięki czemu nie będziemy czuli straty czasu. Możemy słuchać ich przy sprzątaniu, bieganiu lub w trakcie podróży. Możliwości jest mnóstwo, wystarczy tylko zacząć!

Skoro już wiemy jak słuchać, to teraz trzeba ustalić co słuchać. Pozornie może to być trudne, biorąc pod uwagę ilość dostępnych tytułów. Najprościej jednak będzie zapytać o polecenie Waszych znajomych. Może akurat ktoś obecnie czegoś słucha i oprócz ciekawego podcastu zdobędziecie towarzysza do dyskusji. Jeśli jednak nie macie nikogo takiego, poszukiwania można zacząć od YouTube, Spotify lub dowolnych aplikacji na smartfonie, które stworzone są do ich słuchania i po prostu zacząć.  Podcasty są specyficzne, bo oprócz treści bardzo ważna jest tu też forma. Głos podcastera może nas czasem drażnić do tego stopnia, że nawet najpopularniejszy podcast  stanie się dla Nas nieatrakcyjny. Nie należy się tym jednak przejmować, tylko szukać dalej czegoś, co nas zainteresuje. Oczywiście listy w internecie “Top 10 podcastów” będą również przydatne, lecz nie zawsze trafne.

Prawie jak słuchanie audiobooka!

Fabularne podcasty mogą sprawiać wrażenie bycia audiobookiem. Mają jakąś zmyśloną historię która jest przedstawiana słuchaczowi, są bohaterowie, którzy odbywają jakieś przygody. Nie są jednak czytaniem książki, a raczej możemy je przyrównać do scenariusza i pozostawiają jeszcze więcej naszej wyobraźni, gdyż oprócz dialogów, reszta pozostaje tylko domysłami.

Giphy

Ten rodzaj podcastów jest moim ulubionym, jako iż fikcję pochłaniam na porządku dziennym. Więc jeśli zastanawiacie się czego warto posłuchać, to już spieszę z pomocą z moją listą ulubionych podcastów fabularnych! Wspomnę od razu, że wszystkie są w języku angielskim, jednakże niektóre posiadają nieoficjalne tłumaczenia.

To polecam przesłuchać!

Jeśli natknęliście się kiedyś w Internecie na słowo “podcast”, zapewne w okolicach był również tytuł Welcome to Night Vale. I nie było to przypadkowe połączenie, gdyż WTNV wielokrotnie nazywano jednym z najpopularniejszych podcastów fabularnych. Historia pozornie niewinnego, amerykańskiego miasteczka, gdzieś w samym sercu pustyni pełna jest niesamowitych zwrotów akcji, teorii spiskowych, przystojnych naukowców i parku dla psów, do którego nie można wchodzić pod żadnym pozorem! A to wszystko dopiero w kilku pierwszych odcinkach! Łatwość w odbiorze sprawia, że Welcome to Night Vale jest idealnym tytułem, by zacząć swoją przygodę z podcastami. Każdy odcinek, pomimo iż łączy się w jedną całość, może być słuchany osobno, jednak zachęcam do tego, by kierować się kolejnością w jakich powstały, aby zobaczyć większy sens historii.

Giphy

Słuchając różnych podcastów można zaobserwować pewną tendencję do tego, iż im bardziej podcast jest dziwny, tym jest on również bardziej popularny! Oprócz WTNV mamy kilka innych tytułów, które skupiają się na supernaturalnych wydarzeniach, często absurdalnych, których zadanie to zaskoczyć słuchacza. Jednym z nich jest Kakos Industries. Tytułowa wielka korporacja zajmuje się czynieniem prawdziwego zła, a jej CEO nagrywa krótkie podsumowania ostatnich wydarzeń w firmie. Czarny humor, z którego podcast słynie sprawia, że nie jest on przeznaczony dla każdego odbiorcy i zdecydowanie odradzam go młodszym słuchaczom. Kolejnym wartym polecenia tytułem jest King Falls AM, idealne dla fanów Twin Peaks i Archiwum X. Również, jak w przypadku WTNV, wzorowany na audycji radiowej, a właściwie na wieczornym talk show. King Falls może wydawać się z pozoru normalne, jednak pełne jest paranormalnych elementów jak UFO, duchy lub wampiry!

Elementy science fiction również są chętnie wykorzystywane przy tworzeniu fabularyzowanych podcastów. Jednym z popularniejszych w tej tematyce jest Wolf359, opowiadający historię załogi stacji kosmicznej, która nasłuchuje obecności innych cywilizacji. Na stacji zawsze się coś dzieje i załoga nie może narzekać na nudę w kosmosie. O ile z początku są to drobne usterki albo mordercze rośliny, tak dalej trafiamy na poważny spisek i fabuła gna jak szalona wrzucając bohaterów w coraz to nowe niebezpieczeństwa. Podobną tematykę znajdziemy w EOS 10, którego fabuła również dzieje się na stacji kosmicznej, ale dla odmiany bohaterowie są lekarzami. I tak, również znajdziemy tu morderczą roślinę, która próbowała zabić wszystkich na stacji.

Giphy

Ciekawą odmianą jest również The Penumbra Podcast. Jest to zbiór różnych historii w formie serii lub pojedynczych odcinków, które z pozoru mogą brzmieć znajomo, jednak posiadają jakieś nietuzinkowe elementy, które sprawiają, że z przyjemnością poznaje się je na nowo. Najpopularniejszą linią fabularną jest historia z połączeniem cyberpunku i kryminału noir, opowiadająca o przygodach prywatnego detektywa w marsjańskim mieście Hyperion City.

Jak widzicie podcastów fabularnych jest dużo. Rozmaitość gatunków i tematyki może przytłoczyć, ale i też dać nowe możliwości do odkrywania ciekawych historii. Zachęcam Was do poznawania samemu nowych tytułów, które bliższe są interesujących Was tematów.

Zbiór wiedzy i opinii!

Giphy

Podcasty fabularne są jedynie wierzchołkiem góry lodowej. O ile są interesujące, to nie są najczęściej wybieranymi spośród dostępnych tytułów. Dużo częściej ludzie sięgają po podcasty by zdobyć nową wiedzę lub posłuchać jakiegoś specjalisty, który wypowiada się na ważny dla nas temat. Jest to połączenie przyjemnego formatu podcastu z pożytecznym tematem, który ma nas wzbogacić o nową wiedzę.

Wśród takich podcastów można znaleźć również podsumowania, recenzje lub pogadanki na temat ostatnich wydarzeń. Sama osobiście lubię posłuchać sobie nowinek na tematy popkulturowe do porannej kawy. No, może kawy i śniadania, gdyż niektóre z nich potrafią trwać trochę dłużej, gdy prowadzących pochłonie jakiś temat.

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco z naszymi wpisami na blogu!

Awatar autora

O autorze

Joanna Dziedzic

Jako dziecko zagubiła się w fantasy jak Alicja w Krainie Czarów i niczym Obieżyświat postanowiła zwiedzić wszystkie fantastyczne krainy. Kolekcjonuje książki jak Flash mandaty za prędkość. Optymistyczna jak Kłapouchy, energiczna jak Garfield z nutą gramatyki Yody. Nienawidzi zimna jak Anakin piasku, a pająki kocha równie mocno co Ron Wesley. Żeby przeczytać i obejrzeć wszystko co jej się marzy, musiałaby żyć tak długo, jak Legolas. Z tego powodu od wielu lat bezskutecznie próbuje zostać elfem. foto: Makove Love

Stable Capital