Festiwal Fantastyki 14.06.2024 Poznań
pl
GościeGuests Kup bilet

Czy na Pyrkonie dowiemy się czegoś o tajemnicy szyfrowania? 

Jeśli zaszyfrowane tajemnice, informacje i przekazy są tym, co wydaje się Wam niezwykle ciekawe… Albo jeśli sami pragnęlibyście taki kod złamać lub, wprost przeciwnie, stworzyć, spotkania z naszymi najnowszymi Gośćmi Strefy Naukowej będą dla Was obowiązkowymi punktami programu! Centrum Szyfrów Enigma pojawi się na Pyrkonie! 

Poznajmy Centrum Szyfrów Enigma

Centrum Szyfrów Enigma jest marką Poznańskiego Centrum Dziedzictwa, instytucji kultury miasta Poznania.

Członkowie CSE to osoby prezentujące z pasją historię złamania szyfrów Enigmy przez polskich kryptologów, którzy swoją pracę rozpoczęli w Poznaniu. 

Ale to oczywiście tylko część ich działań! Opowiadają także o historii utajniania informacji na przestrzeni dziejów oraz o rozwoju świata komputerów i informatyki. 

Skupiają się również na przedstawieniu prawdziwej historii sukcesu polskich matematyków. Co więcej, upowszechniają ją i prezentują na tle wyzwań dla umysłu: historii szyfrów oraz zmian technologicznych na świecie.

Za pośrednictwem multimedialnej, interaktywnej ekspozycji przedstawiają historię złamania szyfrów maszyny Enigma przez polskich kryptologów: Mariana Rejewskiego, Henryka Zygalskiego i Jerzego Różyckiego. Upowszechniają i popularyzują historię wkładu polskich matematyków w zwycięstwo aliantów w II wojnie światowej. Pokazują także, jaki wpływ miała ta historia na kształtowanie się dzisiejszego cyfrowego świata.

Co Centrum Szyfrów Enigma szykuje dla Was podczas Pyrkonu?

Jedno jest pewne, będzie się działo! CSE ma dla Was w planie aż dwie prelekcje i warsztaty. Będziecie mogli także odwiedzić ich na stoisku! 

Joanna Maćkowiak poprowadzi prelekcję, w której opowie fascynującą historię Ady Lovelace i Charlesa Babbage’a, czyli informatycznego duetu sprzed prawie 200 lat. Zdradzi Wam też co nieco o tym, jak maszyna tkacka zaczęła rewolucję cyfrową, o starożytnych kalkulatorach (i tych, które spłonęły w tajemniczych okolicznościach) i o tym jak blisko byliśmy historii alternatywnej. Takiej, w której komputeryzacja nastąpiła sto lat wcześniej.

Prywatnie Joanna Maćkowiak to niedoszła polonistka, przewodniczka miejska i animatorka kultury. Pracuje w Centrum Szyfrów Enigma, animuje społeczności lokalne, organizuje poznańskie RPG Meet-Upy i inne wydarzenia związane z grami fabularnymi. Niezachwianie wierzy, że trzeba wyciągać nerdów z piwnicy i gamifikować kulturę.

Z kolei Mikołaj Frankowski podzieli się swoją wiedzą na temat języków rdzennych mieszkańców Ameryki, które idealnie nadawały się do szyfrowania podczas obu wojen światowych. Języki Nawahów, Czoktawów (i nie tylko), przekazywane jedynie drogą ustną, miały okazać się niemal niemożliwym do złamania szyfrem, który spędzał przeciwnikom sen z powiek. Podczas prelekcji dowiecie się o tym, jak szyfranci z różnych plemion przysłużyli się Ameryce, co czekało ich po wojnie oraz czy nadal język może posłużyć do utajniania informacji. 

O tym wszystkim opowie Mikołaj Frankowski – absolwent wydziału historycznego na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu na kierunku historia wojskowości. Pracuje w Centrum Szyfrów Enigma, gdzie chętnie odpowie nawet na najdziwniejsze pytania. Prywatnie koci tata, modelarz, a od niedawna wikipedysta. 

Te dwie prelekcje to tylko część tego, co przygotuje dla Was CSE. Będziecie mogli wziąć także udział w warsztatach z podstaw programowania, czyli zbudujmy roboty z klocków! Stworzycie podczas nich autorskie modele robotów z wykorzystaniem klocków LEGO® Education SPIKE™ Prime, a następnie, przy pomocy blokowego języka programowania, wprawicie je w ruch!

Pomoże Wam w tym Joanna Szafrańska-Senenko – absolwentka wydziału historii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wcześniej nauczycielka, obecnie specjalistka ds. edukacji w Centrum Szyfrów Enigma. Autorka warsztatów dla dzieci o tematyce kryptologicznej, a także zajęć z kodowania, programowania i robotyki. W wolnym czasie zajmuje się grafiką komputerową i malarstwem.

Centrum Szyfrów Enigma będzie miało także swoje stoisko! Dowiecie się na nim między innymi o postaciach, których historie zapisały się złotymi zgłoskami w historii kryptologii.

Prawda, że szykują się naprawdę fascynujące chwile w Strefie Naukowej?

Awatar autora

O autorze

Agnieszka Mróz

Osoba pogrążona we własnych myślach, którą tylko nieliczni potrafią zrozumieć. Kocha książki, mangi i anime. Czytanie rozbudziło w niej miłość do pisania. Bujna wyobraźnia i uwielbienie fantastyki doprowadziły do tego, że chce zyskać moc kreowania nowych światów, w których można spotkać ulubionych bohaterów.