https://aptekasupervita.pl/

Festiwal Fantastyki 13-15.06.2025 Poznań
pl
Goście Kup bilet

Stable Capital

Andrzej Pilipiuk, twórca serii o Jakubie Wędrowyczu także w tym roku odwiedzi Pyrkon!

Wszyscy miłośnicy pisarstwa Andrzeja Pilipiuka, autora, który zaserwował nam jedynego polskiego superbohatera z krwi i kości, na pewno będą ukontentowani informacją, że także i podczas tegorocznego Pyrkonu będziemy gościli Andrzeja Pilipiuka. Jakub Wędrowycz, bo właśnie o tym superbohaterze mowa, to persona jedyna w swoim rodzaju – zawistny, mściwy kmiot, bimbrownik, plugawy degenerat i egzorcysta w jednym. Dla wielu czytelników ta postać stała się prawdziwym faworytem i źródłem niekończącej się rozrywki. Nie możemy się doczekać, aby wziąć udział w fascynujących punktach programu i ponownie spotkać się z Andrzejem Pilipiukiem!

Andrzej Pilipiuk – pisarz, archeolog i regionalista

Debiutem literackim Andrzeja Pilipiuka było opowiadanie „Hiena” napisane w 1996 roku. To właśnie tam po raz pierwszy pojawiła się postać Jakuba Wędrowycza. Od tamtego czasu napisał kilkadziesiąt powieści i opowiadań, w tym dziewiętnaście tomów kontynuacji przygód Pana Samochodzika, cykl o kuzynkach Kruszewskich, cykl „Norweski dziennik”, cykl „Wampir z…”, oraz siedmiotomową serię „Oko Jelenia”. Oprócz tego, Pilipiuk ma na swoim koncie liczne książki opowiadające o przygodach wspomnianego już Wędrowycza. W 2011 r. współtworzył pierwszy w historii wydawnictwa Fabryka Słów komiks pt. Dobić dziada.

W swojej twórczości często eksperymentuje z różnymi gatunkami literackimi, łącząc elementy fantastyki, grozy, sensacji i humoru. Jego styl charakteryzuje żywa narracja, wciągająca akcja oraz niebanalne postacie. 

Fani autora z pewnością zauważyli, że Pilipiuk często wplata postacie z różnych cykli w swoje utwory – kuzynki Kraszewskie gościnnie pojawiają się w jednym z tomów Pana Samochodzika, a Jakub Wędrowycz ma swoje pięć minut także w cyklu „Kuzynki”.

W roku 2022 został uhonorowany Nagrodą Fandomu Polskiego imienia Janusza A. Zajdla za opowiadanie „Kuzynki” (w tym samym roku wyróżniono powieść Andrzeja Sapkowskiego – „Narrenturm”). Z wykształcenia jest archeologiem, a z zamiłowania regionalistą – ma na swoim koncie publikacje poświęcone historii i kulturze Wojsławic.

Awatar autora

O autorze

Agnieszka Mróz

Osoba pogrążona we własnych myślach, którą tylko nieliczni potrafią zrozumieć. Kocha książki, mangi i anime. Czytanie rozbudziło w niej miłość do pisania. Bujna wyobraźnia i uwielbienie fantastyki doprowadziły do tego, że chce zyskać moc kreowania nowych światów, w których można spotkać ulubionych bohaterów.

Stable Capital