Festiwal Fantastyki 14.06.2024 Poznań
pl
GościeGuests Kup bilet

Strona główna » Zielony Pyrkon

Zielony Pyrkon

Pyrkon nie bez powodu jest Fantastycznym Miejscem Spotkań. To przestrzeń, w której stykają się ze sobą różne światy, również tu pojawiają się przedstawiciele przeróżnych uniwersów. Tworząc to fantastyczne wydarzenie, mamy jednak świadomość, że choć nasza wyobraźnia uciekać może w nawet najbardziej odległe zakamarki kosmosu, my planetę mamy tylko jedną i musimy o nią dbać.

Ziemię i środowisko należy chronić z wielu powodów, a jednym z nich niewątpliwie jest fakt, że to prawdopodobnie jedyna planeta we wszechświecie, na której odbywa się Pyrkon. Aby mógł się on odbywać dalej, należy wziąć sprawy w swoje ręce i zadbać o otaczający nas świat. My już zakasaliśmy rękawy i działamy!

… my chcemy grać w zielone!

Pyrkon to nie tylko możliwość uczestniczenia w prelekcjach i setkach punktów programu czy okazja do zagrania w planszówki lub RPGi, ale również sposobność do tego, by usiąść w naszej Strefie Gastronomicznej i zregenerować siły przed kolejnymi przygodami. To tu wraz z towarzyszami możecie się posilić pyszną strawą, skosztować naszego konwentowego piwa  i uzupełnić zapasy na podróż.

W trakcie Pyrkonu można skorzystać z restauracji Garden City oraz MTP Cafe, które będą nie tylko oferować posiłki przygotowane z uwzględnieniem sezonowości wykorzystywanych produktów, ale również zaopatrywać się u lokalnych dostawców. Oba punkty działają z misją niemarnowania żywności, a prowadząc swoją działalność, dbają o aspekty środowiskowe, czego świetnym przykładem jest to, że na budynku restauracji zamontowany został kolektor słoneczny, który ma za zadanie podgrzewanie wody. Mało tego, w kioskach sprzedażowych MTP kawa oraz herbata będą o złotówkę tańsze dla osób, które przyjdą z własnym kubkiem, czym pomogą nam zmniejszyć zużycie jednorazowych naczyń. 

Także pozostali dostawcy gastronomii zostaną zobligowani do korzystania ze słomek, sztućców i talerzy wykonanych z papieru albo materiałów, które ulegają biodegradacji (np.: otrębowe talerze, słomki z pulpy jabłkowej). Z kolei przy stanowisku sprzedażowym z naszym konwentowym piwem powstanie punkt, w którym – za kaucją – będziecie mogli wypożyczyć wielorazowy kubek. Naczynie będziecie mogli samodzielnie wyczyścić, by posłużyło wam przy kolejnej wizycie na stoisku. Po Pyrkonie zmagazynujemy je i wykorzystamy podczas kolejnego wydarzenia. Widzicie? Jedząc i pijąc także możecie dbać o środowisko!

I chcemy, by za domem rosło drzewo!

Z pomocą przybywają również Międzynarodowe Targi Poznańskie, które mają już podpisaną umowę na odbiór posegregowanych śmieci i podczas trwania Pyrkonu, na terenie imprezy, rozmieszczone zostaną odpowiednie kontenery, byście mogli pomóc nam w segregacji odpadów i dbaniu o naszą planetę. To nie jest jednak ostatnie słowo, jakie padło ze strony MTP. Targi wdrażają bowiem ekologiczne systemy utrzymania obiektów wystawowych oraz terenów sąsiadujących. A co to oznacza? Turbiny wiatrowe, deszczownice, energooszczędne oświetlenie i czujniki ruchu, a także pompy ciepła. Dzięki temu wszystkiemu Pyrkon może być bardziej eko!

Zwłaszcza, że w  trakcie trwania wydarzenia korzystać będziemy z ekologicznego papieru do drukarek, który pochodzi z recyklingu i pozwoli nam dodatkowo zadbać o środowisko, które nas otacza. Jeśli zastanawialiście się zaś nad tym, co po festiwalu stanie się ze zużytymi i już niepotrzebnymi banerami, to… śpieszymy donieść, że zostaną one przekazane do schroniska dla zwierząt, by posłużyć do ocieplenia bud. Staramy się więc, jak tylko możemy, żeby nasze działania nie tylko nie szkodziły środowisku, ale także pomagały mu w przeróżny sposób. 

I żeby ptak śpiewał!

A jak wy możecie nam pomóc, drodzy Pyrkonowicze? W końcu dbanie o naszą planetę to odpowiedzialność spoczywająca na barkach nas wszystkich. Każdy z was, kupując trzydniowy karnet na Pyrkon, otrzyma puszkę Red Bulla. Z tej okazji na terenie Pyrkonu stanie specjalne auto, gdzie będziecie mogli wrzucać swoje zużyte puszki, dzięki czemu te w późniejszym czasie będą mogły trafić do recyklingu i zyskać nowe życie. Dodatkowo, obok samochodu, znajdziecie namiot, a w nim grupę animatorów, prowadzącą cykl spotkań edukacyjnych na temat recyklingu aluminium. Z pewnością ucieszą się, jeśli ich odwiedzicie i zadacie kilka pytań.

Mało tego! W czasie zakupu biletów na Pyrkon możecie wybrać opcję, by ten przyszedł wam na maila – nie musicie wtedy marnować papieru na drukowanie go, w zupełności wystarczy nam, że pokażecie go na ekranie waszego telefonu. Także w tym roku trzydniowy karnet na Pyrkon upoważniać będzie jego posiadacza do bezpłatnego przejazdu poznańską komunikacją miejską (w strefach: A, B oraz C), śmiało możecie więc zrezygnować z samochodów i przesiąść się na bimbę, by dostać się na Pyrkon. Sami widzicie, że dbanie o środowisko leży nam wybitnie na sercu!