Festiwal Fantastyki 13-15.06.2025 Poznań
pl
Goście Kup bilet

Strona główna » Konkurs „Fantastycznie Utalentowani”

Konkurs „Fantastycznie Utalentowani”

Konkurs „Fantastycznie Utalentowani” to wyjątkowe wydarzenie organizowane przez Festiwal Fantastyki Pyrkon. Jego celem jest promowanie dobrej polskiej literatury obejmującej takie gatunki jak fantasy, science-fiction, literatura grozy czy paranormal. Podczas gali rozdania nagród na Festiwalu, a także dzięki naszym social mediom, możemy pokazać szerszej publiczności debiutujących lub mniej znanych autorów na polskiej scenie pisarskiej. Jest to dla nich idealna okazja, by zaprezentować miłośnikom fantastyki siebie i swoje książki. Podczas każdej edycji Pyrkonu udział w plebiscycie będą mogli wziąć autorzy tworzący w różnych gałęziach fantastyki.

Akcja „Krewni Pyrkonu”

Pyrkon 2025

Szykujemy Pyrkon 2025!

Akcja „Krewni Pyrkonu”

Fantastyczne inicjatywy

Następny post
Następny post

Warunki przystąpienia do Konkursu „Fantastycznie Utalentowani

Niezmierzone pokłady fantazji przesiąkające w umysły i serca kreatywnych dusz tworzących z pasją w przeróżnych dziedzinach literatury, zmotywowały nas do stworzenia tego plebiscytu, by móc przedstawić naszej wspaniałej społeczności pasjonatów fantastyki, nowych i jeszcze nieznanych Fantastycznie Utalentowanych.

Warunki uczestnictwa w Konkursie „Fantastycznie Utalentowani” są proste i przystępne – zgłoszenie do konkursu może odbyć się dwoma ścieżkami. To Wy, autorzy, możecie zgłosić swoje publikacje do konkursu. Może to także zrobić wydawnictwo, które odpowiada za wydanie Waszej książki.

Wszystkie zgłoszenia dotyczące pierwszej edycji konkursu przyjmowane będą od 1 stycznia 2024 roku do 31 grudnia 2024 roku, a uwzględniane będą tylko książki wydane w bieżącym roku.

Liczba laureatów zostanie ustalona przez komisję konkursową w drugiej połowie lutego 2025 roku. Dodatkowo na kanałach Pyrkonu zostanie ogłoszony plebiscyt na nagrodę Pyrkonowiczów (około marca 2025).

Autor projektu statuetek: Robert Tomak

W styczniu nastąpi głosowanie kapituły na laureatów. Jury wybierze wtedy 4-6 tytułów, które zostaną w lutym przedstawione Pyrkonowiczom i poddane pod ich głosowanie na nagrodę publiczności. 

Na tym nie koniec. Podczas Pyrkonu odbędzie się również Gala, w czasie której zostaną wręczone statuetki dla zwycięzców Konkursu „Fantastycznie Utalentowani”, co będzie świetną okazją dla Was, aby pokazać się szerszej publiczności.

W  pierwszej jak i drugiej edycji konkursu, skoncentrowaliśmy się na fantastycznej literaturze skierowanej raczej do dorosłego czytelnika. W trzeciej edycji, do której nabór ruszy w marcu 2025 rozszerzamy nasze zainteresowania o fantastyczną literaturę dziecięcą i młodzieżową oraz o fantastyczny komiks.

Wszelkie potrzebne informacje o Konkursie „Fantastycznie Utalentowani” znajdziecie w jego REGULAMINIE.

Zatem jeżeli jesteś autorem fantastyki i marzysz o tym, aby Twoje dzieło znalazło się na liście fantastycznie utalentowanych twórców, to Konkurs „Fantastycznie Utalentowani” to świetna okazja, aby rozpocząć swoją literacką karierę lub zdobyć uznanie dla swoich dotychczasowych osiągnięć. Zachęcamy do zapoznania się z regulaminem konkursu i do udziału w tej fascynującej przygodzie!

Poznaj nasze Jury

Jury

SPECJALNE ZDOLNOŚCI:
+10 DO OSTROŚCI PAZURÓW, jeśli ktoś źle traktuje książki – dosłownie i w przenośni.

 

BIO:
Przebudzona przed ponad 40 wiekami w ruinach zapomnianej biblioteki bardzo szybko odkryła, że do szczęścia wystarczają jej książki, a sama krew jest mocno przereklamowana, bo to kawa jest zaiste nektarem bogów.
Nienawidzi poranków, które uważa za stworzone tylko po to by musieć przerwać pasjonującą lekturę, a uspokaja się dopiero po konkretnej dawce kofeiny z mlekiem bez cukru.
W wolnych chwilach relaksuje się słuchając podcastów true crime i układając wielotysięczne puzzle.
Kocha piekielne upały, fałszować po nocach do księżyca i swojego przeuroczego owczarka szkockiego.

SPECJALNE ZDOLNOŚCI:
+10 DO MAGII WODY, jeśli w okolicy znajduje się Autor.

 

BIO:
Prastara rasa wodno – lądowa, świetnie zasymilowana z ludźmi.
Lud to bardzo spokojny, miły i układny. Często wykonujący zawody księgowych czy bibliotekarek, a czasami nawet obydwa na raz.
Niech was nie zwiedzie jej pozorna nieśmiałość, kiedy ktoś zagraża jej ukochanym książkom, staje się niebywale groźna i krwiożercza.
Kiedy nie czyta książek, co zdarza się bardzo rzadko, rozmyśla nad strategiami promowania czytelnictwa.
Kolekcjonerka znaczków turystycznych, fanka teatrów muzycznych i puzzli.

SPECJALNE ZDOLNOŚCI:
KSIĘGA PAMIĘCI – każda przeczytana książka na zawsze zostaje częścią jej pamięci.

 

BIO:
Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują na to, że zaprzedała duszę diabłu, w efekcie tego klątwami i urokami rzuca z wprawą godną znacznie lepszej sprawy.
Najchętniej zamieszkałaby na odludziu, w domku na kurzej nóżce, aby w spokoju wertować kolejne fantastyczne woluminy i poznawać nowe historie. Kocha książki oraz rozmowy o nich. Bliska jej sercu jest idea promowania czytelnictwa.  Nie stroni od wyrażania swoich opinii o przeczytanych lekturach, publikując recenzje na kilku portalach internetowych.
Wyznaje zasadę, że czekolada nie pyta, ona rozumie, a sen jest świetnym substytutem kawy.
Słowo pisane jest jej bliskie – zawodowo przetwarza kawę na literki.

SPECJALNE ZDOLNOŚCI:
AURA UŚMIECHU – jego Aura dodaje jego sojusznikom, wytrwałości np. w poszukiwaniach wyjątkowych talentów.

 

BIO:
Urodzony w 1975 w szlachetnym grodzie Gdańsku, nasz niezwykły Paladyn, od lat zaklęty jest w magicznym świecie książek i woluminów. W swoich młodszych latach, po studiach, wyśmienicie posługiwał się łaciną i starogreckim – prawdziwy mag w tłumaczeniu starożytnych tajemnic Aleksandra Wielkiego.
Aktualnie. przez prawie dwie dekady, przewodzi zastępom redaktorów, promotorów i specjalistów w Wydawnictwach. Jego serce pozostaje wierne literaturze historycznej, science fiction oraz fantasy.
Zawsze z uśmiechem na twarzy i bajeczną opowieścią na ustach, Wesoły Paladyn prowadzi pielgrzymów przez labirynty edukacji oraz wirtualne krainy. Jego radość z odkrywania nowych historii sprawia, że  nawet najmroczniejsze zakamarki literatury stają się pełne kolorytu.

 

SPECJALNE ZDOLNOŚCI:
+5 do SPOSTRZEGAWCZOŚCI – Radar w oczach do wykrywania literówek i błędów

BIO:
Oficjalnie rocznik 1987. Nieoficjalne, któż to wie? Niejednego wędrowca zmyliły już jej niewinny
wygląd i błękitne oczy… W zanadrzu trzyma zawsze wiedzę z ton przeczytanych książek i nie
zawaha się, aby jej użyć.
Wysoko funkcjonująca introwertyczka. Przed kawą nie podchodzić, bo ugryzie. Książki połyka
raczej na czytniku, bo czyta za szybko, żeby taszczyć ze sobą papierowe grube księgi.
Najlepiej czuje się w fotelu z herbatą oraz perspektywą kilku godzin ciszy. Puzzle woli z
dziełami sztuki, a czekoladę – miętową. Śpiewa w chórze jako alt.

 

Poznajcie twórcę naszych statuetek

Jak sami wiecie, konkurs „Fantastycznie Utalentowani” przeznaczony jest dla cóż, fantastycznie utalentowanych! Dlatego też nie możemy nie wspomnieć o autorze konkursowych statuetek, wręczonych laureatom na gali rozdania nagród podczas Pyrkonu 2024.

Robert Tomak jest absolwentem Instytutu Sztuki i Kultury Plastycznej WSP w Zielonej Górze, obecnie będący Uniwersytetem Zielonogórskim, na którym ukończył też kierunek malarstwo. Od wielu lat uprawia rzeźbę, malarstwo oraz rysunek. Jest zdobywcą wielu wyróżnień oraz nagród takich, jak „Animator Kultury 2003” Zielonogórskiego Ośrodka Kultury czy nagroda za rzeźbę w III Ogólnopolskim Konkursie na Grafikę i Rzeźbę o Tematyce Muzycznej, Muzeum Okręgowe w Lesznie w 2010 r. (i oczywiście wiele, wiele innych!), a jego pracę można było obejrzeć na wystawach w Miejskim Biurze Wystaw Artystycznych w Lesznie, w galerii „Garbary 48”w Poznaniu czy też w Muzeum Ziemi Lubuskiej. Robert prowadzi pracownię plastyczną „Studio rzeźby i malarstwa”, w której wykonuje medale, pomniki, tablice pamiątkowe i statuetki. To właśnie tam powstały te, którymi nagrodzeni zostali zwycięzcy Fantastycznie Utalentowanych.

Jeśli jednak macie wrażenie, że skądś kojarzycie to nazwisko – to macie rację! Robert Tomak jest też twórcą statuetki „Nożyce Pyrkonu”, wręczanej zwycięzcom konkursu kostiumowego Maskarada. To figurka z brązu na marmurowej podstawie, na którą ręce zacierają sobie liczni cosplayerzy. Być może byliście wśród nich? A może dopiero będziecie? Teraz macie szansę już nie tylko jako twórcy cosplayu, ale też pisarze!

Laureaci I edycji konkursu Fantastycznie Utalentowani

Po przeczytaniu wszystkich zgłoszonych książek i wielu rozmowach na ich temat, jury zdecydowało! I chociaż nie było to proste i wymagało podjęcia trudnych decyzji to udało się. Nagrodziliśmy czternaście pozycji w trzynastu kategoriach – dwie nagrody główne, trzy nagrody specjalne i dziewięć wyróżnień – i dumnie je wam teraz przedstawiamy!

Laureaci

Agnieszka Szmatoła za książkę „Echidna”

 

BIO:
Redaktorka, pisarka, od niedawna tłumaczka. Matka kotom, fanatyczka herbaty, kulturoznawczyni i mitolożka z zamiłowania. Kocha research i zbiera informacje o wszystkim i niczym, prywatnie obdziela znajomych ładnościami, publicznie udaje powagę.

 

 

 

 

Paweł Zbroszczyk za książkę „Dar Anomalii” Tom 1

 

BIO:
W swoim życiu przeszedł długą drogę, zanim wybrał odpowiedni dla siebie kierunek. Był sobą, udawał kogoś innego, podróżował i poszukiwał właściwej ścieżki. Aż w końcu z menadżera IT postanowił zostać autorem powieści i podzielić się ze światem swoją wyobraźnią.

 

 

 

Justyna Hankus za książkę „Dwie i pół duszy. Folk noir.”

 

BIO:
Ilustratorka, projektantka, absolwentka krakowskiego ASP. Z pochodzenia żywiecka góralka, a prywatnie też szczęśliwa żona i mama. Na co dzień pracuje jako graficzka, a po godzinach pisze krótkie i długie formy literackie, które sami możecie przeczytać.

 

 

Aleksandra Seliga za książkę „Gołoborze Tom 2 Matka”

 

BIO:
Za dnia wykładowczyni i dziennikarka, a nocą – czarownica. W pracy zaraża studentów miłością do literatury XIX wieku, po pracy tworzy opowieści, a nocami odprawia rytuały, rzuca zaklęcia i śpiewa mantry. Miłośniczka dalekich podróży i tropicielka śladów kultu Wielkiej Bogini na całym świecie.

 

 

 

Grzegorz Wielgus za książkę „Pieśń Pustyni” Tom 1

 

BIO:
Człowiek żywo zainteresowany historią średniowiecza, a także martwo zainteresowany folklorem, wierzeniami oraz opowieściami sprzed wieków, szczególnie, jeśli dotyczą potworów i pogrzebów. A także autor kilku powieści historycznych, kryminalnych oraz, oczywiście fantasy i wielu różnych opowiadań.

 

 

 

Joanna W. Gajzler za książkę „Necrovet” Tom 1

 

BIO:
Zawodowo techniczka weterynarii, absolwentka twórczego pisania na Uniwersytecie Łódzkim i autorka kilku powieści. Kocha herbatę i swoje stadko zwierzaków, chętnie towarzyszących jej podczas wszystkich procesów twórczych.

 

 

 

Marcin Świątkowski za książkę „Psy Pana” Tom

 

BIO:
Mieszkaniec Krakowa od liceum zafascynowany XVII-wieczną historią. Szybko zauważył, że od poznawania cudzych bardziej lubi tworzyć własne historie. Współzałożyciel kwartalnika i wydawnictwa KONTENT, wielki fan Lema i Ursuli Le Guin oraz swoich kotów i lotnictwa.

 

 

 

 

Karolina Żuk-Wieczorkiewicz za książkę „Patrycjuszka Tom 2 Jestem Tessaro”

 

BIO:
Self-publisherka z wyboru, rysowniczka i graficzka po godzinach. Miłośniczka rodzinnych wędrówek, smacznej kawy oraz rękodzieła tworzonego z pasją. W dzieciństwie marzyła o rysowaniu komiksów. Dzięki konkursowi literackiemu w rodzinnym Olsztynie odkryła radość z pisania. Teraz tworzy i ilustruje opowieści we własnym uniwersum.

 

 

Radosław Samlik za zbiór opowiadań „Armia Czarnoboga”

 

BIO:
Na co dzień jest specjalistą IT z Wrocławia, ale prywatnie już od najmłodszych lat spędza czas pisząc opowiadania. Współpracował z gazetą studencką “Galopada”, publikował swoje historie na łamach Nowej Fantastyki, aż w końcu wydał swoją debiutancką powieść fantasy.

 

 

 

 

 

Katarzyna Staniszewska za książkę „Półmrok”

 

BIO:
Pasjonatka rekonstrukcji historycznej i archeologii od lat związana z Tarnowskimi Górami. W swoich tekstach nawiązuje do kultury materialnej i duchowej wczesnego średniowiecza. Zdenerwowana strzela w ludzi z łuku, choć na szczęście niezbyt celnie. Kocha las, fantastykę i czarne koty.

 

 

 

Michał Podgórski za książkę „Ostatni rajd”

 

BIO:
Urodzony w Chełmie, teraz mieszkaniec Krakowa, entuzjasta szeroko pojętej fantastyki i, przede wszystkim, dobrych historii. Od dawna też pasjonat pisania, który w fantastyce i sci-fi odnalazł miejsce dla siebie. Zadebiutował literacko książką “Ostatni Rajd”.

 

 

 

Anna Chełminiak za książkę „Piekielnice”

 

BIO:
Miłośniczka literatury, a szczególnie fantastyki i kryminału. Po latach czytania po nocach, pisania drobnych artykułów, wydawania gazetek zakładowych i organizowania spotkań autorskich, rzuciła się na głęboką wodę i tak właśnie powstały Piekielnice. Od tamtej pory wiedzie tak jakby podwójne życie. Za dnia jako copywriter pisze pełne pozytywnych emocji teksty, wieczorami tańcuje z wiedźmami i wampirami. Jest wspaniale.

 

 

 

Marcin Kowal za książkę „Stażysta” Tom 1

 

BIO:
Pasjonuje się literaturą fantastyczną od najmłodszych lat. Jednak jego pierwszy zwrot pisarski w tym kierunku wydarzył się dopiero jakiś czas później, już po wydaniu swojej pierwszej nie-fantastycznej książki. Jak sam mówi – tym zwrotem zrealizował pierwsze z tych najstarszych, zakorzenionych u samej podstawy wyobraźni, marzeń.

 

 

 

Oliwia Ciesielska za książkę „Dom słonia”

 

BIO:
W ciągu dnia jest copywriterem i nauczycielką, wieczorami – kończy studia magisterskie. Z pasji do czytania narodziła się chęć pisania i ewoluowała małymi krokami od opowiadań do dłuższych form. Jej ulubionym gatunkiem jest fantastyka w każdym wydaniu i w takim klimacie prowadzi również swoje historie