Festiwal Fantastyki 16.06.2023 Poznań
pl
ProgramLineup Kup bilet

Krewni Pyrkonu kolejny raz zaproszą konwentowiczów do pomocy innym

Krewni Pyrkonu robią wszystko, aby angażować konwentowiczów i sympatyków fantastyki w działalność charytatywną, zaś ich głównym celem  jest zbieranie krwi i rejestracja potencjalnych dawców szpiku w czasie Festiwalu Fantastyki Pyrkon. Od rozpoczęcia swojej działalności udało im się zebrać około 350 litrów krwi i zarejestrować 211 potencjalnych dawców szpiku.

krewni pyrkonu, pyrkon, krew, krwiodawstwo, konwent, poznań, akcja, Magdalena Matuszewska, Złodzieje Dusz

Fot. Magdalena Matuszewska / Złodzieje Dusz (https://www.facebook.com/ZlodziejeDusz/?fref=ts)

Krewni Pyrkonu narodzili się w 2009 roku. Własnie wtedy Piotr Woś, jeden z organizatorów Pyrkonu, oddając krew w poznańskiej Regionalnej Stacji Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, w czasie rozmowy z siedzącym obok dawcą, dowiedział się, że ten również jest uczestniczącym w konwentach fanem fantastyki. Krótka wymiana zdań wystarczyła, aby jeszcze tego samego dnia rozpocząć przygotowania do przyjazdu i postoju krwiobusu w czasie kolejnej edycji poznańskiego konwentu. Na sam początek tylko jednego, zbierającego krew w czasie soboty, najbardziej ruchliwego dnia Pyrkonu.

Od tego czasu Krewni nieustannie działają na rzecz zwiększenia zakresu swojej działalności. W 2013 roku rozpoczęli rejestrację potencjalnych dawców szpiku, od 2017 roku zdecydowali się prowadzić swoją działalność także poza Pyrkonem i dzięki temu wraz z firmą Rebel oraz innymi darczyńcami pomogli spełnić marzenie Weroniki, podopiecznej fundacji Mam Marzenie, wsparli książką, na której autograf złożył Dmitry Glukhovsky, aukcję mającą na celu zebranie funduszy na protezę dla Sonii Kwiecińskiej oraz odwiedzili w Mikołajki dzieci ze szpitala onkologicznego, wręczając im paczki z grami i puzzlami.

krewni pyrkonu, pyrkon, krew, krwiodawstwo, konwent, poznań, akcja, vader, cosplay, ludzie pustyni, krwiobus Dzięki wsparciu Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, które zapewnia sprzęt oraz personel do realizacji zbiórki w czasie konwentu, pomaga promować wydarzenie i dodaje od siebie gadżety dla dawców, w czasie zeszłorocznego Pyrkonu udało się umieścić na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odpowiadający wielkością 3 krwiobusom namiot, który przez wszystkie 3 dni trwania Pyrkonu był dostępny dla miłośników fantastyki, którzy chcieli pomóc innym. Z pomocą Drużyny Szpiku oraz Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA-Poland udało się zachęcić do uczestnictwa w akcji 207 osób, które oddało łącznie 91,74 litrów krwi.