Strefa Naukowa
Jeśli sądzicie, że Pyrkon to wyłącznie atrakcje związane z fantastyką, to niezawodny znak, że jeszcze nie byliście w Strefie Naukowej! To miejsce na pyrkonowej mapie, gdzie znajdziecie odpowiedzi na nurtujące Was pytania oraz odkryjecie wiele zagadek i tajemnic, które skrywa przed nami wszechświat.
Jesteście ciekawi, czy podróże z prędkością światła i teleportacja są możliwe? Fascynują Was inne wierzenia? A może zastanawiacie się, jak powstaje zorza polarna? Na te – i na wiele innych – pytań znajdziecie odpowiedzi w Strefie Naukowej!
Naukowcy, znani popularyzatorzy oraz sympatycy nauki odwiedzą Festiwal Fantastyki Pyrkon, by w prosty i zrozumiały sposób wyjaśnić Wam naukowe teorie, zawiłe równania oraz inne zagadnienia, które spędzają sen z powiek nie tylko fanom science-fiction.
Strefa Naukowa to nie tylko prelekcje! Znajdziecie tu również Stację Nauka, gdzie będziecie mieć możliwość porozmawiania z prelegentami i zadania pytań, na które nie wystarczyło Wam czasu lub odwagi. Nie zabraknie także innych wydarzeń towarzyszących – od wystaw i pokazów, przez Hutę Miedzi, aż po symulator lokomotywy i nocne oglądanie nieba!
Strefa Naukowa na Pyrkonie
Strefa Naukowa Festiwalu Fantastyki Pyrkon zwycięzcą XX edycji konkursu Popularyzator Nauki w kategorii „Zespół”!
Z radością informujemy, że Strefa Naukowa Festiwalu Fantastyki Pyrkon została zwycięzcą XX edycji prestiżowego konkursu Popularyzator Nauki w kategorii „Zespół”. Jest to dla nas ogromne wyróżnienie i dowód, że nasza pasja do popularyzacji nauki spotyka się z uznaniem w szerokim gronie odbiorców.
To ważne wyróżnienie jest dla nas inspiracją do dalszych działań i motywuje nas do tworzenia jeszcze ciekawszych i bardziej angażujących inicjatyw. Jesteśmy dumni, że możemy przyczyniać się do szerzenia wiedzy w przystępny i inspirujący sposób.
Dziękujemy wszystkim, którzy współtworzą Strefę Naukową i wspierają nasze działania. To wyróżnienie jest wspólnym sukcesem nas wszystkich – prelegentów, uczestników oraz całej społeczności Pyrkonu. Razem pokazujemy, że nauka i fantastyka idą w parze!
O konkursie „Popularyzator Nauki”
Jak przeczytamy w poście, w którym ogłoszono finalistów: Konkurs Popularyzator Nauki organizowany jest przez serwis Nauka w Polsce, wydawany przez Fundację Polskiej Agencji Prasowej. Nagradzani są w nim ludzie i instytucje, którzy popularyzują naukę, pomagają innym bliżej poznać i lepiej zrozumieć zjawiska zachodzące wokół człowieka, przybliżają najnowsze wyniki badań naukowych, dzielą się wiedzą i pasją naukową z ludźmi, niezależnie od ich wieku, poziomu wykształcenia i kariery zawodowej odbiorców.
O wszystkich zwycięzcach konkursu „Popularyzator Nauki” możecie przeczytać w artykule, który ukazał się w serwisie Nauka w Polsce – pod tym adresem. W tekście przeczytacie, że: członkowie kapituły nagrodzili zespół za „stworzenie przy popularnym Festiwalu Fantastyki Pyrkon niszy służącej popularyzacji nauki”. Podkreślili też „wysoki poziom, jakość i trzymanie się swoich zasad”.
Zachęcamy też do przeczytania artykułu Marka Matacza o rozwoju Strefy Naukowej oraz o Pyrkonie i jego roli w propagowaniu nauki! Gwarantujemy, że jest to lektura, jaka z pewnością rzuci światło na drogę, jaką przeszła ta Strefa od pierwszej edycji do teraz.
Co się będzie działo na Pyrkonie 2025?
Stacja Nauka
Stacja Nauka to niesamowite miejsce w Strefie Naukowej, które po raz pierwszy pojawiło się na Pyrkonie w 2019 roku i zostało bardzo ciepło przyjęte. Zapewni Wam ono możliwość spotkania się i porozmawiania z zaproszonymi gośćmi i prelegentami – specjalistami oraz pasjonatami najróżniejszych dziedzin nauki.
Jeśli po prelekcji wciąż nurtują Was jakiekolwiek pytania, a z jakiegoś powodu nie zadaliście ich podczas wykładu, to teraz będziecie mieć idealną sposobność, aby zamienić kilka słów z prowadzącym. Jeśli więc – niczym Hermiona Granger – pragniecie rozwiewać nurtujące Was kwestie i poszerzać swoją wiedzę z interesującej Was dziedziny, to koniecznie zatrzymajcie się przy Stacji Nauka i nie bójcie się zagadywać naszych gości!
Dostępny Pyrkon
Na Pyrkonie – w ramach akcji “Dostępny Pyrkon” – Strefa Naukowa zabierze nas w edukacyjną podróż, podczas której będziemy mieli szansę spojrzeć na świat oczami osób z niepełnosprawnościami. To wyjątkowa okazja do zrozumienia, jakie wyzwania stawia przed nimi życie oraz jak niezwykle kreatywni i silni są ludzie radzący sobie z różnymi niepełnosprawnościami.
To będzie wyjątkowy moment pełen inspiracji, nauki i wzajemnego zrozumienia, który na pewno pozostawi trwały ślad w naszych sercach i umysłach.
Huta Miedzi
W Hucie Miedzi przejdziecie miedzianą ścieżką wijącą się od geograficznego rozmieszczenia geologicznych rud tego pierwiastka, przez hutę, w której kilka razy na dobę dokonacie niemal alchemicznej przemiany zielonych kamieni w czerwony metal, aż do wykonywania nie tylko odlewów z brązu, ale także miedzianej biżuterii (i to metodami podobnymi do tych stosowanych w czasach prehistorycznych!).
W tym roku ponownie będzie można się nauczyć technik jubilerskich od prawdziwych artystów, skorzystać z doświadczenia utalentowanego rekonstruktora historycznego i zrobić sobie samodzielnie mały miech, a także porozmawiać z prawdziwym inżynierem kosmicznym i wykonać pod jego okiem dynamo z drutu i magnesów.
Wasze dzieła będziecie mogli zabrać do domu, ale żeby zapisać się na warsztaty trzeba będzie najpierw wykazać się w prospektingu geologicznym, odpracować swoje w kamieniołomie oraz hucie miedzi, wykazać się zręcznością w wyrobie narzędzi hutniczych oraz udowodnić wiedzę w dziedzinie miedziologii przed krwiożerczym smokiem.
Wiedza i umiejętności jakie tu zdobędziecie pozwoli Wam nie tylko znakomicie odnaleźć się w przeszłości epoki brązu, ale także przygotuje Was na wszelkie potencjalne postapokaliptyczne scenariusze! Conan Barbarzyńca i Mad Max w jednym!
Zapraszają Instytut Nauk Geologicznych PAN ośrodek Wrocławski, Instytut Nauk Geologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego oraz studenci Instytutu Geologii Uniwersytetu imienia Adama Mickiewicza w Poznaniu! 🙂
[Autorem powyższego zdjęcia jest Michał Robert Przemyski]
“Desant Fizyków”
„Desant Fizyków” to grupa studentów z Politechniki Wrocławskiej, Politechniki Gdańskiej i Uniwersytetu Wrocławskiego. Przygotowali oni atrakcję outdoorową, która z pewnością zachwyci zarówno miłośników nauki, jak i osoby dopiero odkrywające jej uroki.
Na Pyrkonie pojawi się Laboratorium Fizyczne. Miejsce niezwykłe, w którym będziecie mieli okazję nie tylko poznać podstawowe sprzęty fizyczne. Pojawią się też atrakcje dla tych, którzy uwielbiają przyswajać wiedzę w praktyczny sposób. W Laboratorium Fizycznym sami przeprowadzicie eksperymenty, które rozpalą Waszą ciekawość!
Zobaczycie również urządzenia zbudowane przez studentów należących do “Desantu Fizyków”, a także miniaturowy model kolejki nadprzewodnikowej! Co to takiego? To innowacyjny pojazd wykorzystujący zjawisko lewitacji magnetycznej dzięki nadprzewodnictwu – zjawisku, które wciąż intryguje naukowców na całym świecie.
W “Desancie Fizyków” pojawi się również silnik jonowy, który zaprezentują członkowie koła zajmujący się budową rakiety i technologiami kosmicznymi. Taka demonstracja to gratka dla każdego, kto interesuje się kosmosem i nowoczesną inżynierią.
Konkurs “Pyrkonowa Strefa Naukowa”
W tym roku już po raz czwarty odbył się konkurs “Pyrkonowa Strefa Naukowa”, w którym śmiałkowie – mający nie tylko wiedzę, ale i odwagę, by spróbować swoich supermocy – mogli walczyć o możliwość dołączenia do prelegentów Strefy Naukowej podczas nadchodzącego Pyrkonu.
Więcej informacji znajdziecie w poście konkursowym oraz w regulaminie konkursu, więc śmiało możecie tam zajrzeć!
Strefa Naukowa to miejsce, gdzie fantastyka i nauka łączą siły, aby w interesujący i przyjemny sposób popularyzować naukę. Przyjdźcie i zanurzcie się w fascynującym świecie, gdzie granice między rzeczywistością a wyobraźnią stają się płynne.