Festiwal Fantastyki 14.06.2024 Poznań
pl
GościeGuests Kup bilet

Filmoznawcy Ada Fiłonowicz i Piotr Pomostowski odwiedzą Pyrkon!

Strefa Filmowo-Serialowa to już nieodłączna część naszego Festiwalu. Z miłą chęcią więc informujemy o wszystkich twarzach, jakie można będzie tam spotkać. A tak się składa, że  dwie z nich, to wszechstronne małżeństwo, które przyjedzie do nas, by dzielić się swoją wiedzą, aż z Wiednia!

Poznajcie Adę

Adrianna Fiłonowicz, to amerykanistka i filmoznawczyni (a jakże!). Ada jest doktorantką w Instytucie Filmu, Mediów i Sztuk Audiowizualnych na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz stażystką na Uniwersytecie Oksfordzkim. Napisała też książkę „A.I. Sztuczna Inteligencja Stevena Spielberga jako baśń magiczna” oraz wiele artykułów o tematyce baśni, fantastyki i kina amerykańskiego. Przez wiele lat prowadziła zajęcia na poznańskim filmoznawstwie, w szkołach, domach kultury i na festiwalach filmowych oraz odwiedzała polskie konwenty. Na samym Pyrkonie była prelegentką już czterokrotnie!

A teraz o Piotrze

Będzie z nią Piotr Pomostowski, który jest nie tylko doktorem filmoznawstwa i polonistą, ale też muzykiem i autorem dwóch książek – monografii „Reżyser na ścieżce dźwiękowej. Funkcje muzyki w twórczości filmowej Romana Polańskiego” (Wydawnictwo Naukowe UAM) oraz podręcznika „Muzyka w filmie” (Filmowe Wydawnictwo Wojciech Marzec).

 Z tematem muzyki filmowej jest zaznajomiony od podszewki, a jako edukator filmowy współpracował  m.in.: z Filmoteką Narodową w Warszawie. Prowadził też zajęcia w Instytucie Filmu, Mediów i Sztuk Audiowizualnych na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W Wiedniu prowadził wykłady gościnne w Instytucie Slawistyki, a także Filmu, Teatru i Mediów na Uniwersytecie Wiedeńskim i pracował w Szkole Polskiej przy Ambasadzie RP.

Jeżeli też już nie możecie się doczekać, to zapraszamy na Strefę Filmowo-Serialową! 

Awatar autora

O autorze

Natalia Wieczorek

W chwilach wolnych od studentowania wymyśla nowe pomysły, co można by ze sobą zrobić, gdzie pojechać, jak dojechać i to wszystko (oczywiście) bez planu na "kiedy". Ale przecież czas się znajdzie, prawda?