Festiwal Fantastyki 13-15.06.2025 Poznań
pl
Mapa Program Kup bilet

Strona główna » Konkurs „Fantastycznie Utalentowani”

Konkurs „Fantastycznie Utalentowani”

Konkurs „Fantastycznie Utalentowani” to wyjątkowe wydarzenie organizowane przez Festiwal Fantastyki Pyrkon, które ma na celu promowanie nowych talentów w polskiej literaturze fantastycznej. Celem plebiscytu jest bowiem promowanie dobrej polskiej literatury poprzez pyrkonowe social media, a także podczas trwania Festiwalu Fantastyki Pyrkon oraz przedstawienie laureata lub laureatów pyrkonowej społeczności. Konkurs jest skierowany do autorów, którzy debiutowali w roku 2023 oraz tych jak na razie mniej znanych na scenie polskiej fantastyki – będzie to dla nich idealna okazja, aby zaprezentować swoje dzieła szerokiej społeczności miłośników fantastyki. Podczas każdej edycji Pyrkonu wziąć udział w konkursie będą mogli autorzy tworzący w innych gałęziach fantastyki, co pozwoli wypromować artystów z różnych jej dziedzin. W ramach pierwszej edycji konkursu skoncentrujemy się na literaturze fantastycznej, obejmującej takie gatunki jak: fantasy, science-fiction, literatura grozy czy paranormal fantasy.

Warunki przystąpienia do Konkursu „Fantastycznie Utalentowani”

Warunki uczestnictwa w Konkursie „Fantastycznie Utalentowani” są proste i przystępne – zgłoszenie do konkursu może odbyć się dwoma ścieżkami. To Wy, autorzy, możecie zgłosić swoje publikacje do konkursu. Może to także zrobić wydawnictwo, które odpowiada za wydanie Waszej książki.

Wszystkie zgłoszenia dotyczące pierwszej edycji konkursu przyjmowane będą od 1 stycznia 2023 roku do 31 grudnia 2023 roku, a uwzględniane będą tylko książki wydane w bieżącym roku.

Liczba laureatów zostanie ustalona przez komisję konkursową w drugiej połowie stycznia 2024 roku. Dodatkowo na kanałach Pyrkonu zostanie ogłoszony plebiscyt na nagrodę Pyrkonowiczów (około lutego 2024).

W styczniu nastąpi głosowanie kapituły na laureatów. Jury wybierze wtedy 4-6 tytułów, które zostaną w lutym przedstawione Pyrkonowiczom i poddane pod ich głosowanie na nagrodę publiczności. 

Na tym nie koniec. Podczas Pyrkonu odbędzie się również Gala, w czasie której zostaną wręczone statuetki dla zwycięzców Konkursu „Fantastycznie Utalentowani”, co będzie świetną okazją dla Was, aby pokazać się szerszej publiczności.

Wszelkie potrzebne informacje o Konkursie „Fantastycznie Utalentowani” znajdziecie w jego REGULAMINIE.

Zatem jeżeli jesteś autorem fantastyki i marzysz o tym, aby Twoje dzieło znalazło się na liście fantastycznie utalentowanych twórców, to Konkurs „Fantastycznie Utalentowani” to świetna okazja, aby rozpocząć swoją literacką karierę lub zdobyć uznanie dla swoich dotychczasowych osiągnięć. Zachęcamy do zapoznania się z regulaminem konkursu i do udziału w tej fascynującej przygodzie!

Poznaj nasze Jury

Jury

SPECJALNE ZDOLNOŚCI:
+5 DO SKRADANIA SIĘ, jeśli w okolicy znajduje się stos nieprzeczytanych książek.

 

BIO:
Diablątko z 7 kręgu piekła.
1978 lat temu wypędzona z piekła, przez Najniższego Upadłego, za podkradanie książek polskich pisarzy fantasy, z jego prywatnej kolekcji.
Śpi w dzień, pracuje w nocy, przez co często mylona z wampirem.
Nie lubi zimna, więc kiedy ma wolny czas spędza go zawinięta w koc na kanapie w towarzystwie jej dwóch psów i kota, którym czyta zdobyte książki, popijając herbatę.
Żywi się głównie zombie, ale nie pogardzi serem brie i czekoladą, najlepiej podanymi razem.

SPECJALNE ZDOLNOŚCI:
+10 DO OSTROŚCI PAZURÓW, jeśli ktoś źle traktuje książki – dosłownie i w przenośni.

 

BIO:
Przebudzona przed ponad 40 wiekami w ruinach zapomnianej biblioteki bardzo szybko odkryła, że do szczęścia wystarczają jej książki, a sama krew jest mocno przereklamowana, bo to kawa jest zaiste nektarem bogów.
Nienawidzi poranków, które uważa za stworzone tylko po to by musieć przerwać pasjonującą lekturę, a uspokaja się dopiero po konkretnej dawce kofeiny z mlekiem bez cukru.
W wolnych chwilach relaksuje się słuchając podcastów true crime i układając wielotysięczne puzzle.
Kocha piekielne upały, fałszować po nocach do księżyca i swojego przeuroczego owczarka szkockiego.

SPECJALNE ZDOLNOŚCI:
+10 DO MAGII WODY, jeśli w okolicy znajduje się Autor.

 

BIO:
Prastara rasa wodno – lądowa, świetnie zasymilowana z ludźmi.
Lud to bardzo spokojny, miły i układny. Często wykonujący zawody księgowych czy bibliotekarek, a czasami nawet obydwa na raz.
Niech was nie zwiedzie jej pozorna nieśmiałość, kiedy ktoś zagraża jej ukochanym książkom, staje się niebywale groźna i krwiożercza.
Kiedy nie czyta książek, co zdarza się bardzo rzadko, rozmyśla nad strategiami promowania czytelnictwa.
Kolekcjonerka znaczków turystycznych, fanka teatrów muzycznych i puzzli.

SPECJALNE ZDOLNOŚCI:
KSIĘGA PAMIĘCI – każda przeczytana książka na zawsze zostaje częścią jej pamięci.

 

BIO:
Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują na to, że zaprzedała duszę diabłu, w efekcie tego klątwami i urokami rzuca z wprawą godną znacznie lepszej sprawy.
Najchętniej zamieszkałaby na odludziu, w domku na kurzej nóżce, aby w spokoju wertować kolejne fantastyczne woluminy i poznawać nowe historie. Kocha książki oraz rozmowy o nich. Bliska jej sercu jest idea promowania czytelnictwa.  Nie stroni od wyrażania swoich opinii o przeczytanych lekturach, publikując recenzje na kilku portalach internetowych.
Wyznaje zasadę, że czekolada nie pyta, ona rozumie, a sen jest świetnym substytutem kawy.
Słowo pisane jest jej bliskie – zawodowo przetwarza kawę na literki.

SPECJALNE ZDOLNOŚCI:
AURA UŚMIECHU – jego Aura dodaje jego sojusznikom, wytrwałości np. w poszukiwaniach wyjątkowych talentów.

 

BIO:
Urodzony w 1975 w szlachetnym grodzie Gdańsku, nasz niezwykły Paladyn, od lat zaklęty jest w magicznym świecie książek i woluminów. W swoich młodszych latach, po studiach, wyśmienicie posługiwał się łaciną i starogreckim – prawdziwy mag w tłumaczeniu starożytnych tajemnic Aleksandra Wielkiego.
Aktualnie. przez prawie dwie dekady, przewodzi zastępom redaktorów, promotorów i specjalistów w Wydawnictwach. Jego serce pozostaje wierne literaturze historycznej, science fiction oraz fantasy.
Zawsze z uśmiechem na twarzy i bajeczną opowieścią na ustach, Wesoły Paladyn prowadzi pielgrzymów przez labirynty edukacji oraz wirtualne krainy. Jego radość z odkrywania nowych historii sprawia, że  nawet najmroczniejsze zakamarki literatury stają się pełne kolorytu.