https://aptekasupervita.pl/

Festiwal Fantastyki 13-15.06.2025 Poznań
pl
Goście Kup bilet

Stable Capital

Strefa Naukowa ponownie zauroczy Was swoimi atrakcjami! Tego nie możecie przegapić za żadne skarby! 

Nie od dziś wiadomo, że granica oddzielająca fantastykę od nauki jest zaskakująco cienka, a – z odpowiedniej perspektywy – bywa też płynna. Jest na Pyrkonie takie miejsce, w którym dostrzeżecie to gołym okiem. Strefa Naukowa, bo o niej mowa, także i w tym roku przygotowała dla Pyrkonowiczów całe przestworza atrakcji! Tegorocznym partnerem Strefy Naukowej są Uniwersytety WSB Merito (wcześniej Wyższe Szkoły Bankowe). Jeśli więc chcecie dowiedzieć się jak uciekać przed fake newsami, co zrobić, aby nie zdenerwować zmarłego lub poszerzyć swoją wiedzę na temat pracy psów asystujących, to Strefa Naukowa czeka właśnie na Was! 

Partnerem Strefy Naukowej są Uniwersytety WSB Merito

(wcześniej Wyższe Szkoły Bankowe)

Gwiazdy i ich konstelacje w Strefie Naukowej! 

Jeśli myślicie, że w Strefie Naukowej czeka na wszystkich uczestników ogrom interesujących punktów programu, to… macie rację! Także w tym roku zaprosiliśmy dla Was ogrom znamienitych gości – naukowców oraz popularyzatorów nauki – którzy w łatwy do zrozumienia sposób przekażą Wam swoją wiedzę. Bądźcie pewni, że nie zabraknie fascynujących i wciągających wykładów, które odpowiedzą na nurtujące Was pytania (także te, jakich nie byliście nawet świadomi!).

Tegorocznym gościem fenomenalnej Strefy Naukowej będzie między innymi prof. Andrzej Dragan – autor dwóch książek i kilkudziesięciu artykułów naukowych, a także uznany i nagradzany fotograf, a także twórca fotograficznego Efektu Dragana. Ponownie zjawi się też Mikołaj Kołyszko, twórca Podcastu Religioznawczego. Z kolei dr Dawid Myśliwiec, twórca kanału Naukowy Bełkot, poruszy temat tego, jak scancellować geniusza oraz co się dzieje, gdy naukowcy za sobą nie przepadają. 

Tajniki wojennego urbexu zdradzą twórcy portalu Napromieniowani.pl – Krystian Machnik i Rafał Ambroziak – znający tereny Czarnobyla tak dobrze, jak własną kieszeń. O tym jak zaczął się wszechświat (czyli o Wielkim Wybuchu i teoriach alternatywnych) opowie Wam Piotr Kosek, twórca kanału Astrofaza. A jeśli interesują Was tajniki pracy polarnika, to z całego serca zapraszamy na punkty programu Dagmary Bożek, która chętnie uchyli przed Pyrkonowiczami rąbka tajemnicy.

Nie zabraknie także gości, którzy pojawią się w dwóch Strefach – nie tylko Naukowej, ale również Literackiej. Jedną z takich osób jest Jaga Moder (możecie ją kojarzyć z social mediów jako Legendystkę), która w Strefie Naukowej powie to i owo na temat trujących roślin w folklorze i legendach. Drugą zaś jest dr Filip Taterka, który w Strefie Naukowej opowie o magii w starożytnym Egipcie. 

Dodatkowo, dzięki współpracy z wydawnictwem ZNAK Horyzont, na tegorocznym Pyrkonie pojawi się trzech autorów książek historycznych: Michael Morys-Twarowski, Tomasz Bonek i Jacek Radzymiński. Każdy z gości poprowadzi w Strefie Naukowej prelekcję i – możecie być pewni – różnorodność tematów, jakie poruszą w swoich punktach programu sprawi, że każdy znajdzie tu coś interesującego dla siebie! 

Wiemy… brzmi intrygująco! I pewnie zabrzmi to strasznie sztampowo, ale – możecie wierzyć nam na słowo! – to właściwie wierzchołek góry lodowej, bo na tegoroczny Pyrkon zaprosiliśmy jeszcze wielu innych znakomitych gości. Nie wymieniliśmy ich tu zaś jedynie przez wzgląd na brak miejsca oraz na to, że wszystkich ich znajdziecie na podstronie z opublikowanymi gośćmi tegorocznego Festiwalu Fantastyki Pyrkon! 

Wiele innych atrakcji! 

Stacja Nauka oraz Stoiska Naukowe

Stacja Nauka to już stałe miejsce na mapie Strefy Naukowej. To tu możecie spotkać się i porozmawiać z zaproszonymi przez nas gośćmi oraz prelegentami – specjalistami z najróżniejszych gałęzi nauki. Jeśli po prelekcji wciąż nurtują Was przeróżne pytania, a z jakiegoś powodu nie zadaliście ich podczas wykładu, to teraz będziecie mieć idealną sposobność, by zamienić kilka słów z prowadzącym, rozwiewając Wasze wątpliwości oraz poszerzając swoją wiedzę z interesującej Was dziedziny. 

Tuż obok Stacji znajdziecie dwa stoiska naukowe. Jedno z nich od Centrum Szyfrów Enigma – jego członkowie bowiem nie tylko poprowadzą dwie prelekcje w Strefie, ale także chcą przygotować miejsce, gdzie mogą między innymi przedstawić Wam postacie, które zapisały się złotymi zgłoskami w historii kryptologii. Ze swoim stoiskiem pojawi się również Stowarzyszenie Demagog, zajmujące się walką z fałszywymi informacjami, wszechobecną dezinformacją oraz dostarczaniem nam rzetelnych, bezstronnych i sprawdzonych wieści. 

Huta Miedzi

Zapewne pamiętacie ją z zeszłych lat i… tak, Huta Miedzi pojawi się także na tegorocznym Pyrkonie, aby ponownie zrobić furorę! W Hucie Miedzi sprawdzicie się podczas pracy w mini-kamieniołomie, spróbujecie wytopić miedź oraz brąz przy pomocy prostego pieca hutniczego, a także nauczycie się tworzyć miedzianą biżuterię, która ucieszy każdą prawdziwą sroczkę! 

Heweliusze Nauki oraz Science Busking

Jeśli marzycie o tym, aby móc dotknąć nauki i na własne oczy obserwować przeróżne eksperymenty naukowe, to mamy dla Was świetną wiadomość! Na tegorocznym Pyrkonie pojawią się Heweliusze Nauki, którzy poprowadzą pokazy Science Buskingu i dwa pokazy naukowe w Sali Ziemi.

Science Busking to tak zwane Kuglarstwo Naukowe (busker to z angielskiego artysta uliczny, a kuglarzami z kolei byli, a nawet nadal są, wędrowni artyści, którzy bawili publikę sztuczkami uchodzącymi za magiczne). Łatwo się domyślić, że w Science Buskingu jednym z najważniejszych elementów pokazu jest nawiązanie kontaktu z publicznością i zaproszenie jej do współudziału. Heweliusze Nauki do swoich występów używają prostych rekwizytów i wykonują z publiką łatwe doświadczenia, które jednak potrafią przynieść bardzo ciekawe wyniki. 

Dostępny Pyrkon, czyli Pyrkon dla każdego!

Na tegorocznym Pyrkonie – w ramach akcji “Dostępny Pyrkon” – Strefa Naukowa zabierze Was w edukacyjną podróż, podczas której będziecie mieli szansę spojrzeć na świat oczami osób z niepełnosprawnościami. To wyjątkowa okazja do zrozumienia, jakie wyzwania stawia przed nimi życie oraz jak niezwykle kreatywni i silni są ludzie radzący sobie z różnymi niepełnosprawnościami. 

Czeka na Was nie tylko prelekcja prowadzona przez przedstawicieli Fundacji Labrador, ale także warsztaty z języka migowego i kultury głuchych przygotowana w ramach współpracy z Towarzystwem Osób Niesłyszących „TON”. Nie możecie też przegapić stoiska przygotowanego przez członków Niewidzialnej Ulicy. Niewidzialną Ulicę kreują osoby niewidome oraz z dysfunkcją wzroku i to one oprowadzają wszystkich zainteresowanych po ekspozycji, wprowadzając odwiedzających w świat, który poznawać można wszystkimi zmysłami… z wyjątkiem wzroku. Członkowie Niewidzialnej Ulicy przygotowują także „Spektakl w Ciemności” pt. Dzięcioł polinezyjski.

To musicie zobaczyć na własne oczy i poczuć na własnej skórze! 

Trzeba przyznać, że Strefa Naukowa – jak co roku! – gwarantuje wszystkim Pyrkonowiczom całą masę arcyciekawych i pasjonujących punktów programu. Będzie tu wszystko, od fascynujących prelekcji i paneli, przez pokazy naukowe, aż po możliwość spojrzenia na świat z perspektywy, z której do tej pory nie mieliście okazji rzucić na niego okiem. Mało tego, w tym roku po raz pierwszy Strefa Naukowa zbija piątkę ze Strefą Warsztatową i razem szykują dla Was kilka naprawdę ciekawych warsztatów! 

To… kto wraz z nami przekona się na własnej skórze, że granica między fantastyką a nauką jest bardzo cienka a magię od przeróżnych eksperymentów różni prawdopodobnie jedynie poziom naszej wiedzy?

Awatar autora

O autorze

Martyna Halbiniak

Twierdzi, że nie śpi, bo sen jest świetnym substytutem kawy dla ludzi, którzy mają nadmiar wolnego czasu. Jest też zdania, że czekolada nie pyta - ona po prostu rozumie. Wieczna studentka z wrodzoną niechęcią do dorosłości, bo lubi się ze swoim wewnętrznym nerdem... tfu, dzieckiem. Z zapałem godnym lepszej sprawy przetwarza kawę na literki. Lubi rodzynki w serniczku i cynamon w jabłeczniku.

Stable Capital