Festiwal Fantastyki 14.06.2024 Poznań
pl
GościeGuests Kup bilet

Pod ZNAKiem historii: trzech autorów Wydawnictwa ZNAK Horyzont odwiedzi Strefę Naukową na Pyrkonie 2024!

Mówi się o tym, że historia lubi się powtarzać, ale – możecie być pewni – tego u nas jeszcze nie było! Trzech autorów książek historycznych – Michael Morys-Twarowski, Tomasz Bonek i Jacek Radzymiński – będzie gośćmi Strefy Naukowej na tegorocznym Pyrkonie. A wszystko dzięki współpracy z Wydawnictwem ZNAK Horyzont! 

Michael Morys-Twarowski

Autor książek historycznych. W Barbarice (2023) przedstawił historię terenów dzisiejszej Polski od I do X wieku, Dzieje Księstwa Cieszyńskiego (2023) to opowieść o niezwykłej krainie w środku Europy, a karierę pisarską zaczął od swoistej trylogii, na którą złożyły się bestsellerowe Polskie imperium (2016), Narodziny potęgi. Wszystkie podboje Bolesława Chrobrego (2017) i Przedmurze cywilizacji (2019).

Absolwent prawa i amerykanistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, na tej samej uczelni obronił doktorat z historii. W dorobku ma ponad 100 publikacji naukowych oraz scenariusz „cebulowesternu” Pomścić Janka Muzykanta, który w 2022 roku znalazł się w finale prestiżowego konkursu scenopisarskiego Script Pro.

Tomasz Bonek

To pisarz non-fiction, autor bestsellerowych reportaży podróżniczych i historycznych o tajemnicach z czasów II wojny światowej. Współtwórca sukcesu, wieloletni redaktor naczelny i dyrektor wydawniczy dwóch największych w Polsce portali biznesowych: Money.pl i Business Insider Polska.

Związany z Wydawnictwem Znak, które wydaje jego książki, m.in.: Demony śmierci. Zbrodniarze z Gross-Rosen, Chemia śmierci. Zbrodnie w najtajniejszym obozie III Rzeszy, Zaginione złoto Hitlera. Bezpieka PRL na tropie złota Festung Breslau, Ludzie na mydło. Mit, w który uwierzyliśmy.

Jacek Radzymiński

Jacek Radzymiński, z wykształcenia historyk, z zawodu edukator i popularyzator historii. Zajmuje się postrzeganiem śmierci i zjawisk nadprzyrodzonych w dawnych wiekach. Prowadzi fanpejdż “Mówi Wieko” prawdopodobnie jedyny tak dogłębnie opisujący temat martwych dzieci w (nie tylko) polskim internecie.

Współzałożyciel Zgróz – polskiego projektu wydającego dodatki do Zewu Cthulhu w ramach Miskatonic Repository. Publikował na łamach “Fantomu”, “Skarpy warszawskiej” i “OkoLicy Strachu”. W 2017 roku zadebiutował zbiorem opowiadań Rozeznanie duchów.

Tego jeszcze nie było!

Wszystkich zaproszonych we współpracy z Wydawnictwem ZNAK Horyzont autorów niewątpliwie łączy pasja do historii – mogą ich interesować różne jej okresy, ale nie da się ukryć, że ich zainteresowanie przeszłością jest niezwykle silne. O tym jak bardzo, przekonacie się już na nadchodzącym Pyrkonie! 

Każdy z gości poprowadzi w Strefie Naukowej prelekcję i – możecie być pewni – różnorodność tematów, jakie poruszą w swoich punktach programu sprawi, że każdy znajdzie tu coś interesującego dla siebie! Tomasz Bonek zabierze Was do czasów II wojny światowej i opowie o wydarzeniach tak mrocznych, że dzisiaj trudno w nie uwierzyć. Jacek Radzymiński poinstruuje Was zaś jak (nie) denerwować zmarłego i jak postępować ze zwłokami w domu i w drodze na pogrzeb według XIX-wiecznej etnografii. Jeśli zaś chcecie dowiedzieć się jak stosować schemat Podróży Bohatera, aby opowiadać porywające historie (na przykładzie Luke’a Skywalkera, Simby, Vincent Vegi i Władysława Łokietka), to koniecznie wybierzcie się na punkt programu prowadzony przez Michaela Morysa-Twarowskiego. 

To jak? Z kim widzimy się na prelekcjach? 

Awatar autora

O autorze

Martyna Halbiniak

Twierdzi, że nie śpi, bo sen jest świetnym substytutem kawy dla ludzi, którzy mają nadmiar wolnego czasu. Jest też zdania, że czekolada nie pyta - ona po prostu rozumie. Wieczna studentka z wrodzoną niechęcią do dorosłości, bo lubi się ze swoim wewnętrznym nerdem... tfu, dzieckiem. Z zapałem godnym lepszej sprawy przetwarza kawę na literki. Lubi rodzynki w serniczku i cynamon w jabłeczniku.