Festiwal Fantastyki 14.06.2024 Poznań
pl
GościeGuests Kup bilet

Luke Crane – Gość Pyrkonu 2024 pokaże, jak łamać schematy i tworzyć gry RPG

Naturalistyczne, nietuzinkowe, niecodzienne – w taki sposób określa się dzieła, które wyszły spod pióra Luke’a Crane’a. Nasz tegoroczny gość pojawi się na Strefie RPG i pokaże, jak zmiana myślenia o projektowaniu mechanik gier fabularnych może wpłynąć na sposób przeżywania rozgrywki.

Nikt nie spodziewa się Mysiej Straży!

Luke Crane już w młodości dał się wciągnąć do świata gier fabularnych.

W 2002 roku postanowił opublikować swój pierwszy, własny system RPG pod nazwą The Burning Wheel, który składał się z dwóch tomów – podręcznika opisującego zasady rozgrywki oraz przewodnika po tworzeniu postaci. Jego debiut odbił się szerokim echem w świecie gier fabularnych, za sprawą sposobu, w jaki przekonania i moralność postaci graczy wpływają na rozwój akcji. W ciągu następnych dwudziestu lat spod pióra naszego gościa wyszło również kilka innych systemów, wliczając w to Burning Empires, FreeMarket, Torchbearer, Inheritance, Miseries & Misfortunes oraz Mouse Guard, znaną w Polsce pod tytułem Mysia Straż.

Ostatnia z wymienionych gier zasługuje na szczególną uwagę. Została ona trzykrotną “srebrną zwyciężczynią” podczas rozdania nagród “ENNIE”, wygrała “Origins Awards” w kategorii “najlepsza gra RPG” oraz była nominowana do nagrody “Diana Jones” za “najlepszą grę RPG”. Nic zatem dziwnego, że Mysia Straż doczekała się również polskiej dystrybucji, którą zrealizowało wydawnictwo Cube Factory of Ideas.

Spotkajcie Luke’a podczas Pyrkonu 2024!

Interesuje was proces powstawania gier RPG? Lubicie eksperymentować z zasadami albo tworzyć nowe rozwiązania? Może graliście w jedną z gier której autorem jest nasz gość? Koniecznie spotkajcie się z nim podczas tegorocznej edycji Pyrkonu w Strefie RPG!

Awatar autora

O autorze

Szymon Nowaczyk

Z wykształcenia technik weterynarii, z braku laku – student informatyki. Torturuje swoich bliskich godzinnymi wykładami o obskurnych szczegółach lore Warhammera 40 000. Od jego ogłuszającej paplaniny i basowego śmiechu trzęsą się posadzki. Na konwentach spotkacie go niemal wyłącznie przy stołach z grami planszowymi i bitewnymi.