Festiwal Fantastyki 14.06.2024 Poznań
pl
GościeGuests Kup bilet

Strona główna » Gród Inicjatyw Fanowskich

Gród Inicjatyw Fanowskich

Gród Inicjatyw Fanowskich to miejsce, gdzie poznacie organizacje, stowarzyszenia, konwenty, firmy, grupy – po prostu wszelkiego rodzaju inicjatywy związane z ogólnie pojętą fantastyką!

Znajdziecie tu wszystko, od małych grup fanowskich, przez konwenty i larpy, po taniec z ogniem i kierunki uniwersyteckie związane z fantastyką. Każda z grup zapewnia różne atrakcje, które przybliżą Wam, czym dana organizacja się zajmuje – nie będziecie się więc nudzić!

orkon, pyrkon, strefa fantastycznych inicjatyw, inicjatywy, konwenty, fantasy polska, żupan, szlachta

START FORMULARZA ZGŁOSZENIOWEGO

Wspólnymi siłami tworzycie konwent? Działacie non-profit na rzecz szerzenia fantastyki? A może organizujecie inną fantastyczną inicjatywę? Jeśli na jedno z tych pytań odpowiedziałeś twierdząco, to niezawodny znak, że… nie jesteś mugolem! Koniecznie więc zapoznaj się z regulaminem Grodu Inicjatyw Fanowskich i wypełnij formularz zgłoszeniowy. Wybrane grupy otrzymają wejściówki na Pyrkon oraz stoisko do zagospodarowania. Nie zwlekajcie, nie ma na co czekać! 


REGULAMIN GRODU INICJATYW FANOWSKICH 2024

Wypełnij formularz i dołącz do Grodu Inicjatyw Fanowskich


W Grodzie Inicjatyw Fanowskich na Pyrkonie 2023 pojawili się między innymi:

Strefa Star Trek

Zgarnijcie swoich znajomych i odwiedźcie wioskę Klingońską na planecie Qo’nos! Poczujcie się jak Kahless siedząc na tradycyjnym klingońskim tronie, zaśpiewajcie pieśni ku chwale najlepszego i największego wojownika Klingonów.

Wstąpcie też do pobliskiej Bazy Gwiezdnej Floty. Zapoznajcie się z wartościami i zasadami oraz zobaczcie wyjątkową galerię statków Floty!

Weźcie udział we wspólnym śpiewaniu pieśni klingońskich w piątek i sobotę o godzinie 18:00!

Dodatkowo na Strefie Star Trek przygotowane zostały specjalne atrakcje dla dzieci! Animacje odbędą się w sobotę i niedzielę rano od otwarcia stoiska.

  • Pierwsza grupa to dzieci w wieku 5-7 lat: zabawa nadzorowana, prace plastyczne. 
  • Druga grupa to dzieci w wieku 8+. 

Przewidziane zostały następujące atrakcje: kosmiczne łamigłówki, budowanie planet/statków kosmicznych z masy solnej, kosmiczne zabawy sensoryczne (ciecz nienewtonowska – odgadywanie co to za przedmiot ukryty w pudełku lub worku tylko po dotyku), puzzle z motywem kosmicznym.

Nie zwlekajcie i przyjdźcie pogadać o Treku – Zespół tej Strefy przygotował dla Was pogadanki o ich ulubionych motywach i ciekawych zagadnieniach związanych z serialami i filmami.

Klub Kregulec

Klub Kregulec to działające od 2017 na terenie Jastrzębia- Zdroju i okolic zrzeszenie miłośników gier planszowych i elektronicznych, fantastyki, kultury Dalekiego Wschodu oraz szeroko pojętej pop-kultury. W ich „Zakątku Hrabiego Kregulca” każdy uczestnik może zrelaksować się w wygodnej strefie wypoczynku przy kominku z książką bądź komiksem, a do tego napić się ciepłej herbaty czy podjąć się zadań zlecanych przez służbę Hrabiego Kregulca… i wiele więcej.

Rejects: The Trial

Przenieście się do cyberpunkowego świata z musicalu Rejects i sprawdźcie się w roli edgerunnera. Zachęcamy do udziału drużyny do 5 osób. Czekają na Was zadania, które sprawdzą, czy dołączycie do ekipy legendardego fixera. Czy uda wam się sprostać wymaganiom i dostać intratne zlecenie?

Przyjdźcie na stoisko Rejects w Strefie Inicjatyw Fantastycznych i zajrzyjcie do cyberpunkowego świata, który przenika przestrzeń Pyrkonu. Dotknijcie technologii, odwiedźcie klinikę ripperdoca i inne klimatyczne lokacje. Spotkajcie netrunnera, gangsterów, handlarzy organów i słynnego fixera. Pokonajcie przeszkody online, wybierzcie własną ścieżkę i zrealizujcie zadania w realu. Gra potrwa około godzinę.

Dołączcie do gry w sobotę między godziną 11 a 19, żeby doświadczyć jej w pełni. Część doświadczeń dostępna będzie także poza wyznaczonymi godzinami trwania gry i w pozostałe dni Pyrkonu. Zapraszamy!

Chcecie dowiedzieć się więcej o Rejects? 

Rejects to rapowy koncept album/musical audio, którego pomysłodawcą, twórcą i producentem jest Maro – jeden z autorów muzyki do gry Cyberpunk 2077. Fabuła skupia się wokół różnych aspektów cyberpunkowego świata (wojny gangów, handel bronią, organami, cyborgi i sztuczna inteligencja etc) z perspektywy fixera, który załatwiając kolejne zadania spotyka różne charakterystyczne persony (w których wcielają się zaproszeni do udziału artyści z całego świata).

Stowarzyszenie Topory

W Grodzie Inicjatyw Fanowskich spotkacie Stowarzyszenie Topory. Ta dynamiczna grupa objęła sobie za cel popularyzację fantastyki i gier RPG, dlatego w odwiedzinach u nich nie zabraknie zabawy przy konkursach, prelekcjach i oczywiście sesjach role-play.

Orkon – Konwent Larpów Terenowych

Wszystko zaczęło się w 1991 roku, kiedy krakowski Klub Miłośników Fantastyki SCAS postanowił zorganizować grę na żywo. Gra odbyła się we wrześniu i trwała 1 dzień – to był pierwszy Orkon, najstarszy polski i jeden z najstarszych na świecie konwent larpów terenowych.

Orkon to kilkanaście larpów – w tym roku 17, w tym trzy dwudniowe i trzydniowa Gra Główna, której świat jest kontynuowany od 31 lat – oraz inne atrakcje (warsztaty, koncerty itd.), a to wszystko w pięknej scenerii Jury Krakowsko-Częstochowskiej.

Orkonują już 331 dni, a przez konwent przewinęły się setki osób – wiele z nich zaczynało z nimi swoją przygodę larpową, niektórzy nadal wracają, a cały czas przyjeżdżają nowi. Na Orkonie można spotkać ludzi w różnym wieku, różnych zajęć i zawodów, bo okazuje się, że spędzenie dwóch tygodni z widywanymi (niekiedy) raz do roku znajomymi i oderwanie od codzienności, mieszkanie pod namiotem i granie w gry terenowe to nie tylko domena młodych ludzi.

Larpunk

Larpunk

Stowarzyszenie Larpunk jest organizacją zawiązaną w 2022 roku przez i dla młodych larpowców. Jej członkowie prowadzą larpy w wielu miastach Polski (Łódź, Szczecin, Poznań, Bielsko-Biała, Wrocław, Gdańsk), pojawiają się na wielu wydarzeniach, takich jak właśnie Pyrkon, Arycon czy Kapitularz, oraz organizują własny festiwal larpowy LUFA. Już rok temu na Pyrkonie stanowili trzon larpowy i ufają, że w tym roku tylko podniosą poprzeczkę. Na ich terenie zagracie w larpy pokazowe, dzięki którym zbadacie, czy taka forma rozrywki sprawia Wam radość.

Fantastyczny Uniwersytet Adama Mickiewicza

Odwiedźcie wioskę przygotowaną przez pracowników Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu z myślą o promocji nauki z fantastyką w tle!  

W Fantastycznym Uniwersytecie porozmawiacie i podyskutujecie z naukowcami z różnych dziedzin i co najważniejsze zobaczycie mnóstwo atrakcji przygotowanych specjalnie dla Was.    

Lubicie gry planszowe? Ha! Taki żarcik. W końcu jesteśmy na Pyrkonie. Biblioteki Jednostek Organizacyjnych UAM przygotowały dla was miejsce, gdzie zagracie w starożytne gry planszowe, takie jak Ludus Latrunculorum, Hnefatafl, Szachy wraz z opisem zasad, Chaturanga i Backgammon. Tuż obok znajdzie się przygotowana czytelnia z miejscem relaksu, gdzie przeczytacie artykuły naukowe, które będą inspiracją dla każdego fana fantastyki.

Zakład Kartografii i Geomatematyki na Wydziale Nauk Geograficznych i Geologicznych zaskoczy Was tym, jak wiele danych i analiz naukowcy dostarczają twórcom map w grach video.

Drużyna doktorska z Centrum Zaawansowanych Technologii UAM ujawni Wam wszystkie (no, prawie wszystkie) sekrety związane z drukiem 3D, tym „plastikowym”, jak i biodrukiem! 

Wydział Archeologii przygotował dla was (re)kontrukcje bazy archeologicznej, gdzie badania obrały tajemniczy bieg wydarzeń. Dzięki temu zobaczycie jak można kreować historię na podstawie artefaktów archeologicznych.

Reprezentanci Wydziału Historii pokażą Wam, że historia to nie tylko nauka dat na pamięć.    

Za projektem stoją Jakub Wojtczak i Mateusz Frankiewicz jako koordynatorzy z ramienia Wydziału Historii UAM.

Stoisko Kapitularzowo – Polconowo – Zajdlowe

Tegoroczna edycja Kapitularzu odbędzie się w przestronnym budynku Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Łódzkiego, w dniach 1-3 września 2023. Hasło przewodnie, czyli „Nowa wspaniała planeta – pozytywne wizje przyszłości”, odzwierciedla zaangażowanie organizacji w budowanie pozytywnych społeczności i kulturę uczestnictwa. Pokażą, że poprzez nasze pasje i zainteresowania możemy naprawdę wpływać na świat wokół nas!

Koniecznie odwiedźcie ich stoisko, aby spędzić czas z pasjonatami fantastyki, podzielić się swoimi zainteresowaniami i inspiracjami, a także nawiązać nowe znajomości!